Štítky článku: •  

Vzpomínka na Spirituál Kvintet

Asi by nebylo správné z toho trojlístku vzpomínek na staré hudební skupiny vynechat Spirituál Kvintet. Legendu, která už nám hraje a zpívá přes padesát let.

I když jsem v předchozím článku tvrdil, že Spirituál Kvintet vznikl až po skupině Rangers, zřejmě jsem se mýlil, nebo použil neověřená data z jiných stránek. Spirituál Kvintet má své základy položené o několik let dříve, než Rangers, nebo Greenhorns. A tímto se panu Tichotovi omlouvám.

spiritual-kvartet1960.jpg (36,042 kiB)
Kvintet se čtyřmi členy (1960)

Ačkoliv by se předpokládalo, že kvintet sestává z pěti členů, u Spirituál Kvintetu bylo toto číslo dost proměnlivé, od doby otců – zakladatelů, kdy byli jen čtyři, až po období, kdy v sestavě bylo až devět muzikantů. Spirituál byl založen členy VŠ uměleckého souboru na podzim 1960. Ivo Mach – Dědek (bas), Miroslav Keller – Bubo (tenor), Miloslav Kastelovič – Kagan (baryton) a Jiří Tichota – Tichák (s obrovským hlasovým rejstříkem) – kapelník.

Tak opravuji: SK byl asi první folkovou formací v ČSSR, i když to asi nevěděli. Slovo „folk“ bylo neznámé a skupina hrávala spíše na jazzových akcích, poprvé v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech.

Směr jim nakonec určila americká skupina The Weavers. A protože ti měli zpěvačku, SK ji chtěl také. Krátce s nimi zpívala Věra Nerušilová z Icognito kvartetu a pak získali svoji milovanou Růženku Helebrantovou, Odettku.

Rok 1968 postihl jádro SK řadou emigrací, zkoušeli se náhradníci a na podzim 1969 sestavu posílila sestavu Jarka Hadrabová, která opustila Rangers a Karel Zich. Přišel Olda Ortinský, Dušan Vančura a Honza Thorovský, Kagan se vrátil na Slovensko.

V této sestavě sbírali vavříny nejen na Portě, usadili se v divadle Ateliér ve Spálené a natočili první snímky na LP. Pohoda trvala jen čtyři roky, do roku 1973. Pak se probudil normalizační čert. Zavírání klubů, vyhazování studentů z fakult, zákaz činnosti SK. U SK naštěstí jen dočasný. Takový Bohdan Mikulášek, kterého měli jako hosta, měl zákaz definitivní – až do emigrace.

spiritual-kvintet-1975.jpg (39,387 kiB)
Kvintet s devíti členy (1975)

I frustrace ze zákazu SK byla příčinou odchodu Karla Zicha v roce 1974 na sólovou dráhu. Na Portě se však setkali s bratry Nedvědy ze skupiny Toronto a zanedlouho již oba zkoušeli se SK. Posléze emigrovala i Jarka Ha­dra­bo­vá a nastoupila Eva Lifková. Přichází i Zdena Tosková (později Tichotová). SK spolupracuje s paní Hanou Hegerovou.

V roce 1980 se i Eva Lifková provdala do Francie a Honza Nedvěd přivedl Irenu Budweiserovou. I představení s Hanou Hegerovou cenzura brzy zastavila. Ostatně zákazů si SK vytrpěl více, než dost.

S I. Budweiserovou sestava vystupovala velmi dlouho (jen krátce nahrazena Lenkou Slabou).

V roce 1987 odešel na sólovou dráhu Honza Nedvěd. A František nedlouho po něm (1992).

V letech 1989 - 1994 se začal tiše znovu objevovat na vystoupeních SK Karel Zich.

Kapelu opustil i Olda Ortinský (2000), nahrazen Jirkou Cerhou, kapelníkem C&K Vocalu.

Jen se Karel Zich stačil vrátit, následovala krutá rána osudu. V roce 2004 nečekaně zemřel. Mrtvi byli už i někteří ze zakládajících členů.

Neposlední jméno, které sestavu doplnilo je Jiří Holoubek (sk. Reliéf), o čtyřicet let mladší, než věkový průměr skupiny.

SK dělal předkapelu i legenárnímu Pete Seegrovi (1964), hrál několika světovým presidentům a má za sebou přes padesát let aktivního hraní.

Tak už jen v datech a heslech:

 • 1960 – Skupinu zakládají Mach, Keller, Kastelovič a Tichota
 • 1962 – Přichází Nerušilová, jen krátce
 • 196? – Přichází Odetka Helebrantová
 • 1967 – Sestavu opouští Mach a Keller (dlouhodobé služ. pobyty v zahr.)
 • 1968 – Odetka emigruje do Švajcu
 • 1969 – Kastelovič se vrací na Slovensko, přichází Karel Zich (tenor, 12 strunná kytara), přichází Jarka Hadrabová, přichází Olda Ortinský (bas, perkuse, flétna), přichází Dušan Vančura (kontrabas), přichází Jan Thorovský (zpěv) – jeho odchod není přesně znám
 • 1974 – Karel Zich odchází na sólovou dráhu, přichází Jan Nedvěd (kytara, zpěv) a Franta Nedvěd (12 strunná kytara, baryton), přichází Zdenka Tosková – Tichotová (zpěv, perkuse)
 • 1975 – Jarka Hadrabová emigruje, přichází Eva Lifková (zpěv, perkuse)
 • 1980 – Eva Lifková odchází, přichází Irena Budweiserová
 • 1987 – Jan Nedvěd odchází na sólovou dráhu
 • 1989 – Karel Zich se vrací
 • 1990 – Krátce zpívá Lenka Slabá
 • 1992 – Odchází i František Nedvěd
 • 2000 – Olda Ortinský odchází – zdravotní problémy, přichází Jiří Cerha (zpěv, perkuse)
 • 2004 – Karel Zich umírá, přichází Jiří Holoubek (zpěv, 12 strunná kytara)
 • 2006 – Olda Ortinský umírá
 • 2010 – Irena Budweiserová odchází
 • 2011 – Přichází Marw Veronika Součková (zpěv)
 • 2012 – Přichází Pavel Peroutka (zpěv, kontrabas)

Nejen vokálně náročně provedené černošské spirituály, ale i transkripce renesančních tabulatur, jsou nádhernými díly naší hudební historie, za které je nutno Spirituál Kvintetu poděkovat.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 090 × | Prestiž Q1: 22,73

+67 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top