Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Její veličenstvo Angela Krátkozraká

Až jednou budoucí historikové budou hodnotit osobu Angely Merkelové, budou mít hodně práce. Málokterá osobnost prvních dvou desetiletí 21. století měla vliv srovnatelný s německou kancléřkou.

Například role Merkelové v evropské finanční krizi. Merkelová nejprve nechtěla krizi vůbec vidět. Teprve akutní hrozba platební neschopnosti Řecka v roce 2010 ji přiměla věnovat se problému. Přistoupila k němu ovšem tím nejhorším způsobem: situace není vážná, ale až bude, zasáhneme. Zhoubný nádor ještě není moc velký, ale až vyroste, nasadíme nejprve aspirin a pak budeme operovat. Možná.

Finanční trhy reagovaly na bezradnost Merkelové předvídatelně. Finanční krize rychle zasáhla italské, španělské a portugalské dluhopisy, stejně jako banky ve zmíněných zemích. Píše se léto 2016 a evropská finanční krize — prohloubená a prodloužená neohrabaným přístupem Merkelové — trvá již řadu let. Kolik let jí ještě zbývá do vyřešení, se patrně dozvědí až budoucí historikové.

Mezitím v Německu se „Mutti“ těšila velmi slušné popularitě. Země totiž těžila z reforem, které před Merkelovou zavedl pragmatik Gerhard Schröder. Schröderovo hospodářské zotavení se ovšem časově shodovalo s vládou Merkelové. Němečtí voliči byli vděčni té nesprávné osobě, podobně jako Američané v 90. letech velebili Clintona za hospodářský boom, který měl původ v Reaganových časech. (Zatímco Clintonova vina za 11. září 2001 je téměř neznámým tématem.)

Německo dokonce těžilo i z krize, neboť finanční panika poškodila evropský jih, ale snížila náklady na úvěr v Německu. Ušetřila spolková pokladna, ušetřili podnikatelé, ušetřily německé domácnosti, které si braly hypotéky nebo jiné úvěry. Suma, kterou Německo ušetřilo na nižších úrokových sazbách, převýšila náklady, které zaplatilo za „záchranu“ Řecka.

Neinformovaná veřejnost též přijala všeobecně hlásanou teorii, že Merkelová „zachránila“ euro. Ve skutečnosti ale euro žádnou záchranu nepotřebovalo. V první řadě, žádná členská země nikdy nechtěla z eurozóny vystoupit z obav z možných drtivých následků pro banky a finanční trhy. Za druhé, i kdyby Řecko na vrcholu krize v létě 2015 zavedlo dočasnou náhradní měnu, jak navrhoval Varoufakis, nic by se nestalo. Kalifornie vyřešila svoji rozpočtovou krizi podobně a nikdo se nebál „rozpadu dolaru“.

Merkelová poznamenala i evropskou energetiku. Katastrofa ve Fukušimě měla za následek radikální odvrácení od jaderné energetiky, který Německo začalo vynucovat na celoevropské úrovni. Budoucí historikové možná vyhodnotí, že právě tento krok poskytl zásadní konkurenční výhodu Číně, čímž této zemi poskytl rozhodující impuls, aby se mohla stát supervelmocí. Merkelová v kritickém roce 2011 jednala jako čistokrevná populistka, která se neohlíží na nic než průzkumy veřejného mínění.

Tento populismus měl ovšem již zakrátko negativní vliv na ekonomiku Evropy, na ceny energií, na evropský průmysl, zkrátka na všechno. Krátkozrakost Merkelové měla nedozírné následky, které její současníci nedokázali plně vyhodnotit.

V roce 2015 Merkelová otevřela stavidla nekontrolované imigraci. Kromě skutečných uprchlíků se do Evropy dostaly stovky tisíc sociálních turistů a lidí, kteří si možná poctivě chtěli najít práci, ale brzy zjistili, že jejich kvalifikace drobných řemeslníků, pouličních obchodníků nebo pastevců je na západoevropském pracovním trhu bezcenná.

Okázalá nezištnost Merkelové sice vypadala dobře, zejména na titulních stránkách levicově liberálních deníků, ale měla vedlejší efekty. Kromě mohutného bezpečnostního rizika je zde otázka, co s milionem lidí, jejichž pracovní kvalifikace a styl života jsou těžko slučitelné s Evropou 21. století. Několik stovek milionů dalších lidí v Africe a v Asii by teoreticky mělo nárok na azyl v Německu podle současných zákonů. Žili by všichni ze sociálních podpor? Tento problém Merkelová neřeší.

Merkelová ale velmi řeší spolupráci s Tureckem, jehož vůdce Erdoğan směřuje k totalitě. Budoucí dějepisci budou možná psát, jak Merkelová nasadila Evropě obojek a vodítko svěřila do rukou Erdoğanovi.

Kdyby Merkelová měla dostat přízvisko jako panovníci minulých dob, neznělo by ani Železná, ani Silná, ani Veliká. Spíše Bezradná, Krátkozraká nebo Zmatená. Možná jednou vznikne termín „merkelismus“: tendence chytit se nějakého povrchního hesla (záchrana eura, čistá energie, humanitární povinnost), přijmout zkratkovité řešení a držet se jej až do hořkého konce.

Poučení pro Česko při příležitosti návštěvy německé kancléřky? I velmi mocní dělají chyby. Čím mocnější politik, tím větší prostor pro možné omyly. Buďme rádi, že Merkelová je pouze německou, nikoli evropskou vůdkyní.

Píše přesně pan Pavel Kohout na pavel-kohout.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 400 × | Prestiž Q1: 6,55

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Její veličenstvo Angela Krátkozraká

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top