Štítky článku: •  

Nezávazné povídání o češtině (XXX)

Tak se nám seriál o češtině nachýlil ke konci. Dnes poslední díl o slovech „sprostých“. V poledne jsem rozdal studentům diplomy a zítra frčím za maminkou na chatu, kde jsem prožil většinu hezkého dětství. Elektřina už tam sice dnes je, ale Internet naštěstí daleko, předaleko.

O obhajobě sprostých slov jsem psal už kdysi dávno. A vůbec tím nemyslím jejich ob­ha­jo­bu v každé vyslovené větě. Vadí mi, když se slečinky, sotva patnáctileté, vzájemně oslovují: „ty píčo“. Vadí mi, když se pomalu jediná věta neobejde bez „hovna“, „prdele“ a podobných slov. Nechci jejich výčtem pro­vo­ko­vat. Vadí mi dokonce i jazykové vmetky typu „vole“ (dnes spíše „voe“). Vadí mi vulgární posunky v parlamentu, jejichž ver­bál­ní ekvivalenty zazní naplno až v kuloárech. (Anebo v mobilech, že, pane K…).

Život není zrovna školou uhlazeného chování. Dr. Guth-Jarkovský jistě mluvil jinak, než sedlák, nebo kopáč té doby. Ale snahy o vyparketování celé republiky a zavedení vybraného salonního chování násilím po­klá­dám za extrém druhý. Náš jazyk tato expresiva obsahuje a jejich vytečkovávání (či cenzuru) pokládám za pokrytectví. Jsou-li užity s rozvahou a na správném místě, mají právo na život.

Už Jaroslav Hašek píše v obhajobě prvního dílu Švejka: „…dobře vychovaný člověk může číst všechno. Nad tím, co je přirozené, po­za­sta­vu­jí se jen největší sviňáci a rafinovaní sprosťáci, kteří ve své nejmizernější lžimorálce nedívají se na obsah a s rozčilením vrhají se na jednotlivá slova.

Lidé, kteří se pozastavují nad silným výrazem, jsou skuteční zbabělci, neboť sku­teč­ný život je překvapuje, a tací slabí lidé jsou právě těmi největšími poškozovači kultury i charakteru.

Tací lidé se veřejně rozhořčují, ale s neobyčejnou zálibou chodí po veřejných záchodkách přečíst si neslušné nápisy na stěnách.“ Potud Jaroslav Hašek. (A já dodávám: a přičinit potajmu ještě svůj nápis!)

Dnešní nadužívání sprostých slov vnímám jako důsledek celkového zhrubnutí spo­leč­no­sti. Ne zhrubnutí slovníku – ta slova v něm jsou již dlouhá léta. Spíše jako snahu o osvalení pronášené věty, když vlastní obsah je cha­bý. Nebo dodávání si falešného se­be­vě­do­mí.

Když si ukopnu malíček na noze, těžko pronesu: „do háječka zeleného“! Vyjádřím se o mnoho tvrději, a přesto se budu dál po­klá­dat za člověka v jádru slušného.

I tak příslovečně slušný režisér her a pohádek pro děti, jako Karel Weinlich, jehož nejhrubší nadávkou bylo „ty bambulo“, se při pokaženém záznamu finální scény pohádky „Sněhová královna“ vyjádřil naprosto preg­nant­ně: „doprdele“. A odešel středem a nikdo ho tři dny neviděl.

Toho Švejka jsem už přečetl mnohokrát. A zdá se mi, že je v něm o mnoho méně vulgarit, než v dnešní běžné mluvě. (Ale maminka ho odmítla číst právě pro přílišnou vulgaritu.)

Kletby a nadávky jsou kořením jazyka, kterého nutno užívat po špetkách, jak pod minulým článkem někdo zmínil i o pře­chod­ní­cích. Vývar bude vynikající s jednou, nebo dvěma bliznami šafránu. Kdo užije hrst, polévku pro nejedlost vylije.

Ukončuji tedy tuto řadu článků shrnutím: pišme co možná nejlépe! Je to naše ma­teř­šti­na. Pišme lépe, než novináři, kteří na to mají specializované školy, ale často náš jazyk brutálně znásilňují. Ale každý z nás samozřejmě občas chybičku udělá. Laskavé upozornění na ni je vždy lepší, než urážení autora. (Zejména lidí z jiného jazykového prostředí, nebo žijících dlouhodobě v za­hra­ni­čí.)

Děkuji Vám všem, kteří jste tyto články četli, za laskavou trpělivost.

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 113 × | Prestiž Q1: 14,34

+28 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top