Štítky článku: •  

S dobrým týmem jde všechno líp — a naopak

Po dlouhém článku by měl následovat krátký. Tady jej máte, drobné doplnění k tomu, co jsem v pondělí psal o Velké Británii.

V minulém traktátu o nedobré situaci v Labour Party jsem se zmiňoval o tom, že Jeremy Corbyn, staronový předseda labouristů, zaplnil svůj stínový kabinet zvláštními osobami, jejichž hlavní předností je ideologická blízkost a věrnost předsedovi. Odbornost je až na druhé koleji, pokud vůbec.

Před pár týdny se jedna z těchto osobností dopustila v televizi (Sky News) takového faux pas, že nad ním kroutí hlavou celá Británie. Bylo by škoda, kdyby o tuto událost čeští čtenáři přišli.

 

Hlavní hrdinkou našeho minipříběhu je Emily Thornberry, poslankyně za jižní Islington. S Corbynem jsou tedy sousedé, protože ten zastává poslanecké místo za obvod Islington North.

skeleton-meeting.jpg (111,984 kiB)
Čekání na vítězství ve volbách

Má za sebou třicetiletou kariéru aktivistky v různých progresivních kauzách — byla například několik let místopředsedkyní Mezistranické parlamentní skupiny pro cyklistiku (něco takového skutečně existuje). Do své poslanecké funkce byla zvolena za pomoci tzv. all-women shortlistu, opatření, které si na sebe Labour Party ušila s cílem zvýšit podíl žen v Dolní sněmovně. (Je to přesně to, co si myslíte — v určitých okrscích prostě smějí nastoupit za labouristy pouze ženy.)

Nu, a Jeremy Corbyn, kterého je věrnou stoupenkyní, z ní udělal stínovou ministryni zahraničí. Aniž by měla jakékoliv předešlé zkušenosti se zahraniční politikou, nebo kvalifikaci v tomto oboru. Až do letošku se věnovala převážně ekologickým a feministickým záležitostem.

Paní stínová ministryně přijala pozvání do živého vysílání Sky News, kde ji začal zpovídat moderátor Dermot Murnaghan. A jak se tak před diváky rozhovořila o svých velkých plánech, které zahrnovaly brzkou návštěvu Německa a Francie a setkání s tamními ministry zahraničí — tak se jí zeptal na to, jak se ten její francouzský protějšek, se kterým se má brzy setkat, vlastně jmenuje.

Nevěděla. A rozčílila se. Hodně, na klidné anglické poměry. První minuta následujícího videa je nejzajímavější. Ani nemusíte umět anglicky, ona ta řeč těla (a tón hlasu) prozradí vše podstatné.

Na závěr pořadu ještě označila přístup moderátora za sexistický, prý se do ní strefuje jen kvůli tomu, že je žena. (Není to pravda, Murnaghan griluje lidi bez ohledu na pohlaví, jak jeho početné oběti mohou dosvědčit.)

Zábavu stranou. Přemýšlivější volič si po takovém vystoupení musí klást různé nepříjemné otázky.

Jak by Emily Thornberry fungovala, kdyby Jeremy Corbyn vyhrál volby a ona se stala skutečnou, nikoliv jen stínovou, ministryní zahraničí? Když dokáže ztratit nervy jen kvůli banálním rýpancům od moderátora, jak by dokázala řídit diplomacii stále ještě významné mocnosti? Jak by hájila zájmy Spojeného království při opravdu těžkých vyjednáváních, kde ji její protivníci nebudou ani trochu šetřit? Třeba v Berlíně, Moskvě, Pekingu, Teheránu?

A spousta lidí si na to řekne: ne, toto se prostě nesmí stát.

Důsledky pro volitelnost současného vedení labouristů jsou vcelku jasné.

Píše pan Marian Kechlibar na Kechlibar.net

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 345 × | Prestiž Q1: 4,76

+2 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top