Štítky článku: •  

Proč je Česko chudá země (2/2)

„Je třeba uvolnit českou ekonomiku na autonomní a svobodnou, o které budeme sami rozhodovat, to znamená lokální, podnikatelskou a hlavně nezávislou, očištěnou od bankéřů i oligarchů,“ říká profesor Milan Zelený, který vyučuje ekonomické obory na prestižních amerických a čínských univerzitách.

Nikdy nespoléhejte na EU, udělají z vás kolonii

Rusku údajně zůstává jen málo času k odvrácení státního bankrotu. „Pokud se Kremlu nepodaří rychle se zbavit západních sankcí, je země za 18 měsíců na dně,“ říkají někteří západní ekonomové a komentátoři. Informaci o tom zveřejnil i server svobodneforum.cz. Myslíte si to také a do jaké míry by Rusku pomohlo zrušení sankcí?

Zrušení neefektivních sankcí se po určité době stává také neefektivním. Nemělo k nim vůbec dojít. Teď už je pozdě, poškozeny jsou tím obě strany, více EU. Není pro Evropu nic horšího než slabé a izolované Rusko. Hlavním problémem Ruska je, že zůstalo závislé na ropě i v době nadprodukce, a nezahájilo slibovanou restrukturalizaci směrem k diferencované různorodosti soběstačné ekonomiky. Zdroje k tomu Rusové určitě mají. Nemají však zřejmě pojem o potenciální síle regionální a lokální ekonomiky. Podceňují sami sebe. Rusko tedy míří do bankrotu, tak jako tak. Nebylo by to poprvé. Mnohem závažnější je, že superislámské Turecko je součástí NATO, a spolu s Bosnou míří také do EU. Turecko, které úspěšně vydírá (o miliardy eur) hrozbami uvolnění migrantů a genocidně vyděračným bombardováním syrských Kurdů. To se jim nemůže vyplatit. Je za chování členů NATO vůbec někdo zodpovědný? Takhle „poturčené“ NATO, navíc vedené byrokraty ze Švédska či Dánska (kteří válku nikdy nepoznali), pak nutně zatáhne Rusko i svět do nové války, a to již ne jen „studené“; to je předem neodpustitelné a blednoucí i před významně neefektivními sankcemi. Velké moderní říše dnes formuje, ale také nemilosrdně likviduje páchnoucí ropa.

Evropská unie se snaží v poslední době vytvořit některé mechanismy, jež mají zabránit zejména dalším dluhovým i finančním krizím a podpořit ekonomický růst. Jedná se například o vytvoření bankovní unie, systému supervizorů, dále orgánů, které se budou zabývat makroekonomickými nerovnováhami v jednotlivých zemích, ustavením národních rad pro konkurenceschopnost a podobně. Už nyní ale tyto kroky kritizují například Slováci za to, že se jedná o další zbytečnou byrokracii, která nerespektuje národní specifika členských států. Jaký je váš osobní názor na vznik těchto institucí a opatření? Mohou být skutečně úspěšná?

Už ten výčet byro-opatření je odstrašující a nic z toho není prorůstové. Jde o úřednicko-bankovní oportunismus v selhávající Unii. Jak mohou uspět další nánosy byrokratismu? Podívejte také na USA a předvolební skluz směrem k negativním úrokovým mírám — jako v Evropě. Řešení už není v centrální bance a státní byrokracii, které za Obamy tak totálně selhaly. Skutečným řešením by byla obnova masivní podnikatelské a inovační kultury (jako u nás za Baťů), rozvoj malých a středních podniků na státních úrovních (v USA tedy „regionální a lokální“), digitalizace ekonomiky, rozvoj podnikatelského vzdělávání a rozhodné zvýšení autonomie a soběstačnosti jednotlivých států. V EU se však o ničem podobném nemluví, spíše se hledají kompromisy a i ta slibná koncepce „Evropy regionů“ vyšuměla potichu a nenápadně — a nikdo ani nehlesl.

Ekonomové, kteří působí při EU shodně tvrdí, že migrační krize oslabí ekonomiku Unie jen krátkodobě a způsobem, který EU určitě zvládne bez větších problémů. V budoucnu prý pak bude vymírající Evropa na tom profitovat. Souhlasíte s nimi? Neoslabí například utečenecká vlna Německo do té míry, že se to odrazí i na obchodních vztazích s Českou republikou? Jinými slovy naše firmy budou mít od Německa s pokleslou produkcí daleko méně zakázek…

Nevím, zda při EU mohou ještě působit ekonomové — tedy politicky nezávislí, objektivní odborníci. Migrační vlna více než Německo oslabí také Česko. Přináší přebytek levné pracovní síly, který zpomalí modernizaci, produktivitu a růst v ČR i ve Streik-Reichu. Česká pracovní síla bude nahrazena levněji přímo v Německu. Kombinováno s automatizací a robotizací německé taktiky „Industrie 4.0“ vyvstává otázka, jak naše subdodavatelské firmy přežijí. Kvalifikované síly nezaplatí, levné síly nejsou kvalifikované a na Industrie 4.0 nemají. Závislost malé ekonomiky na „láci práce“ se nemůže v moderní době vyplácet. Naší inspirací by měl být Singapur, Taiwan, Korea, Finsko, Hong Kong. A nejlépe vůbec náš vlastní Baťův Zlín, který dobyl světa bez jakékoliv účasti politiků. Dovedete si představit třeba Masaryka, jak vodí baťovce po Číně?! Dnešní politici prostě nestudují, neučí se, žijí ze znalostní podstaty 90. let a mnozí ještě dřívější. To je hodně málo.

Hned v úvodu tohoto roku čeká českou vládu řešení velmi nesnadného problému. Mezinárodní společnost NWR/OKD chce zavřít do konce roku většinu moravskoslezských dolů na těžbu uhlí kvůli stále klesajícím cenám této komodity, pokud ji finančně nepodpoří stát. To by znamenalo 13 tisíc nezaměstnaných horníků a zřejmě velký sociální problém s dopadem na celou republiku. Přitom společnost NWR podle názorů některých zainteresovaných osob měla v letech 2006–2012 z těžby ohromné zisky a vyplácela tučné dividendy. Údajně si nevytvářela rezervu na horší časy a nyní žádá od státu pomoc. Co si o tom myslíte a jak by měla vláda podle vás zareagovat?

Především měla „zareagovat“ v 90. letech, kdy se problém moravskoslezského regionu dal řešit. Vlády nemají reagovat, ale předjímat a předcházet, jinak nemusí vládnout. Nejde také o rezervy na horší časy, protože lepší časy uhelné se již nikdy nevrátí. Většina současných změn není cyklická, ale jednosměrná, evoluční. Jak říkával Jirka Suchý: „Konec už byl, vážení, konec už byl,“ když frenetický potlesk přecházel až do absurdna. Jenže ČR není Semafor.

Nerad honím „bycha“, ale mohli jsme být úplně jinde bez toho hloupého rozprodeje v 90. letech. První elektrická a hybridní auta byla od Křižíka, první elektromotory v kolech byly od Porsche, když ještě pracoval v Sudetech. Artikulovaná světla byla od Ledwinky, v 70. letech jsme měli moderní elektromobil EMA 1 a 2 v Brně — a to se nechci opakovat o bratrech Baťů, kteří nevyváželi boty, ale komplexní výrobní prostředky (tzv. průmyslová města) pro lokální výrobu všude po světě. Jejich exportovaných „malých Zlínů“ bylo přes třicet. Kdo nyní takhle podniká? Kde jsme jen dnes mohli být? Zkoušíme dnes na něco z toho navázat s pomocí Nadace ZET. Tam reagují mladí podnikatelé, inovátoři, učitelé a starostové. Co by měla dělat vláda — a hlavně která? To opravdu netuším. Asi se zase někam odebrat a diplomaticky něco odprodat?

Co udělat proto, aby se v ČR stále více nerozevíraly „nůžky“ mezi zhruba desíti procenty úspěšných a veleúspěšných a zbytkem republiky? Proč jsme se v České republice stále nedostali na úroveň mezd před bankovní krizí z roku 2009, když v jiných srovnatelných státech se to už podařilo? Není zarážející, nebo spíše ostudné, že teprve v minulých dnech vzrostla minimální mzda u nás na necelých 10 tisíc měsíčně? Česko se tak řadí v tomto ukazateli ke chvostu Evropy a v koupěschopnosti obyvatel jsme už podle oficiálních statistik dokonce za Polskem i Slovenskem.

Česko je chudá země a je třeba se tím začít zabývat. Už od 90. let rozprodáváme všechen kapitál, který mohl vydělávat a přidávat hodnotu. Dostáváme za něj jen peníze ke konečné spotřebě. Ponechali jsme si námezdní práci při nejnižších možných mzdách. A ještě tomu tleskáme. Ptát se, co udělat, když už koně vyběhli ze stáje, je jako pak ještě mlátit vraty od stodoly. Nadaci ZET jsem zmínil; více nemohu a ani neumím ve světě, kde všichni upírají své zraky vzhůru k nějaké „vládě“, která ale v Česku definičně neví, co se děje a proč. Ty „nůžky“ se rozevírají po celém světě a státní podpora chudých vlastně jenom jejich rozevírání urychluje. Důležité je vydělávat, ne dostávat. Zpět na úroveň roku 2009 se ani ve vyspělých oblastech nedostal nikdo. Naopak. USA, Japonsko, západní Evropa i Čína vstupují opět do recese.

To, co popisujete jako „na chvostu Evropy“, bylo dosud mediálně i politicky oslavováno (a dodnes je) — jakoby roztleskávání, sliby, lhaní a falešný optimismus mohly být náhradou za klíčové pochopení světového hospodářského dění. A nemá smysl se porovnávat s námi rovnými. Lepší je to Baťovo rčení — to nejlepší na světě je pro nás docela dobré! Pak by se tedy dělat něco dalo, ale bez médií se stavovskou ambicí a noblesou to nepůjde.

Jaké ekonomické výzvy či problémy nás v letošním roce ve světě vůbec čekají?

Největší výzvou je pochopit, co se děje a proč. Bez diagnózy není léčby. Důležité je ale vědět, co zde znamená to „nás“? Česko nezůstane ostrůvkem stability a levné pracovní síly v moři ekonomických a politických tsunami. Svět ovlivňuje nás, ne my svět — ani s tou Hedvábnou stezkou. Máme stále možnost své vlastní adaptace, autonomie a navázání na unikátně úspěšné české podnikatelské a inovační tradice. Nikdy nemůže být pozdě, generace-negenerace.

Nyní bude svět ovlivněn ne zcela kladnými, zemětřesnými změnami v USA. Češi ale mají své těžce nabyté zkušenosti s komunismem, socialismem i korupčním kapitalismem. Neměli by je ztratit, ale měli by na nich stavět; hledat si svoji vlastní cestu, ne jen kopírovat, posluhovat a podlézat druhým.

Vezměte volební kampaň v USA. Zleva Polák Sanders otevřeně a úspěšně propaguje klasický socialismus, kdy se stát stará o všechno a řídí celou ekonomiku. Zprava pak Nor Trump nabízí formu národního socialismu, tzv. „kámošský kapitalismus“ (angl. crony capitalism); také velmi úspěšně. Obě odrůdy silným státem řízené společnosti jsou následkem degradace kapitalismu svobodného trhu současnou státně-bankéřskou koalicí, která efektivně zničila přirozené signální soustavy svobodného trhu, jako jsou úrokové míry, investičně-podnikatelská činnost, efektivní samoregulace, a nahradila je státní intervencí a odmítnutím kreativní destrukce zasloužených bankrotů.

Jediné, co zůstává, je vyhazování peněz. Kandidát „Jeb“ (Jeb Bush), například utratil 1200 dolarů bratru za každý hlas, a i tak zůstává pozadu. Peníze do demokratické politiky nepatří.

Stojí ta „většina“ za nákup? Kdy měla v Evropě většina naposledy pravdu? Vzpomeňme na nacismus, socialismus, komunismus, nebo ten polistopadový „kámošský“ kapitalismus, jakož i většinovou toleranci podivných prezidentů, zbytečných politických stran, zkorumpovaných státních „kámošů“, ambiciózních oligarchů atp. To vše opravňuje k racionální skepsi ohledně „většiny“, ale i ohledně zastupitelské demokracie jako „evropské hodnoty“ vůbec.

Nadace ZET (www.milanzeleny.com) prosazuje regionálně-lokální podnikatelský kapitalismus svobodného trhu založený na politické autonomii, hospodářské soběstačnosti a podnikatelské svobodě regionů a lokalit. Čeká nás tedy nejen to, co si zvolíme, ale také a hlavně to, čeho se (doufejme, že včas) zbavíme.

Autor: MilanZelený.com pro ParlamentníListy.cz, 25. 1. 2016

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 421 × | Prestiž Q1: 8,13

+10 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top