Štítky článku: •  

Tak, a mám to

Zase se mi zmenšil život. Tentokrát o uzenou makrelu. Zato prý si mohu dát vedle jakýsi hambáč za tři stovky. Třicet centimetrů vysokou housku položenou na hranolkách? Děkuji, nechci.

Ne, že by mi makrelu nějaký PUDr. zakázal jíst. U doktora jsem nebyl snad dvacet let. Kecám, skončil jsem dvakrát nedobrovolně ve špitále. Ale to je na hodně jiné vyprávění.

makrela.jpg (28,618 kiB)
Uzená makrela

Míval jsem velmi rád uzenou makrelu. Takové zlatisté torpédo, které prošlo kouřem udírny a pak jsem si ho za pár korun přinesl domů.

Ulomila se tomu zázraku hlava a rozevřel se podél řezu na břiše na dvě půlky. Když byl člověk šikovný, podařilo se vyjmout celou páteř i s žebry a v mase zbylo jen pár kostí ve tvaru Y, které se daly hladce eliminovat.

Maso se dělilo samo v takových válečcích; snad to neumím ani dobře popsat. Takový kuželovitý útvar, z nějž člověk ubíral sousta po menších kuželech. A samozřejmě více prouzené kousky masa hned od kůže. Někdy tam byla taková tmavá, hořká sraženina; nevím, co to bylo. Ale šlo to dát stranou.

Nejraději jsem si makrelu dával s čerstvým chlebem mazaným dobrým máslem. Ne nějakou Ramou, či jinou chemickou sloučeninou, která má molekulu prakticky stejnou, jako ta krabička, ve které se prodává. A jelikož jsem rozpustilý a mlsný, dělal jsem si k tomu takový nenáročný salátek: na jemném struhadle postrouhané ředkvičky, často i s tou červenou kůží a malinko posolené. Ono vám to dohromady chutnalo tak báječně, že si to snad ani neumíte představit.

V noci se mi o té lábuži zdálo. Tak jsem vyrazil do nejbližšího krámku – jmenuje se to snad Flop (anebo Straddle, nebo Sweeney – už nevím). Tam prostorově velmi bohatě řešená dáma.

Dobrý den. Prosil bych jednu uzenou makrelu.

Nemáme, to by tu nikdo nechtěl.

Ale já bych třeba chtěl“, špitám tiše, „kdyby se nabízelo, třeba by se chtělo.

Nene, to by tu nikdo nechtěl.

No, tak tedy děkuji.

Šel jsem jinam. Ještěže za rohem je prodejna Ryby – Zvěřina. Kdysi dávno bývala rybárna přímo na rohu největšího náměstí ve městě. Dnes tam prodávají boty. Dnešní rybárna je v odlehlé uličce. Pravda, nějací kapříci se v kádi líně pohybovali, ale mnou požadovaný tovar v rybárně neměli:

Makrelu?“ „Uzenou?“ „To nevedeme!“ Kdo by taky v rybárně nabízel rybu, že.

Vzpomínám si, že na Rudolfovské třídě býval kdysi nějaký provoz, kde udili. Ať člověk jel okolo autem, nebo autobusem, vonělo to i přes zavřená okénka. Nevím, co udili. Možná právě ty makrely. Nebo skutečné uzeniny. Ne ty chudinky, které se dnes prodávají. Dnes tam už stojí nějaký Penis Market.

V zoufalství jsem ještě vlezl do neoblíbeného Adalberta. Ani tam tak mrzkou věc, jako uzená ryba nevedli.

Prý v Kupzemi ji mají, řekla mi známá. Tak jsem tam vyrazil. Měli. Zatavenou v umělohmotné krabičce, ta ryba nebyla zlatá, ale spíše šedivá a pod ní se táhla jakási vazká kapalina. Mám vtíravý pocit, že ta ryba nikdy komín neviděla. Pokud to vůbec byla ryba. To jsem opravdu, ale opravdu nechtěl.

Ota Pavel se musí v zemi obracet. On ještě potkával ryby. Já už je jen kdysi dávno potkal. A o zlatých úhořích si mohu jen nechat zdát sny.

Možná víte o místě, kde se ještě normálně prodávají. Ale mně už se ta místa nechce pracně hledat.

Tak jsem zůstal na světě sám, bez uzené makrely. A ředkvičky, až zvadnou, vyhodím z okna na ulici.

Protože je mi to už všechno docela jedno.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 694 × | Prestiž Q1: 23,96

+75 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top