Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Kdo z toho nejvíce těží?

Odpovězte si jasně a zřetelně na jedinou otázku: je lepší mít pět tisíc zákonů, podzákonných norem, prováděcích předpisů a vyhlášek? Nebo obecných zákonů řekněme pět?

Pokud si odpovíte (a poctivě), musí Vás nutně napadnout, kdo z toho má největší prospěch.

Veřejnost z toho má prospěch spíše pramalý.

Velmi z toho vytěží právníci, kteří mohou za značné peníze vést nekonečné spory, zda to, nebo ono se smí, zda se to smí takto, nebo trochu jinak, a taky o to, jestli to platí takhle na pána a takhle na kmána.

Velmi z toho těží státní byrokracie, desítky a stovky úřadů, které kontrolují, nařizují, nepovolují a pokutují. Těží z toho, protože získaly důvod své existence. A protože primárním účelem úřadu není (a nikdy nebyla) efektivita, ale pouze snaha o rozšíření úřadu, je jasné, že brzy vznikne potřeba dalších úředníků, nejlépe podřízených, kteří tu nesnesitelnou dřinu tak nějak převezmou.

Navíc získá bič na ty, kteří neutrácí noci a dny ležením v nových a nových předpisech. Nemají na to čas, ani chuť, ani erudici a věnují se činnostem užitečnějším a plodnějším. A navíc, kdo někdy četl to ptydepe zákonů ví, že to může číst třeba desetkrát a smyslu se nedobere.

Ta spletitá a nepochopitelná změť zákonů vůbec neslouží lidem a jejich potřebám. Slouží pouze samoúčelu. Slouží sama sobě. A státu.

Běda těm, kteří Vám slíbí nějakou legislativní smršť! Protože ta smršť Vám v důsledku sebere střechu nad hlavou. I s pokrývačem. Jenom dlaždiči zbudou dole. Budou plivat na zem a budou sprostí. Kamarádi někam letí a oni tady musí klečet.

Politik, který půjde do voleb s tím, že počet zákonů zmenší na desetinu, je mnou volitelný.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 565 × | Prestiž Q1: 12,81

+22 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Kdo z toho nejvíce těží?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top