Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 7 min.

Panama — cesta z pekla na svobodu

Moje loňská přednáška „Impact of crypto-anarchy and sharing economy to our future“ na anarchokapitalistické konferenci Anarchapulco v Mexiku zarezonovala a letos jsem byl pozván na konferenci s názvem „Widening the Pathways to Open Society“ v Panamě pod záštitou společnosti Goethe consulting.

Neváhal jsem a vycestoval jsem do Panamy.

Hned při příletu nás překvapila slovenština. Slovák, kterého jsme náhodou potkali na letišti, se do Panamy přestěhoval před pár lety s celou svou rodinou. Rozhodl se tak proto, že byl zoufalý z politické situace na Slovensku, speciálně ze Slovenských úřadů. V jistém momentu si řekl „dost“, nebudu svými daněmi přispívat na korupci. Přestěhoval se do Panamy, kde si založil úspěšnou řemeslnou firmu a vrátit se na Slovensko už neplánuje.

Byl to první člověk milující ekonomickou svobodu, jehož jsme v Panamě potkali. Později jsme potkali desítky dalších.

Konference „Widening the Pathways to Open Society“ byla realizována (i) jako reakce na nedávný skandál Panama papers, který vážně poškodil reputaci celé země (v kuloárech konference se pošuškávalo, že za daným únikem nebyli žádní hackeři, ale interní zaměstnanci).

Na konferenci vystoupili světoví odborníci v oblasti ekonomiky, mezinárodního práva, podnikání a daňového poradenství, například Barbara Kolm z Austrian Economy Center, Martin Krause z El Cato Institute, Pierre Bessard z Liberal Institute, špičkový americký ekonom a investor Mark Skousen a množství dalších.

Prakticky všichni se shodli na tom, že daňová a ekonomická kompetitivnost zemí světa je nutnost vedoucí k vyšší prosperitě a jakékoli snahy států o homogenizaci daňového prostředí škodí. Zazněla zde také obrovská kritika evropského pokusu o konsolidovanou korporátní daň CCCTB či daňové smlouvy OECD, která zavádí automatickou výměnu informací týkajících se daní. Nepřekvapilo mě, že jeden z hlavních podporovatelů OECD je daňové peklo Francie, které zavedlo (a následně zrušilo) 75% milionářskou daň. Překvapilo mě ale, že jeden z největších lobbyistů OECD jsou USA, které paradoxně OECD daňovou dohodu nepodepsaly (zřejmě „oficiálně“ kvůli tomu, že podobnou špehovací dohodu již mají — FATCA).

„Panama Papers“ jakož i plošné vynucování daňové smlouvy OECD, způsobilo, že obrovské množství firem odešlo z tradičních daňových rájů jako Panama, a to směrem do amerických států jako Delaware, Wyoming, Nevada či Oregon.

Nutno podotknout, že Slovenská republika daňovou dohodu OECD podepsala a všechny informace vzorně poskytuje jiným zemím.

Daňová smlouva OECD zajišťuje nové klienty v amerických daňových rájích, kteří odcházejí z těch tradičních, jelikož již díky OECD/MCAA již nedokážou zajistit dostatečnou ochranu soukromí. I takové, pro mě šokující informace zazněly na konferenci.

Daňové ráje nemizí. Daňové ráje se jen přesouvají.

Zřejmě největší šok jsem ale zažil, když pár hodin po mé kryptoanarchistické přednášce, kde jsem vysvětloval, že decentralizace a kryptoměny výrazně ohrozí dosavadní tradiční státy a znemožní efektivní výběr daní ve virtuálním světě, vystoupil se závěrečným slovem Panamský ministr ekonomiky (něco podobného si na slovenské konferenci pod záštitou ministra skutečně nedokážu představit.)

Za svobodou do Panamy

Na Slovensku existují v principu dvě politické frakce — ti, co kradou z nakradených peněz, a ti „progresivní“, kteří dvojí krádež chtějí nahradit efektivnější redistribucí nakradených peněz, prodávajíc své vznešené záměry voličům pod nálepkou „boj proti korupci“.

Nikomu nejde ale o skutečnou ekonomickou nebo individuální svobodu, nikdo nechce rušit daně nebo je prudce snižovat. Mít možnost disponovat penězi občanů je nutnost pro všechny politické frakce. Současní politici se liší pouze v subjektivních názorech na redistribuci nakradených peněz, nikdo ale neřeší charakter samotné krádeže a její minimalizaci na nezbytnou možnou míru.

Politiky ani jen nenapadne zrušit milion povinností (například zdravotní a sociální pojištění), do kterých jsou lidé pod hrozbou násilí nuceni.

Pokud od malička žijete na Slovensku, častokrát si tuto nesvobodu nedokážete dobře uvědomit. Pokud však začnete cestovat, zjistíte, že množství povinných věcí, do kterých vás na Slovensku nutí stát, povinné vůbec nemusí být a překvapivě společnost funguje stejně dobře, ne-li lépe, než s nimi.

„V pořádku, pokud se ti systém na Slovensku nelíbí, tak můžeš kdykoliv odejít, nikdo tě tu nedrží …“

Tak tedy pojďme …

V globálním světě oligopolu států, kde si každý stát uzurpuje vůči svým občanům množství povinností, je těžké nepatřit nikam, neplatit daně zkorumpovanému státu a současně dosáhnout co nejvyšší ekonomické a osobní svobody.

Státy jako Panama vám dokážou pomoci vyjít z pekla na svobodu. Tím, že vám zcela bez problémů dokážou poskytnout trvalý pobyt, časem občanství a možnost svobodně podnikat.

Je morální přesunout trvalý pobyt, občanství či firmu do Panamy, pokud jsem Slovák, který zde žije a platí daně?

Je třeba uvědomit, že je to právě jednosměrně vynucované násilí států jako nedobrovolné zdanění, nesmyslné povinnosti či kriminalizace za bezobětní trestné činy, které vytvářejí jednostranný silně asymetrický vztah mezi vámi jako občanem a státem. Stát reálně bez vašeho souhlasu násilné prostředky neustále mění a rozšiřuje, zvyšuje a zavádí nové daně či nové trestné činy. Je to bohužel čirá iluze pokud si myslíte, že to dokážete svým „demokratickým hlasem“ nebo aktivistickými činnostmi reálně změnit. A je to právě tato iluze, která vám znemožňuje se osvobodit a udělat první radikální krok a ponechává vás v zoufalé pasivitě vůči systému, který vám svobodu bere.

Stát se chová z pozice síly jako agresor. Není váš plnohodnotný partner, se kterým se dokážete dohodnout.

Je proto legitimní a zcela morální použít všechny legální prostředky, abyste minimalizovali negativní dopad této agrese a v maximální možné míře se osvobodili, například využitím prostředků, které nabízejí jiné státy.

Trvalý pobyt v Panamě

Slovenské občanství, tedy speciální vlastnictví slovenského pasu, vám poskytuje privilegia. Prokazujete se jím, že jste se narodili na „správném místě“ světa, které je výborně akceptované vízovou politikou státního světového oligopolu.

Váš trvalý pobyt naopak představuje zdroj povinností a omezení, které jsou s tím provázené:

  • branná povinnost (zamyslete se, jako velmi chcete bojovat v případném bojovém konfliktu, ve kterém bude velet kapitán Danko a podplukovník Fico)
  • daňová rezidence (jako fyzická osoba musíte platit všechny druhy daní, které se na vás vztahují včetně takových o kterých mnohdy ani nevíte, například „capital gain tax“)
  • pokud nejste nezaměstnaní, tak si musíte platit sociální a zdravotní pojištění, přičemž máte možnost si vybrat pouze ze státem licencovaného oligopolu zdravotních pojišťoven

Zrušením vašeho trvalého pobytu život nekončí, můžete disponovat dvěma pasy a prokazovat se jimi.

Panama vám umožní relativně snadno poskytnout trvalý pobyt a zbavit vás povinností souvisejících s trvalým pobytem, který definuje vaši daňovou rezidenci. Bez příjmu na území Panamy, nemáte jako fyzická osoba vůči Panamě žádnou povinnost platit daně. Podobně nemusíte být nikde pojištění, případně sami se můžete svobodně rozhodnout, ve které mezinárodní zdravotní pojišťovně chcete být pojištěn a kolik chcete za pojištění platit (na výběr máte několik společností, například Allianz International Worldwide Care, Cigna Global International Health Insurance, Bupa Global Private Health Insurance a množství jiných). Pokud jste úspěšný podnikatel, tak za méně peněz získáte lepší pokrytí lékařských úkonů. Obvykle si všechno platíte v hotovosti. Účty předáváte své pojišťovně, která vám je obratem proplácí. V případě velké částky (například složitá operace) vám peníze dokáže samozřejmě zaslat dopředu. Zvláště po nedávných přešlapech VZP „Státní pojišťovna je ve ztrátě, chce omezit proplácení léčby zraku“, „Všeobecná zdravotní pojišťovna zabojuje v rámci šetření proti nešvaru tetování“ stojí globální mezinárodní zdravotní pojištění za zamyšlení.

Vzdání se trvalého pobytu vás ochrání před účastí v potenciálním válečném konfliktu na Slovensku. Nikdo vás nebude nutit pod pohrůžkou násilí obětovat váš život za státní zájmy Slovenské republiky.

Trvalý pobyt v Panamě je možné získat na základě tří-čtyř návštěv. Celkové náklady vycházejí asi na 5000 USD. Po získání trvalého pobytu vás žádný státní Panamský úředník nebude kontrolovat, zda v Panamě reálně žijete nebo jen cestujete po světě. Proto je trvalý pobyt v Panamě ideální pro tzv. věčné cestovatele (tzv. perpetual travellers), kteří v žádné zemi nežijí více než půl roku. Po pěti letech trvalého pobytu na Panamě a splnění dalších více podmínek je možné také požádat o Panamské občanství. Slovensko je na oficiálním „přátelském“ seznamu Panamy, přesný oficiální postup pro získání trvalého pobytu je popsán zde.

Závěr

Podobně jako nezískáte skutečnou svobodu ve virtuálním prostoru bez používání globálních kryptoměn, anonymizace a decentralizovaných služeb, tak nezískáte skutečnou svobodu na malém hřišti zvaném Slovensko, které podléhá diktátu a kontrole zkorumpovaného státu.

Je třeba být globální, využívat všechny legální benefity různých zemí světa, které vám zvyšují jak vaši osobní, tak ekonomickou svobodu. Sami si můžete spočítat svůj čas, energii a peníze a rozhodnout se, zda je investujete do něčeho, co znatelně navýší vaši svobodu „tady a teď“, nebo zůstanete malým bezvýznamným článkem gigantického kolosu a nadále budete věřit v proces demokratické změny s nejasným výsledkem.

Konference v Panamě splnila svůj cíl a posunula paradigma — ukázala, že existují i ​​jiné cesty k prosperující společnosti založené na svobodě, nízkých daních a kompetitivnosti.

Ve společnosti, kdy lidé chtějí mít historicky největší kontrolu nad svým životem a nad svými produkty práce/penězi, je současný politický systém na Slovensku (a v Evropě) nevyhovující a inspiraci je třeba hledat jen v zemích, které k ekonomické svobodě mají nejblíže.

Píše pan Pavol Lupták na serveru MenejŠtátu.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 175 × | Prestiž Q1: 7,16

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Panama — cesta z pekla na svobodu

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top