Štítky článku: •  

Vzpomínka na Spirituál Kvintet

Asi by nebylo správné z toho trojlístku vzpomínek na staré hudební skupiny vynechat Spirituál Kvintet. Legendu, která už nám hraje a zpívá přes padesát let.

I když jsem v předchozím článku tvrdil, že Spirituál Kvintet vznikl až po skupině Rangers, zřejmě jsem se mýlil, nebo použil neověřená data z jiných stránek. Spirituál Kvintet má své základy položené o několik let dříve, než Rangers, nebo Greenhorns. A tímto se panu Tichotovi omlouvám.

spiritual-kvartet1960.jpg (36,042 kiB)
Kvintet se čtyřmi členy (1960)

Ačkoliv by se předpokládalo, že kvintet sestává z pěti členů, u Spirituál Kvintetu bylo toto číslo dost proměnlivé, od doby otců – zakladatelů, kdy byli jen čtyři, až po období, kdy v sestavě bylo až devět muzikantů. Spirituál byl založen členy VŠ uměleckého souboru na podzim 1960. Ivo Mach – Dědek (bas), Miroslav Keller – Bubo (tenor), Miloslav Kastelovič – Kagan (baryton) a Jiří Tichota – Tichák (s obrovským hlasovým rejstříkem) – kapelník.

Tak opravuji: SK byl asi první folkovou formací v ČSSR, i když to asi nevěděli. Slovo „folk“ bylo neznámé a skupina hrávala spíše na jazzových akcích, poprvé v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech.

Směr jim nakonec určila americká skupina The Weavers. A protože ti měli zpěvačku, SK ji chtěl také. Krátce s nimi zpívala Věra Nerušilová z Icognito kvartetu a pak získali svoji milovanou Růženku Helebrantovou, Odettku.

Rok 1968 postihl jádro SK řadou emigrací, zkoušeli se náhradníci a na podzim 1969 sestavu posílila sestavu Jarka Hadrabová, která opustila Rangers a Karel Zich. Přišel Olda Ortinský, Dušan Vančura a Honza Thorovský, Kagan se vrátil na Slovensko.

V této sestavě sbírali vavříny nejen na Portě, usadili se v divadle Ateliér ve Spálené a natočili první snímky na LP. Pohoda trvala jen čtyři roky, do roku 1973. Pak se probudil normalizační čert. Zavírání klubů, vyhazování studentů z fakult, zákaz činnosti SK. U SK naštěstí jen dočasný. Takový Bohdan Mikulášek, kterého měli jako hosta, měl zákaz definitivní – až do emigrace.

spiritual-kvintet-1975.jpg (39,387 kiB)
Kvintet s devíti členy (1975)

I frustrace ze zákazu SK byla příčinou odchodu Karla Zicha v roce 1974 na sólovou dráhu. Na Portě se však setkali s bratry Nedvědy ze skupiny Toronto a zanedlouho již oba zkoušeli se SK. Posléze emigrovala i Jarka Ha­dra­bo­vá a nastoupila Eva Lifková. Přichází i Zdena Tosková (později Tichotová). SK spolupracuje s paní Hanou Hegerovou.

V roce 1980 se i Eva Lifková provdala do Francie a Honza Nedvěd přivedl Irenu Budweiserovou. I představení s Hanou Hegerovou cenzura brzy zastavila. Ostatně zákazů si SK vytrpěl více, než dost.

S I. Budweiserovou sestava vystupovala velmi dlouho (jen krátce nahrazena Lenkou Slabou).

V roce 1987 odešel na sólovou dráhu Honza Nedvěd. A František nedlouho po něm (1992).

V letech 1989 - 1994 se začal tiše znovu objevovat na vystoupeních SK Karel Zich.

Kapelu opustil i Olda Ortinský (2000), nahrazen Jirkou Cerhou, kapelníkem C&K Vocalu.

Jen se Karel Zich stačil vrátit, následovala krutá rána osudu. V roce 2004 nečekaně zemřel. Mrtvi byli už i někteří ze zakládajících členů.

Neposlední jméno, které sestavu doplnilo je Jiří Holoubek (sk. Reliéf), o čtyřicet let mladší, než věkový průměr skupiny.

SK dělal předkapelu i legenárnímu Pete Seegrovi (1964), hrál několika světovým presidentům a má za sebou přes padesát let aktivního hraní.

Tak už jen v datech a heslech:

 • 1960 – Skupinu zakládají Mach, Keller, Kastelovič a Tichota
 • 1962 – Přichází Nerušilová, jen krátce
 • 196? – Přichází Odetka Helebrantová
 • 1967 – Sestavu opouští Mach a Keller (dlouhodobé služ. pobyty v zahr.)
 • 1968 – Odetka emigruje do Švajcu
 • 1969 – Kastelovič se vrací na Slovensko, přichází Karel Zich (tenor, 12 strunná kytara), přichází Jarka Hadrabová, přichází Olda Ortinský (bas, perkuse, flétna), přichází Dušan Vančura (kontrabas), přichází Jan Thorovský (zpěv) – jeho odchod není přesně znám
 • 1974 – Karel Zich odchází na sólovou dráhu, přichází Jan Nedvěd (kytara, zpěv) a Franta Nedvěd (12 strunná kytara, baryton), přichází Zdenka Tosková – Tichotová (zpěv, perkuse)
 • 1975 – Jarka Hadrabová emigruje, přichází Eva Lifková (zpěv, perkuse)
 • 1980 – Eva Lifková odchází, přichází Irena Budweiserová
 • 1987 – Jan Nedvěd odchází na sólovou dráhu
 • 1989 – Karel Zich se vrací
 • 1990 – Krátce zpívá Lenka Slabá
 • 1992 – Odchází i František Nedvěd
 • 2000 – Olda Ortinský odchází – zdravotní problémy, přichází Jiří Cerha (zpěv, perkuse)
 • 2004 – Karel Zich umírá, přichází Jiří Holoubek (zpěv, 12 strunná kytara)
 • 2006 – Olda Ortinský umírá
 • 2010 – Irena Budweiserová odchází
 • 2011 – Přichází Marw Veronika Součková (zpěv)
 • 2012 – Přichází Pavel Peroutka (zpěv, kontrabas)

Nejen vokálně náročně provedené černošské spirituály, ale i transkripce renesančních tabulatur, jsou nádhernými díly naší hudební historie, za které je nutno Spirituál Kvintetu poděkovat.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 040 × | Prestiž Q1: 22,57

+66 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top