Štítky článku: •  

Páchá ODS seppuku?

Před sedmi lety jsem ODS varoval, že jestli bude pokračovat v sebevražedném kurzu ignorování ztráty důvěry svých voličů, skončí jako malá nevýznamná strana, přinejlepším jako vycpávka do koalic.

Situace je už taková, že stát se vycpávkou do koalice je dnes vytouženým cílem a ambicí ODS.

Dokonce i trojka na její pražské kandidátce, Václav Klaus Jr., který je pro mnoho lidí důvodem proč dát ODS hlas přes vše co je vedlo k tomu, že jí již nevěří, a znovu o ní uvažují jako o své možné volbě, připouští, že za určitých okolností je spolupráce s Babišovým ANO možná.

Odůvodňuje to takto: „Aby ochránila demokracii v České republice, aby mu třeba nedala Ministerstvo vnitra. ODS si bude muset zvolit, jestli chce být ještě 25 let v opozici, nebo znovu vládnout. Před tím budeme stát a budeme se muset rozhodnout“.

Ochránit demokracii? Tím, že se jediná skutečná relevantní politická strana stane jedním z jejích hrobařů jen pro to, aby nebyla v opozici? Je letošní volba koncem historie?

Možná by si ODS měla uvědomit, co je úlohou opozice. Zapomenout na to, že prvním cílem, pokud nejde o válku o samotnou existenci národa a státu, je být „konstruktivní“. Nebo se alespoň zamyslet nad tím, co „být konstruktivní“ znamená.

Úkolem opozice je být opozicí. Být konstruktivní opozicí neznamená, podporovat vládu, její řešení a její návrhy. Znamená to k vládním návrhům předkládat vlastní alternativní řešení. Nesnažit se jen o to, abychom přesvědčili veřejnost, že vládní návrhy jsou špatné, znamená to přesvědčovat veřejnost, že naše návrhy jsou lepší.

Dělat to „zevnitř“, z pozice koaličního partnera je daleko těžší, ne-li nemožné. Pokud se programem ODS stane „být u toho“, pak se stane nejen malou, ale i zbytečnou politickou stranou.

„ODS musí zkusit v Praze vyhrát, získat kolem 19 procent, celostátně je reálné dosáhnout na 13, 14 procent,“ říká Klaus. „Lidé, kteří volili ODS, ještě neumřeli, jen je potřeba je oslovit. Nejhorší pro ODS by bylo, kdyby ji začali chválit lidé, co ji nikdy nevolili a říkali jí: Vy už jste v pořádku, jste moderní strana, volit vás sice nebudeme, ale jste v pořádku. Někteří tomu říkají béčko TOP 09.“

Jsem rád, že si Václav Klaus, myslím, že jako první představitel ODS po mnoha letech, uvědomuje, že ODS musí oslovit své bývalé voliče. Říká to, co se snažím ODS říkat již dávno — že pro ni jiná signifikantní skupina voličů neexistuje.

Ale chtít je získat tím, že se ODS stane partnerem ANO? A pokoušet se je přesvědčit, že tím zachraňuje demokracii?

Jediné, s čím lze souhlasit je, že se tak ODS stává moderní stranou. Vlastně nestává, chtěla by se jí stát.

Před dvěma lety jsem napsal: „V jednom má Babiš pravdu: Kdyby klasické strany fungovaly, hrál by dnes tenis. Bohužel nehraje tenis, ale hraje si s námi. A je to opravdu proto, že klasické strany, od leva doprava, dlouhodobě selhávají. Otázka je, jestli už to není nevratné. Z naší politiky se totiž vytratila politika a zbyl tu jen ten obal. Boj o moc. Historicky bývala politika soutěží idejí, které politická moc vítězných stran pomáhala uplatnit. Podstata, soutěž idejí je minulostí. Soutěží se o moc bez idejí. A tady má Babiš velký náskok. A zdá se, že politické strany dosud nepochopily, že pokud budou pokračovat stejným způsobem, končí. Že to nejvíc postihlo ODS, není pro druhé strany důvodem k radosti. Nevyhne se to ani jim.“

Koaliční spolupráce s ANO by pro ODS znamenala, že již rezignovala na politickou soutěž. Že se jen chce znovu zapojit do soutěže o moc bez idejí a stát se v tom partnerem ANO. Moderní stranou, která soutěží o moc tím, že se na ní chce přiživit. Která chce prosazovat své myšlenky tím, že bude prosazovat program svých oponentů, kteří se stali jejími partnery.

Když půjde ODS do koalice s ANO, pak i kdyby měla dvacet pět procent hlasů proti Babišově většině, neovlivní nic. A ztratí i poslední zbytky věrohodnosti. ODS se začíná projevovat jako Lidovci — je jedno s kým, hlavně být u toho. Specielně u ODS a ztrátě důvěry jejích voličů je jakákoliv spolupráce s ANO sebevražedná.

Není ostudou být v opozici. Ta má, pokud je dobrou opozicí, reálnou šanci jednou vládnout. Pokud bude „zachraňovat demokracii“ i tím, že bude s vládou spolupracovat, nemá už žádnou šanci a každé příští volby pro ní budou otázkou života a smrti.

A voličům to bude více a více jedno.

Tomáš Haas, FCB


Pozn. red.: Pravdou je to, že Seznam.cz dal článku hodně zavádějící titulek; z rozhovoru s V. K. ml. takový závěr neplynul. Nicméně ODS se musí nad sebou zamyslet, pokud opravdu nechce skončit na smetišti. 

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 331 × | Prestiž Q1: 6,78

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
starý pes

Po článku pana V.Klause mladšího jsem se jen utvrdil, že ODS nebudu volit, ač jsem tak v minulosti činil. Za éry komunistů (myslím té před rokem ´89 tu také byly strany, které "vládly" společně s komunisty...a co zachránily? Aby se ODS stala věrohodnou pravicí, musela by se jasně vymezit proti levici a korporátní privátní straně soudruha Babiše....

PeTaX

Vrchol strany ovládá ještě ta stará skvadra, která nechce. A kvůli které ODS přišla o většinu voličů a velkou část členů. Fiala je hodný pán, ale ne leader. A je jen loutkou, kterou ovládá Blažek.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top