Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 7 min.

Kalousek: Vyzýváme vládu, ať ten cirkus s EET zastaví

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se nechce smířit s masívním střetem zájmů prvního místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO), ale v rozhovoru pro sobotní Právo vysvětluje, proč formu svých vyjádření zmírní, a nebude tak dráždit voliče.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš týden před spuštěním elektronické evidence tržeb přišel s návrhem, že by bylo dobré malé podnikatele a e-shopy vyjmout z povinnosti zřídit si EET. Pomůžete mu jeho nápad prosadit, když u soc-dem narazil?

Je to (výjimky z EET) odpovědnost všech tří vládních stran, a já bych si docela přál, kdyby si tu odpovědnost uvědomily.

Pan ministr bohužel potvrdil naše slova, že ministerstvo financí v tom má chaos a neví, koho se to opravdu týká. Když jsem to říkal při předkládání novely, která by EET o dva roky odložila, tak se pan ministr zlobil. Tvrdil, že v tom mají úplně jasno, ale včera jsme ho slyšeli říkat, že netušili, jaké druhy podnikání v ČR vůbec jsou. To je skutečně krásná věta, kterou určitě každý od ministra financí rád slyší. My apelujeme na vládu, ať celý ten cirkus zastaví.


Vláda to může ještě zastavit, protože je to parametrický zákon a vláda rozhoduje o tom kdy, koho a v jakých termínech se to bude týkat. Pokud na to nebudou mít ČSSD a KDU-ČSL odvahu, tak přejímají odpovědnost za chaos, který tady vznikne po 1. prosinci. Není totiž pravda, co říkají pan Sobotka a pan Bělobrádek, že je to odpovědností ministra financí.To ale nelze čekat. Jak se zachováte, když bude ministr financí chtít prosadit výjimky?

Je to odpovědnost všech tří vládních stran, a já bych si docela přál, kdyby si tu odpovědnost uvědomily. Jinak mi nedělá problém zvednout ruku pro vynětí jakékoliv skupiny. Každému přeju, aby se této buzeraci vyhnul.

Z čeho usuzujete, že vznikne 1. prosince chaos?

Už teď je zřejmé, že nejméně 20 procent ze 43 tisíců povinných prostě zavřou, a je evidentní, že ještě sedm dní před zahájením ministerstvo financí vlastně netuší, koho a čeho se to týká.

To ničím jiným než chaosem skončit nemůže, což nebude mít za následek jenom likvidaci drobných provozoven, ale bude to mít za následek také mnohem menší komfort pro zákazníka, protože bude menší konkurence, menší dostupnost zboží a služeb.

Co říkáte na reakci ministra, že zavřou jenom ti, kteří teď okrádají stát?

Označit všechny, pro které už je to neúnosný finanční náklad, jsou v důchodovém věku nebo se ve svém věku už nechtějí učit zacházet s moderní technologií nebo nechtějí být vystaveni neustálým udáním svých sousedů na udávacím webu ministerstva financí, za zloděje je nehorázná a sprostá urážka.

Jsem z venkova a jeden z mých přátel, který má hospůdku na vesnici a také ji zavře, říká: „Nechci, aby mě mí sousedi udávali, protože jsem je nepozdravil, na udávacím webu ministerstva financí. Ministr financí ze mne dělá zloděje, protože se poctivě živím sám. Teď půjdu na pracák a stanu se konečně privilegovaným a chráněným občanem, který nemusí nic dělat a vydělávají na něj ti ostatní.“

Chcete z odporu vůči EET udělat motto vaší kampaně do sněmovních voleb?

Někdo to říkat musí a není možné se smířit s tím, že by se měla celá ČR stát součástí Babišova holdingu.

Jasně jsme řekli, že budeme-li mít sílu, tak uděláme vše, abychom EET po volbách zrušili. Bude to jeden z volebních slibů v našem programu, ale nemyslím si, že to bude hlavní téma.

Slýchávám názor, že vám neprospívá negativní rétorika vůči Andreji Babišovi, že jeho to spíš posiluje a vás to oslabuje. Karel Schwarzenberg mi říkal, že si to uvědomujete.

Myslím si, že jde spíše o formu než o obsah, protože ten obsah je nutný. Někdo to říkat musí a není možné se smířit s tím, že by se měla celá ČR stát součástí Babišova holdingu. Není možné se smířit s tím, že je tady ministr financí, který obchoduje sám se sebou jako s majitelem druhé největší společnosti v ČR. To jsou všechno konflikty zájmů v desítkách miliard a s tím prostě není možné se smířit.

Ale nevím, do jaké míry je populární to pojmenovávat. Možná ne, ale je to nutné říkat. Jiná věc je forma, je možné, že jsem někdy příliš hlučný. Takže o tom obsahu nelze pochybovat, lze samozřejmě korigovat formu.

Karel Schwarzenberg říká, že máte hubu jako břitva. Mám vaše slova chápat, že chcete ubrat, abyste tolik lidi nedráždil a Babišovi nenahrával?

Nejde o nahrávání, ale tam, kde příliš ostrá forma může skutečně dráždit lidi, kteří nám fandí, tak tam není důvod je dráždit.

Chcete znovu hlasovat pro zákon o střetu zájmů, tzv. Antibabiš, i když je v něm chyba. Vypadá to totiž, že média nebudou moci vlastnit nejen ministři, ale i politici v nižších patrech. Myslíte si, že to neudělá víc škody než užitku?

Otázka je, do jaké míry to byla chyba a do jaké záměr. Trochu pikantní je, že se toho dopustil budoucí ministr pro legislativu Chvojka. Přesto by bylo nešťastné, kdyby kvůli tomu spadl celý zákon pod stůl. To bychom s vaničkou vylili i dítě.

Zákon stejně nic nevyřeší. Andrej Babiš převede své mediální firmy do nějakého fondu nebo na manželku. A určitě nevěříte, že tím ztratí mediální vliv.

Zákon o konfliktu zájmů není jenom o vlastnictví médií. Zákon je to důležitý a potřebný a je to vládní návrh. Samozřejmě že můžete každý zákon obejít. Ale jestliže pro mě stále nepochopitelně veřejnost akceptovala takový konflikt zájmů, že je majitel Agrofertu ministrem financí, tak je takový zákon potřebný.

Já bych si přál, aby ten zákon nebyl potřeba, protože ještě před pěti šesti lety by veřejné mínění takový střet zájmů nedovolilo, ale dnes to veřejné mínění akceptuje a řada médií v rámci autocenzury je ochotna tvrdit, že to je v naprostém pořádku. Avšak zákon je minimem morálky. Je důležité, když alespoň ten zákon řekne, že to není slušné, že se to nedělá.

Asi se budeme muset smířit s miliardáři v politice. V Americe vyhrál Trump.

Alespoň je vidět, že se ten zákon netýká jediného člověka, ale potenciálně každého podobného. A nesrovnával bych pana Trumpa s panem Babišem. Pokud vím, pan Trump nepobírá žádné dotace a neobchoduje sám se sebou.

Nedávno jste vyzval, aby se pravice spojila do voleb. Příliš jste neuspěl a teď se naopak ukazuje, že o pravicového voliče se bude ucházet další strana. Politolog Petr Robejšek založil stranu Realisté. Nebojíte se?

Podle toho, jak se ta strana definuje, je zřejmé, že její sesterskou stranou bude německá AfD nebo Národní fronta Marine Le Penové. Snad se pan Robejšek neurazí — někdo již jeho stranu výstižně pojmenoval jako Okamuru s lidskou tváří. A to určitě není politická strana, která bude oslovovat naše voliče, ani to není typ subjektu, se kterým bych uvažoval o společné kandidátce.

Šéf lidovců Bělobrádek si nedokáže představit společnou kandidaturu s vámi. Vy jste reagoval, že byste klidně kandidovat nemusel, kdybyste měl být překážkou. Co byste dělal? Vždyť celý život děláte politiku.

Docela dost toho umím, takže rozhodně nemám obavy, že bych se neuživil. Společná kandidátka by si pochopitelně vyžádala spoustu velmi bolestivých programových i personálních kompromisů. Pokud by jediným problémem této vize bylo, že lidovci nemohou být na kandidátce se svým bývalým předsedou, tak je to strašně jednoduché. Já nebudu kandidovat a je po problému.

Myslel jste to vážně, že byste úplně odešel z politiky?

Petr Pithart by byl nepochybně vynikajícím kandidátem, ale obávám se, že ho nikdo nepřesvědčí, aby do toho šel.

Myslel jsem to smrtelně vážně. Určitě bych nekandidoval do Poslanecké sněmovny.

Poslední věc — prezidentská volba. Přemýšlíte, že postavíte vlastního kandidáta?

Nemusí to být nutně náš kandidát. Jsme připraveni podpořit kandidáta a neklademe si žádnou podmínku pravicovosti nebo levicovosti. My chceme, aby prezident byl prozápadně orientovaný, aby to byl demokrat s úctou k ústavě, ústavním zvyklostem a aby nedělal ČR ostudu. Se všemi těmito kritérii má současný pan prezident trochu problém.

Je takovým kandidátem Michal Horáček?

Pan Horáček deklaroval, že opravdu nestojí o žádnou stranickou podporu, respektujeme to a čekáme na další kandidáty. Panu Horáčkovi přeju hodně štěstí a přál bych si, kdyby se objevil ještě někdo silnější.

Kdyby to nakonec zvážil Petr Pithart?

Petr Pithart by byl nepochybně vynikajícím kandidátem, ale obávám se, že ho nikdo nepřesvědčí, aby do toho šel.

A co vy?

Ne, já jsem o tom opravdu nepřemýšlel.

Ani vás k tomu nikdo nenabádal?

Občas. Každý politik má svůj fanklub, tak v mém fanklubu občas taková slova zazněla, ale já jsem vždycky reagoval, že je to dobrý žert.

Z pragmatických důvodů, protože svým způsobem rozdělujete společnost, nebo by vám ta funkce vůbec nevyhovovala?

Naprosto pragmaticky. Nedomnívám se, že jednoznačně stranický politik — navíc politik, který má sice ty, kteří mu velmi fandí, ale také ty, kteří ho velmi nenávidí — je vhodným kandidátem na prezidenta.

Kráceno. Celý rozhovor najdete v sobotním vydání deníku Právo.

Rozhovor vedl Oldřich Danda, Právo

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 277 × | Prestiž Q1: 4,12

+2 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Kalousek: Vyzýváme vládu, ať ten cirkus s EET zastaví

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top