Štítky článku: •  

Čerpání poslaneckých náhrad

Poslanecké náhrady jsou mimoplatovými tituly. Jedná se o částky, které poslanci obdrží a nemusí je vesměs dokladovat.

Plat poslance a jeho další nároky stanoví zákon č. 236/1995 Sb. Podle tohoto zákona byl v roce 2011 stanoven základní plat poslance na 56 000 Kč, takový však pobírala jen mizivá část poslanců. Významně se totiž zvyšuje všem předsedům i místopředsedům 17 sněmovních výborů, 40 podvýborů, 5 poslaneckých klubů, 7 komisí a 6 delegací, stejně jako 3 místopředsedům a 1 předsedkyni Poslanecké sněmovny.

Do platu nejsou započítány náhrady výdajů a naturální plnění. Každému poslanci byly totiž v roce 2011 vypláceny měsíční paušály na reprezentaci ve výši 8 000 Kč, paušály na dopravu ve výši 20 až 31 tisíc Kč (podle vzdálenosti místa bydliště od Prahy) a prokázané výdaje na asistenta až do 13 tisíc Kč.

Kromě toho jsou jim např. hrazeny výdaje na ubytování a stravování při zahraničních i tuzemských cestách. Co se týče naturálních plnění, pak každému poslanci náleží zdarma ubytování v Praze, pokud zde nemá trvalé bydliště, a přiměřeně vybavená kancelář v jeho volebním kraji.

Kromě jiných nároků činil nejnižší možný příjem poslance v roce 2011 84 tisíc Kč, ovšem průměrné celkové měsíční výdaje na jednoho poslance i bez pojištění byly už ve výši 220 tisíc Kč.

Někteří poslanci (Suchánek, Kubera, Vlček) navrhovali zjednodušení celého systému tak, aby poslanci pobírali konečný plat ve výši 230 000,- Kč měsíčně a aby veškeré náhrady byly zrušeny. To samozřejmě neprošlo.

V posledních letech poslanecké náhrady využili pro soukromé účely např. Libor Ambrozek (poslanecké náhrady použil na výstavbu rodinného domu), Jan Schwippel (vydržování dalšího soukromého bytu), Bohuslav Sobotka (pořídil si byt za 7 milionů korun), Jaroslava Schejbalová (čachry s cenou kanceláře), Tomáš Dub a další.

Jak tedy vypadá žebříček „nejdražších“ poslanců z hlediska čerpání náhrad?

posl-nahr1.png (106,690 kiB)
Nejdražší poslanci

A pak už v rychlém tempu: Květa Matušovská (KSČM), Jan Husák (TOP 09), Petr Jalowiczor (ČSSD), Martin Vacek (VV), Kateřina Konečná (KSČM), Pavol Lukša (TOP 09), Igor Svoják (ODS), Jiří Zemánek (ČSSD), Václav Mencl (ODS), Vladimír Koníček (KSČM).

Ty částky se pohybují kolem 1 600 000,- ročně na každého z těchto „nejhladovějších“ poslanců. Je ovšem zajímavé, že o většině z nich jsem nikdy ani neslyšel a to se o politiku zajímám docela dost.

Na konci tabulky jsou poslanci:

posl-nahr2.png (100,337 kiB)
Relativně laciní poslanci

Ministry z tohoto seznamu vyjímám, protože mají specifické náhrady, nároky i naturální plnění.

Zdroj

Z tabulek je patrné, že:

  • Náhrady na reprezentaci a stravné využívají poslanci 100%. Zjednodušeným výpočtem se jedná o 100 000,- na každého poslance ročně, aby měli na kvádro a měli za co jíst v dotovaných jídelnách a bufetech. Celkem to stojí 20 mega ročně.
  • Procestovat mohou chudinkové přes 26 000,- na hlavu měsíčně. Pokud řekněme stanovíme, že od Prahy je nejvzdálenější Ostrava, pak by páni poslanci mohli jezdit se Student Agency za tu částku tam a zpět třikrát denně. Celkem to stojí 64 mega ročně. Využití opět 100%.
  • To, co je třeba nějak dokladovat, už poslanci využívají o dost vlažněji.
  • Trochu úsměvné je, že Boris Šťastný klidně za asistenty utratil více, než mu zákon umožňuje.
  • V celku nás stojí jeden poslanec měsíčně 111 tisíc na „náhradách“ plus jejich platy. Celkem zatěžují svými náklady rozpočet ročně přes ½ mld. korun.
  • S vědomím, jaké paskvily z jejich práce plynou, se mi zdají i tak zadarmo drazí.

Uvažuji, zda by nebylo užitečnější dolní sněmovnu rozprášit a ponechat jen Senát. Vzhledem k velikosti státu se mi zdá proporční, mechanismus volby do něj též logičtější. Platy senátorů ustavit na pevné hranici, která by nepohoršovala občany. Anebo možná úplně bez platu. Jako čestná služba lidem. (Beztak jakákoliv výše platu neuchrání před korupcí, takže to vyjde nastejno.)

Možná někdo namítne, že ty částky jsou marginální. Ano, i ne. Jak tady někdo pěkně napsal, i moře se skládá z malých kapiček.

Málokdo z obyvatel země dostává nemzdové náhrady na jídlo, oblečení, ubytování, či dopravu. Lidé si to platí z mezd. To je tak nějak krajově obvyklé. Jakmile ze sebe začnou poslanci dělat takovéto primadony jen protože k tomu mají svěřenou moc, nesmějí se divit, že jim málokdo bude tleskat.

Když se metou schody, činí se to obvykle shora dolů, protože tak je to efektivní. Obráceně to obyčejně moc nefunguje.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 349 × | Prestiž Q1: 27,84

+105 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top