Štítky článku: •  

O trestu smrti

Nechtělo se mi psát o tak otřesné věci, které se dopustila loni 2. září Romana Z. v Širokém Dole. Zabila v nějakém pominutí smyslů své čtyři děti a soud ji za to odsoudil k doživotnímu vězení.

Nechci se jí zastat ani jediným malinkatým písmenkem, protože je nesporné, že se tím aktem stala „nečlověkem“, ať už se pomátla na rozumu, nebo jen nenašla jinou cestu řešení.

Matka, která zavraždí své tři děti nožem a čtvrté, uprchlé na půdu uškrtí, si nemůže zasloužit sebemenší soucit a ohled. Ať měla motiv jakýkoliv, vyřadila se tím zločinem ze společnosti.

Kolega Polanecký v tom smyslu otevřel znovu otázku obnovení trestu smrti, který podle jeho názoru vyřadili z právního řádu pseudohumanisté. Obdobně, ve snaze vyvolat vášně, se vyjádřil i server iDnes tím, že jako hlavní titulek vypíchnul, že doživotní trest této vražedkyně vyjde poplatníky na milióny korun. Tedy podle jejich výpočtu v odhadu na 14 125 500 Kč. Ale neměli bychom opominout, že v tom jsou zahrnuty i fixní náklady, které by to stálo i kdyby se sama v Opavském vězení nikdy neocitla.

Opakovanou nepravdou je – bohužel – že vězni v České republice se mají jako prasata v žitě. Televizní pohledy na vězení zpodobněné jako hotel nižší cenové kategorie jsou naprosto mimo realitu. Píší to jen ti, kdo to zblízka nikdy neviděli. Rozsáhlý článek na to téma mám napsaný už čtyři roky ale ještě jsem nezískal odvahu tento odjištěný hand-granat hodit. Ale to ponechejme teď stranou.

Zpět k té surovosti, zločinu a trestu. V Česku je nyní k doživotí odsouzeno 40 mužů a 4 ženy.

Chtěl bych k tomu tématu vznést několik diskusních otázek. Nikoliv dogmat či tvrzení.

  1. Vždy existuje riziko justičního omylu (a nejednou se to po letech prokázalo, nejen v USA, ale i jinde). Trest smrti je nevratný.
  2. Trest smrti má spíše charakter emoční – oko za oko, zub za zub. V podstatě demonstrace pomsty. Lid má uspokojivý pocit, že když to vykoná anonymní justice, jakoby se stala jakási virtuální spravedlnost.
  3. Davová psychóza? Soudce Lynch? Není to trochu i v tom?
  4. Je trest smrti vůbec trestem? Společnost se jen rychle a lacině zbaví zločince. Ale je ta ztráta hrdla pro něj trestem? Nebo naopak vysvobozením? Vteřina strachu a pak už nic. Je to odstrašující?
  5. Lze namítnout i to, že doživotní vězení je v podstatě dlouhodobým mučením. Je to lidské?

Čímž nechci jakkoliv snížit zavrženíhodnost toho, co ta žena spáchala. Je to nelidské a odporné. Napadá mne, že z hlediska opravdového trestu za tak fatální čin by byl:

  1. Možná rozsudek trestu smrti s odkladem na neurčito. Aby měla každé ráno strach, že může přijít holič a za ním kat.
  2. A možná jí po zbytek života donutit pracovat ve prospěch jiných, pouze za stravu, aby tu nesmírnou vinu alespoň nějak odčinila.

To jsou těžké otázky a odpovědi na ně ještě těžší. A nechtěl bych být soudcem, který by o tom musel rozhodnout! A jsem humanista, nebo nejsem? Bůh suď!

A nechtěl bych být v její kůži. Protože i ta vězeňská komunita má svoji hierarchii hodnot. Nevybíravou. Nejníže jsou v ní ti, kteří někoho znásilnili, nebo ublížili dítěti.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 004 × | Prestiž Q1: 11,95

+19 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top