Štítky článku: •  

Tragédie českých politiků

Sehnat politika se silným osobním příběhem je v Česku téměř nadlidský úkol. Ze současných tuzemských politiků, kteří jsou „v plné formě“, se silným příběhem může pochlubit snad jedině Andrej Babiš, avšak není v něm nic inspirujícího, natož ušlechtilého.

Je sice možné, že se Babiš po počátečním motivu svého angažmá v politice — pravděpodobně po obrovském zadlužení svých firem — postupně se zalíbením zhlédl také v roli posledního spasitele této nešťastné země, nicméně ani to jej samozřejmě nemůže přiblížit inspirujícím osobnostem; minulost ani metody neokecáte.

Při pohledu na další politiky je však pohled ještě tristnější. Když Bohuslav Sobotka nebo nějací panduláci z KDU-ČSL, kteří se díky koaliční smlouvě dostali na svůj životní vrchol (totiž do některého z výborů Poslanecké sněmovny), v televizi po vzoru Babiše hlásají, že EET narovná podnikatelské prostředí, přičemž po měsíce a léta ignorovali Babišův gigantický střet zájmů, nezní to z jejich úst ani vyčůraně, ale prostě jen trapně.

Tyto tragické figury v drtivé většině případů nikdy nepodnikaly, nevytvořily žádnou hodnotu, a jejich jedinou schopností je intrikovat nebo se zavrtat do správného zadku, když se sestavují kandidátní listiny do voleb.

Samostatnou kapitolou je zmíněný Sobotka; je to dokonalý politický ubikvit, jímž opovrhují nejen všichni trochu schopnější lidé, ale i komunální šíbři z jeho partaje, jejichž osobní příběhy nezřídka tvoří hlavně zlodějny na radnicích.

Aby to nebylo tak smutné čtení, na závěr jedna anekdota ze života, které zkrátka nevěřím, i když člověk „z kultury“, který mně to vyprávěl, se dušoval, že je to pravda: s jedním ze současných „taky politiků“ se prý potkal Jiří Suchý a povídal si s ním mimo jiné rovněž o svém divadle. V rozhovoru zmínil i své působení s Jiřím Šlitrem. Náš milý politik vše pozorně vyslechl a pak se zeptal, jak to Suchému se Šlitrem v divadle klape.

Jestli je to pravda a my skutečně máme i takové politiky, ať všichni svatí ochraňují tuto zemi.

Píše pan Vítězslav Dobeš na ExPost.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 397 × | Prestiž Q1: 8,08

+10 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top