Štítky článku: •  

V lidech je dobro i zlo

Nejen výchova, ale i prostředí formuje jednání a chování lidí. Mrzké prostředí způsobí, že i druhdy slušní a dobře vychovaní lidé se chovají mrzce. A naopak.

Ta jídelnička je to malinkatá. Tři stoly a šestnáct židliček. Domácké prostředí.

Chodí tam pestrá paleta lidí. Někteří v montérkách, jiní oblečení tuctově, někteří v drahých oblecích, někteří se tam jen tak-tak dobelhají o holi. Některé zná paní majitelka jménem a pokud je zná, používá je. Ale chová se slušně ke všem, tak nějak z principu.

Ale co je pro všechny návštěvníky společné je:

Dobrý den, prosím, máte tady u stolu místo?

Dobrý den, ano, sedněte si.

Dobrou chuť.

Děkuji, prosím.

Nashledanou.

Je to tam jaksi samozřejmé. I u těch, kteří se na Vás včera na ulici osopili: „Co tak čumíš, ty voéé!“ I u těch, kteří na Vás budou zítra z okénka auta na přechodu pro chodce pořvávat: „Koukej švihat, hajzle, nebo ti ty kecky vyzuju zadním kolem.

Někde to prostě jde. Obyčejná lidská slušnost, která vypluje na povrch všude tam, kde k tomu má možnost a vhodné prostředí. A jiné prostředí, které uvolní ty nejnižší pudy ukryté v hlubinách lidské duše.

V lidech koexistuje anděl i ďábel. A je jen na nás, kterého necháme vystoupit.

Chodím tam nejen kvůli dobré kuchyni, ale i kvůli zjevení toho lepšího v lidech.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 699 × | Prestiž Q1: 11,91

+20 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top