Štítky článku: •  

Když volá poslanec, je to jízda

Tento text začnu výrokem klasika, tedy Jiřího Paroubka: „Kdo z vás to má?“ A teď k meritu věci: většina českých poslanců provolává nebetyčné částky na samé horní hranici limitů, které umožňuje proplácet zákon.

Už jsme si tak nějak zvykli, že na prostý lid musí přísnost, jež se nicméně v zákonodárném sboru nenosí. Kdyby přitom alespoň byli „pouze přísní“! Ale kdepak. Přísnost v podání tuzemských poslanců musí být i vrcholně pitomá; jak jinak nazvat aktuální rozhodnutí, že pod EET budou spadat i e-shopy, které po sobě nechávají tolik elektronických stop, že by na případné krácení daní musel přijít i přední daňový ohař Andrej Babiš během odpoledního šlofíka.

Avšak zpět k telefonování našich sluníček. Všichni vědí, že existují záležitosti, jakou jsou množstevní slevy, nejrůznější benefity apod. Proč je tedy čeští zákonodárci neuplatňují a nemají pro celou sněmovnu nějaký super výhodný hromadný paušál?

Odpověď je jednoduchá, holenkové: zákonodárci jednak nejsou nějací obyčejní zaměstnanci jako vy nebo já, jsou to volení funkcionáři a nelze jim nic nařizovat. To je poměrně relevantní argument. Pak bych ovšem očekával, že když je státem kvůli tomu úžasnému, byť fiktivnímu přílivu peněz z údajně nepřiznaných daní celkem nevybíravě buzerován kdejaký obchodník s párkem v rohlíku, že by vůdcové koaličních stran třeba mohli říct svým poslancům, aby se individuálně trochu uskrovnili a u korýtek tolik nechrochtali. Tím by se ovšem narušil ten báječný barterový obchod: řadový poslanec zvedne ruku pro všelijakou pitomost podle přání svých soudruhů, kteří jsou v hierarchii nad ním, a za to se bude mít jak prase v žitě.

No, a druhý argument naopak není relevantní vůbec. Nějaký hromadný paušál by prý mohl ohrozit bezpečnost, jelikož by pak bylo snadno dohledatelné, s kým si který poslanec telefonoval. Nevím, jestli je tím míněna bezpečnost jednotlivých poslanců nebo snad dokonce naše národní, ale chtěl bych volené zástupce ujistit, že po nich jistě nikdo nejde; určitě ne v osobní rovině („Máňo, jdu večer chlastat na ministerstvo na recepci, pozdravuj u nás na Moravě!“), natož pak v rovině státní bezpečnosti.

Intelektuální hrozba, kterou představují čeští zákonodárci především z řad současné vládní koalice pro kohokoli — od Kačera Donalda po Daesh — je totiž téměř nulová.

Píše pan Vítězslav Dobeš na ExPost.info

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 347 × | Prestiž Q1: 6,83

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top