Štítky článku: •  

Nezávazné povídání o češtině II

V Lidovkách, před dvaceti lety, bývala rubrika „Jazykové zákampí“. Autora už si nedokážu vybavit, snad Dr. Jelínek, ale nejsem si tím jménem jist. Pojednávala lidovou formou o úskalích českého jazyka a měl jsem ji moc rád.

Protože i mně se některé věci od školních let z hlavy vytratily, navážu na minulý článek o častých chybách v češtině psané.

Další skupina častých chyb

Skloňování (nejen) okončetin

O co jde? O ruce, nohy, uši i oči. Skloňování se liší podle toho, zda se jedná o lidské orgány, nebo předměty. V jednotném čísle to není příliš problematické, v množném o něco těžší. Zejména 7. pád je záludný. V případě životných (lidských, zvířecích) podob má vždy koncovku ma, včetně těch slov, která jsou z tohoto základu tvořena: rukama, nohama, ušima, očima (ručičkama, nožičkama). Snaha o „spisovnost“ někdy vede k šíleným patvarům. Takto je to správně (pátý pád je poněkud absurdní a proto jej vynechávám):

1. pád ruce nohy oči uši
2. pád rukou nohou/noh očí uší
3. pád rukám nohám očím uším
4. pád ruce nohy oči uši
6. pád rukou/rukách nohou/nohách očích uších
7. pád rukama nohama očima ušima

A proto máme hrnec s dvěma uchy (a ne ušima), na punčochách nemáme uteklé oči, ale uteklá oka, stejně tak na polévce nejsou mastné oči, ale mastná oka, mezi nohami (stolu, židle) můžeme hledat nanejvýše odkopnuté papuče, ale těžko je hledat mezi nohama, kde nalezneme spíše pohlaví, totéž platí o hodinkách s ručičkami, protože s ručičkama je miminko.

To nám to ta čeština dává, co? Tak dále:

Permanence

Často chybovaným slovem je výraz permanentní (ve smyslu trvalý, nepřetržitý, neměnný). Zápis pernamentní je samozřejmě chybný.

Kliniky

Jiné slovo, kde se dosti chybuje je poliklinika. Zápis polyklinika sice svádí k použití předpony jako vyjádření vícefunkčnosti (poly = mnoho), ale není to správné.

Práce

Obdobně často lze vidět problémy se slovem práce. Práce se skloňuje podle vzoru „nůše“ (nověji vzor „růže“), nikoliv podle vzoru „kost“. Takže už žádné: „o diplomových pracech“, nebo „těmto pracem…“. O diplomových pracích, těmto pracím.

A moje srdeční záležitost: protekce

Nelze tolerovat tvar protěžovat, protože tento novotvar je odvozen z jiného slovního základu, tedy tíhy. Správně je „protežovat“, protože se jedná o uplatnění protekce, tedy jinak vynucené výhody na úkor někoho jiného. Slovní tvar je odvozen z latinského „protegere“.

Respekt

Opravdový zločin lze nalézat v používání paskvilu „respektivě“. Správně – když už to chceme užít – je „respektive“. Ve smyslu „přesněji řečeno, s ohledem (respektem) na dříve řečené“.

Živly a oživlá dřeva

Další častý problém je se slovy živelné a živelní. Živelní (podle vz. „jarní“) je cokoliv, co souvisí se živly (třeba potopa). Živelné (vz. „mladý“) jsou například akty lidí (třeba živelné demonstrace).

Podobná pravidla platí i pro slova srdeční (příhoda)/srdečný (člověk), zábavný (chlap)/zábavní (průmysl).

A jak to pěkně píše pan Behún: uzavřete pojištění „živelné“, nebo „živelní“?

Zkuste si jako česky mluvící lidé odpovědět. Nepochybně to zvládnete lépe, než naše pojišťovny.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 259 × | Prestiž Q1: 14,36

+28 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top