Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 4 min.

Střípky (35)

Ani první, ani poslední příběh o Městápu (a o přístupu k podnikatelům). ★ Technologie moci: výroba nepřítele. ★ A na závěr tradičně Babiš: „Kraďousek, tuná je to všetko napísané, všetci si mohú přečítat“.

Zrcadlo

Brzy začnu psát román na téma, jak prakticky vypadá podpora podnikání v Praze 2 pod vedením paní starostky Jany Černochové z ODS. Nejprve si chcete zaplatit na chodníku před provozovnou poutač, tzv. Áčko. Úřednice z Obvodního úřadu Praha 2 vám sdělí, že áčka nepovolují. Jak tedy dát kolemjdoucím o sobě vědět, když prakticky nemáte výlohu? Opřel jsem tedy vedle dveří o dům tabuli. A v létě se zeptal hlídky městské policie, zda proti takové tabuli něco mají, že bych nerad dělal problémy nebo platil pokuty. Řekli mi, že takto umístěný poutač nevadí a že to tak být může. Na to mám dokonce svědky.

Půl roku chodí hlídky městské policie několikrát za den Myslíkovou ulicí a nic. Nikdy mě nikdo neupozornil, že by bylo něco špatně. Až najednou dnes večer kolem 23. hodiny přišli dva městští esenbáci s tím, že neoprávněně zabírám veřejné prostranství a že mi dají na místě pokutu do 5 tisíc nebo to kamsi nahlásí a to pak bude horší, neboť pak mohu dostat pokutu až 500 tisíc.

Na tomto příkladě dokladuji, kam jsme se to zase dostali. Buzerace, šikana, otravování života, takový je přístup úřadů k občanovi. Proč bychom tě po dobrém nejdřív upozornili, když my tě necháme ¾ roku hezky v klídku a pak udeříme pěkně po bolševicku! To máte opravdu chuť pro tuto zem něco dělat. Nedá se tady normálně žít! yell

Tento příběh bude mít nepochybně pokračování, neboť řešení na místě jsem odmítl, takže mě ti dva městští esenbáci předávají nějaké vyšší inštanci. Zřejmě k likvidaci.

Ostatně jsem si o to řekl sám: „Zastřelte mě!“

Ano, bude mi líp… cry

Adam Komers, FCB

 

O vrazích z Vólstrýtu

V novele George Orwella Farma zvířat je scéna, v níž zvířata nedlouho po úspěšné vzpouře proti farmáři panu Jonesovi začnou reptat. Zjistí totiž, že prasata, která revoluci vedla a nyní farmu řídí, si začala přilepšovat ze společného.

Prasata se hájí protiútokem: „Přece nechcete, aby se vrátil pan Jones!“ volají. To zvířata nechtějí, a tak zmlknou.

Vzpomněl jsem si na tuhle pasáž při sledování televizní debaty, kde Andrej Babiš, zahnaný do úzkých v kauze nedaněných dluhopisů, použil třiatřicetkrát jméno Miroslava Kalouska. Podtext byl podobný jako ve Farmě zvířat: „Nechte mě být, já jsem ten hodný, přece nechcete, aby se démon Kalousek vrátil!!!“ Byla to od něj dokonalá ukázka, jak se vyrábí obraz nepřítele, a rovnou i toho, jak se s tímto fenoménem pracuje. Efektivní? Ano. Jenže také velmi nebezpečné.

Obraz nepřítele lze použít pokaždé, když je potřeba odvést pozornost od vlastních problémů či na někoho svést vlastní neúspěchy. Se zvláštní péčí tradičně přistupují k malování obrazu nepřítele autoritáři všeho druhu, protože zkrátka nikdy nemohou přiznat, že chyba je primárně na jejich straně.

Pamětníci si možná vzpomenou, jak to fungovalo v socialistickém Československu: Když se blížilo zdražování, začalo v Rudém právu vycházet nápadně víc textů o temných rejdech revanšistů a imperialistů. A v „humoristickém“ časopisu Dikobraz se zvyšovala frekvence výskytu karikatur amerických bankéřů úměrně tomu, do jakých ekonomických bažin se režim propadal.

„Možná nemáte dostatek toaletního papíru, zato vás chráníme před vrahy z Wall Street,“ zněl vzkaz. Podmínky i účel se změnily, ale obecně vzato se Babišovi marketéři naučili od předlistopadových propagandistů víc než hodně.

 

Jak naštvat členy politických stran v jedné větě:

  • ČSSD — Už jste zaplatili dluh?
  • ANO — Co všechno u vás rozhoduje Babiš?
  • KSČM — Kdy z názvu strany vypustíte slovo „komunistická“?
  • KDU-ČSL — Máte tam nějakou plojharovskou frakci?
  • Zelení — Tatínek vám vyhlásí válku!
  • ODS — Kolik že jste to měli procent v posledních volbách do sněmovny?
  • Realisté — Váš lídr je kříženec starýho Brůny a Horsta Fuchse.
  • Piráti — OSA je ochránce nás všech.
  • TOP 09 — Do sněmovny se nedostanete.

Jiří Rys

 

A „borec“ nakonec

„Základní nepravda, kterou říká Andrej Babiš, je ta, že dluhopisy jako on si koupilo 73 tisíc domácností. Dluhopisy vydané Agrofertem s úrokem šest procent v nominální hodnotě jedné koruny si totiž koupil jen Andrej Babiš. Nikdo jiný. O to právě běží.

Předseda představenstva Agrofertu dal souhlas s vydáním dluhopisů pro svého majitele, udělal to tak, aby je nikdo jiný koupit nemohl. Pokud by si každá ze 73 tisíc domácností, které si koupily státní dluhopisy, mohla koupit za šest procent dluhopisy Agrofertu, tak to logicky udělá, protože byly mnohem výhodnější než ty, které vydával stát.

Ale lidé si je koupit nemohli, protože o tom nevěděli. A v tom je ten obrovský rozdíl mezi státními dluhopisy a dluhopisy Agrofertu, které si koupil vlastník Agrofertu. První postup byl podle práva, druhý byl zneužitím práva. Jestli chce dnes Andrej Babiš, který se choval jako podvodník, vystavit ty desetitisíce poctivých lidí ztrátě jejich úspor ze státních dluhopisů, tak je podvodník na druhou.“

Váš Mirda Kalousek

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 322 × | Prestiž Q1: 6,76

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Střípky (35)

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top