Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 2 min.

Taky-liberalismus pro lepší sex, drogy, rock’n’roll

Kamarád světu sdělil, že je liberál. Super by to bylo před sto lety, kdy to slovo ještě mělo význam. Dnes to slovo označuje pravý opak. Taky-liberalismus je mentální past.

Nejprve ale slovníček:

Klasický liberál — liberál před sto lety.

Liberál — takřka kdokoliv, kdo najde alespoň jednu oblast života, kde si dovede představit, že se do ní stát nesere. Třeba výrobu bačkor a sněhuláků.

Neoliberál — Neexistuje nikdo ve sluneční soustavě, kdo by se označoval za neoliberála. Používají to jako nadávku lidé, kteří si nikdy nepřečtou odkaz, který jim nasdílíte.

Za liberály se dnes v USA označují lidé proto, že chtějí kouřit trávu, mít lepší sex, a pestřejší hudbu. Tím jejich liberalismus končí. Možná tak ještě připustí, že „daně by neměly být moc vysoké“, ale „ne zas moc malé, aby bylo na důležité státní služby“. Prostě „se hledá nějakej ten rozumnej kompromis, ty hloupej a naivní anarchistickej extrémisto“.

Polovičatý liberalismus je žádný liberalismus. Jak to jen vysvětlit…

Takhle: Důsledná aplikace taky-liberalismu povede k tomu, že šukání na ulici bude povolené, ale daně budou 85 %. Problém s taky-liberalismem je tento:

  • Honza je „liberál“, ale silnice musí stavět stát.
  • Petr je „liberál“, ale „tosenamnenezlobte, privatizace muzea Antonína Dvořáka je prostě prasárna. Prasárna!“
  • Jana je „liberální“, už od střední školy jí nevadí lesbickej sex. Nicméně, palmový olej je třeba zakázat, jinak všichni do pátku umřem.
  • Simona je „liberální“, ale kdo bude kontrolovat složení léků, když ne stát?

Už tušíte, v čem spočívá problém taky-liberalismu?

Skutečný liberál ví, že neví, co je pro ostatní dobré, a proto nechá lidem možnost zařídit se po svém. Dnešní anarcho-kapitalismus se vyvinul z klasického liberalismu.

Taky-liberál ví, že ví, co je pro ostatní dobré. A nejen on! Taky-liberál uznává, že ostatní lidé také vědí, že vědí. Takže protože všichni vědí, že vědí, jdou nadšeně k volbám. Co myslíte, jak volby dopadnou? Povolí si všichni navzájem vše (anarchie), nebo se všichni navzájem zotročí (stát), protože všichni vědí, že vědí, co je pro ostatní dobré?

PS: Dalším důvodem, proč je taky-liberalismus pastí, je statrix. Ale to je na jinej článek.

Píše pan Daniel Steigerwald na FCB 

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 324 × | Prestiž Q1: 5,13

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Taky-liberalismus pro lepší sex, drogy, rock’n’roll

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top