Štítky článku: •  

Kdo z toho nejvíce těží?

Odpovězte si jasně a zřetelně na jedinou otázku: je lepší mít pět tisíc zákonů, podzákonných norem, prováděcích předpisů a vyhlášek? Nebo obecných zákonů řekněme pět?

Pokud si odpovíte (a poctivě), musí Vás nutně napadnout, kdo z toho má největší prospěch.

Veřejnost z toho má prospěch spíše pramalý.

Velmi z toho vytěží právníci, kteří mohou za značné peníze vést nekonečné spory, zda to, nebo ono se smí, zda se to smí takto, nebo trochu jinak, a taky o to, jestli to platí takhle na pána a takhle na kmána.

Velmi z toho těží státní byrokracie, desítky a stovky úřadů, které kontrolují, nařizují, nepovolují a pokutují. Těží z toho, protože získaly důvod své existence. A protože primárním účelem úřadu není (a nikdy nebyla) efektivita, ale pouze snaha o rozšíření úřadu, je jasné, že brzy vznikne potřeba dalších úředníků, nejlépe podřízených, kteří tu nesnesitelnou dřinu tak nějak převezmou.

Navíc získá bič na ty, kteří neutrácí noci a dny ležením v nových a nových předpisech. Nemají na to čas, ani chuť, ani erudici a věnují se činnostem užitečnějším a plodnějším. A navíc, kdo někdy četl to ptydepe zákonů ví, že to může číst třeba desetkrát a smyslu se nedobere.

Ta spletitá a nepochopitelná změť zákonů vůbec neslouží lidem a jejich potřebám. Slouží pouze samoúčelu. Slouží sama sobě. A státu.

Běda těm, kteří Vám slíbí nějakou legislativní smršť! Protože ta smršť Vám v důsledku sebere střechu nad hlavou. I s pokrývačem. Jenom dlaždiči zbudou dole. Budou plivat na zem a budou sprostí. Kamarádi někam letí a oni tady musí klečet.

Politik, který půjde do voleb s tím, že počet zákonů zmenší na desetinu, je mnou volitelný.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 570 × | Prestiž Q1: 12,82

+22 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top