Štítky článku: •  

Není čas se začít obávat?

Zvažuji, jaké důsledky pro nás může mít volba Francois Hollande francouzským prezidentem. A jaké důsledky to může mít pro celou Evropu.

Jestliže si dobře uvědomíme princip fungování Markozystánu, vidíme, že hlavní politický směr Evropské unie určovala především Francie, jíž sekundovalo ekonomicky poměrně dobře vybavené Německo se slaboučkou kancléřkou v čele.

Němci jsou dost rozhněvaní. Zaplatili poměrně tvrdou daň za sjednocení obou Němecek. Platí poměrně tvrdou daň za udržení snad dobře míněného, ale špatně a překotně budovaného projektu evropské federace, včetně jednotné měny.

Ochota Němců platit se bude podle mého soudu rapidně snižovat. Právě pod vlivem F. Hollande, který není ochoten k jakýmkoliv rozpočtovým škrtům v sociální oblasti, který chce rozdávat více a více, krátit věk odchodu do důchodu a napájet dotacemi další a další segmenty beztak už pokřiveného trhu.

Zdá se mi, že v Německu to může začít vyvolávat potřebu protichůdné politiky, potřebu silné ruky, která Francii a Hollande bude schopna čelit. Společenská poptávka může vyvolat i potřebu extremistických stran a uskupení, které budou schopny lépe odpovídat na otázky a zájmy veřejnosti. (A vidíme to už dnes u Holanďana Geerta Wilderse. Jen plní společenskou poptávku! V malém Holandsku se tím příliš neznepokojujeme. Ale posilování extremismu můžeme velmi dobře vnímat už i u nás doma. A jeho posilování ve velkém Německu se lze docela obávat.)

Možná též i eskalace nacionálního vnímání, které měl právě projekt EU tlumit. Jako každá akce ve fyzice nutně vyvolává protireakci, tak překotné a násilné vnucování jednoty evropských států (s byrokratickými zásahy prakticky do všech sfér lidského života) může velmi snadno vyústit v pravý opak!

Spojené státy americké sjednotila až občanská válka Jihu proti Severu se všemi hrůzami a oběťmi na obou stranách, které stála.

Evropské světové války (obě) zavinil expanzivní nacionalismus, nikoliv spor o ideje. V tom se od Ameriky lišíme; americkou unii to sjednotilo, evropskou to dělí. Třetí světové válce zabránilo jen vědomí rizika totálního zničení světa a též pochopení toho, že žádnou válkou nelze zvítězit. Každá válka se totiž skládá jen z malého, nebo většího množství proher.

Navíc ještě jeden argument: Amerika (když pomineme, že kolonizátoři vyvraždili původní obyvatelstvo) byla tím pověstným tavícím tyglíkem, kde o původ a natio jednotlivce příliš nešlo.

Evropský projekt však na něj bude narážet neustále. Napadá mě příměr: jestliže v Americe jsou hranice mezi státy narýsovány v podstatě podle pravítka, evropské jsou kostrbaté, opřené o nějaká horstva, či toky řek. Vždy se narazí na tento problém.

Nemůže to fungovat na těchto principech, protože jsme v podstatě nacionalisté. A to není žádná urážka, nebo pejorativní výraz. To je evropský fakt.

Tak zkusme domyslet fakt, že když ve Francii spadne motýl z květu na znak, vyvolá to reakci nejen u nás. Jakou? Zdejší socialisté se radují. Aby je ta radost rychle nepřešla.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 812 × | Prestiž Q1: 17,13

+38 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top