Štítky článku: •  

Traktát o vzdělání

Zahlédl jsem před chviličkou chlapce, studenta, v podpaží s malým rýsovacím prknem v kartónových deskách s tkaničkami a s vyčnívajícím dřevěným příložníkem.

Dere se mi na jazyk otázka, jakými cestami se naše školství ubírá. Či lépe, kde ustrnulo.

S jedné strany zpackaný výpotek jménem Jednotné státní maturity za miliardy korun, který je vysmíván všemi, od studentů až po laickou i odbornou veřejnost. A na straně druhé takový archaismus, jakým je dřevěný příložník.

Prakticky žádný projektant dnes nestojí u rýsovacího prkna. Ostatně, kdyby se astronautické koráby vystřelovaly do vesmírů pomocí dřevěného příložníku, kroužily by dnes někde kolem souhvězdí Andromedy. I s Georgiem Gagarinem a všemi Apolly.

A že se nelze naučit deskriptivní geometrii bez praxe v rýsování? Nesmysl! Naopak! Pochopení průniku dvou geometrických těles lze 1 000× lépe demonstrovat počítačovou technikou. Včetně jednotlivých etap průniku.

Občas se divím, že ministerstvo už nelpí na používání břidlicové tabulky a pisátka. Nebo nepožaduje používat kalamář a z domova ostře přiříznutý husí brk.

Jen malá odbočka: To ministerstvo se jmenuje plným titulem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Jak to ministerstvo dbá o tělovýchovu??? Asi možná vypracovalo nějaký metodický pokyn o jediné správné sadě státem schválených prostocviků, nebo podobnou zhůvěřilost. Nemělo by se raději jmenovat MBM? Ministerstvo buzerace mládeže?

Koncept jednotného, povinného a státem řízeného školství je kritizován mnoha analytiky jako koncept vynucování „jediného správného názoru“.

Je odebrána (anebo velmi ztížena) svoboda rodičů vzdělat své děti podle svého nejlepšího vědomí a svědomí tak, aby byly co nejlépe vybaveny pro život. Místo toho jsou děti nuceny postoupit dlouholeté martyrium s indoktrinací často pochybnými teoriemi, či účelovými interpretacemi.

Ostatně – maturita je dnes spíše profláknutým pojmem, který neznamená vůbec nic, negarantuje prakticky vůbec žádnou míru vzdělání a státní maturity to nezachrání. Vzdělanost národa se neměří počtem maturantů, středoškoláků, či vysokoškoláků (že, plzeňská práva), ale mírou reálně dosaženého poznání.

Tohoto poznání lze ale dosáhnout i snáze, rychleji a tudíž efektivněji například samostudiem, než letitou docházkou do nějakého institutu. A učením se kvantu zbytných informací.

Nemohu se ubránit pocitu, že centrálně řízené vzdělávání není ku prospěchu. Ano, Marie Terezie pozdvihla vzdělanost národů C&K monarchie povinnou školní docházkou. Byla to osvícená myšlenka v době, kdy vzdělání bylo (mimo církevní instituce) po stovky let odepřeno široké vrstvě lidí.

Ale není dnes ten model přežitý podobně, jako ten dřevěný příložník? O ceně vzdělání vzdělaní rodiče nepochybují. A nevzdělaní rodiče nikdy zápal pro poznání v dětech nepodnítí.

Na okraj jen zmíním, že MŠMT počet svých zaměstnanců úzkostlivě tají, ale něco se mi vygůglit přece jen podařilo: v roce 2006 byl počet zaměstnanců 480. V srpnu 2010 už jich bylo 750! Jen při užití průměrné mzdy dojdeme k ročním mzdovým nákladům na MŠMT ve výši přes 1/4 miliardy korun. A velmi jistě je to mnohonásobně více vinou různých příspěvkových a rozpočtových organizací na MŠMT přisátých.

Zlikvidoval bych ten relikt nedávné, nechvalně proslulé doby. Ministerstvo školství v podstatě děti nepotřebují.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 945 × | Prestiž Q1: 8,47

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top