Štítky článku: •  

Sex, drogy a rock’n’roll ve vládní koalici

Říká se, že dobrý sex může zachránit špatný vztah, ale opačně to neplatí. Pokud se touto optikou podíváme na současnou vládní koalici, která navenek připomíná spořádané manželství, v němž se však již začínají brousit nože na parlamentní volby, můžeme mít oprávněné obavy o stabilitu naší drahé vlasti v příštích měsících. Anebo je to všechno jinak?

Slovo „sex“ je v případě předsedů koaličních stran spíše teoretickým pojmem; ani já, byť mám poměrně bujnou fantazii, si v souvislosti s těmito chrabrými muži neumím nic takového představit. Tito pánové zřejmě nejenže nespí spolu, ale dokonce ani se svými manželkami. Budování korporátního socialismu si totiž žádá veškerou energii a doslova osobní oběti. „Miláčku, nesápej se po mně. Dneska jsem zasedal ve třech výborech a pěti podvýborech!“

Ministři — natož řadoví poslanci — jsou však na rozdíl od svých šéfů jinačí nezbedové a rádi se nám sdružují nejen v parlamentním bufáči, ale taky v přilehlých malostranských hospodách (pro mimopražské: je jich tam hodně). Vždy jsem obdivoval Marka Bendu, že jezdí z Nuslí do Sněmovny tramvají jako běžný Pražan; co když je však za tím úplně jiný důvod, než snaha nezatěžovat už tak zasekanou pražskou dopravu vlastním autem?

Řeč je však o vládní koalici, a proto nechme Bendu Bendou. Důležité pro pokračování této vládní koalice i po příštích parlamentních volbách je, aby mezi maximem jejích členů fungovalo křehké pouto, jež vytváří množství vypitých panáků a uskutečněných koitů. Třeba taková Míša Marksová za to podle očitých svědků opravdu umí vzít, co se týká poveselení se. Ale co pak? Jde vlahou nocí, za zpěvu ptactva, sama, nebo ji někdo doprovází?

Aby mohl klidně spát národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který zejména s lidovci obětavě bojuje proti všem našim neřestem (ale čurat a kakat ještě stále můžeme): slovo „drogy“ v titulku tohoto textu znamená opojení mocí. Ano, je to droga, a málokdo je proti ní imunní — chodíte „makat“ na nádhernou Malou Stranu, máte fajn plat, nepředřete se, a jelikož často skutečně nemáte co dělat (předseda vašeho poslaneckého klubu vám vždy řekne, jak máte hlasovat), jste čím dál víc odtrženější od reality. Proto ani nepřemýšlíte, co jste to zase schválili za blbost. Hlavně, ať to takhle trvá alespoň dvě volební období! Sněmovna — ale samozřejmě i Senát — je skleníkem, z něhož se opravdu špatně vystupuje do džungle běžného života. Moc je vedle společných pijatyk a večírků dalším přirozeným pojítkem.

No, a rock’n’roll… Když se Václav Klaus blahé paměti někdy po roce 2000 nechal vyfotit na titulní stranu magazínu MF Dnes jako rocker s titulkem „Profesor na turné“ (bylo před volbami a objížděním regionů), šlo jistojistě o krok, jak nějak avantgardně oslovit voliče.

Andreje Babiše nemám opravdu rád, ale jestli je někdo ze současných předsedů vládních stran schopen tento krok napodobit, tak jedině on. Bohuslav Sobotka jako rocker by vzbudil celonárodní veselí (jeho plakát by asi ozdobil nejeden hostinec, který přežil EET) a Pavla Bělobrádka by v takovém případě na mimořádném nočním sjezdu KDU-ČSL nahradil Marian Jurečka, který si už dlouhou dobu uslintává nad představou, že v 19. století zamrzlé lidovce konečně povede. Na rozdíl od obou „kolegů“ si tak Babiš může dovolit vystupovat ve volební kampani div ne jako hipík; nejenže mu to projde, ale ještě získá voliče.

Abych nezdržoval: pokud se nestane nějaký zázrak, současná vládní parta nám bude vládnout i po příštích parlamentních volbách, pravděpodobně s Andrejem Babišem coby premiérem. Nicméně zázraky se občas dějí a jeden se možná rýsuje: vlivným podnikatelským skupinám v této zemi se prý pranic nelíbí představa, že by pravidla byznysu po příštích volbách měl určovat především sám velký Andrej. Tyto skupiny jsou údajně ochotné udělat vše pro to, aby nikdo s Babišem nevytvořil koalici, i kdyby ANO vyhrálo o několik koňských délek (samozřejmě za podmínky nepřekročení absolutní většiny).

Takže možná kluci a holky spolu chlastají a spí ostošest, ale stejně se jim to rozpadne. Kéž by!

Píše pan Vítězslav Dobeš na ExPost.info

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 375 × | Prestiž Q1: 6,09

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top