Štítky článku: •  

V lidech je dobro i zlo

Nejen výchova, ale i prostředí formuje jednání a chování lidí. Mrzké prostředí způsobí, že i druhdy slušní a dobře vychovaní lidé se chovají mrzce. A naopak.

Ta jídelnička je to malinkatá. Tři stoly a šestnáct židliček. Domácké prostředí.

Chodí tam pestrá paleta lidí. Někteří v montérkách, jiní oblečení tuctově, někteří v drahých oblecích, někteří se tam jen tak-tak dobelhají o holi. Některé zná paní majitelka jménem a pokud je zná, používá je. Ale chová se slušně ke všem, tak nějak z principu.

Ale co je pro všechny návštěvníky společné je:

Dobrý den, prosím, máte tady u stolu místo?

Dobrý den, ano, sedněte si.

Dobrou chuť.

Děkuji, prosím.

Nashledanou.

Je to tam jaksi samozřejmé. I u těch, kteří se na Vás včera na ulici osopili: „Co tak čumíš, ty voéé!“ I u těch, kteří na Vás budou zítra z okénka auta na přechodu pro chodce pořvávat: „Koukej švihat, hajzle, nebo ti ty kecky vyzuju zadním kolem.

Někde to prostě jde. Obyčejná lidská slušnost, která vypluje na povrch všude tam, kde k tomu má možnost a vhodné prostředí. A jiné prostředí, které uvolní ty nejnižší pudy ukryté v hlubinách lidské duše.

V lidech koexistuje anděl i ďábel. A je jen na nás, kterého necháme vystoupit.

Chodím tam nejen kvůli dobré kuchyni, ale i kvůli zjevení toho lepšího v lidech.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 704 × | Prestiž Q1: 11,91

+20 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top