Štítky článku: •  

Hliněný Babiš

Na první pohled to může vypadat nerovnoměrně: zatímco sněm ANO, který se konal 25. února v Praze na Chodově, prýštil sliby a nápady, jak – oficiálně – zlepšit život lidí v této zemi, avšak – neoficiálně – ještě více nafouknout konta Andreje Babiše a jeho věrných, na Václavském náměstí se sešla pouhá tisícovka lidí, hlavně živnostníků, kteří hlasitě odmítli šikanu státních orgánů. Přesto byl protest na „Václaváku“ úspěšnější než mohutná šaškárna ANO. Proč?

Říká se tomu dynamika dějů. Dobře to vystihla herečka Bára Štěpánová, která přišla na demonstraci živnostníky osobně podpořit. Připomenula totiž, že v roce 1989 byly pod Chartou 77 – včetně jejího podpisu z roku 1986 – pouze necelé tři tisícovky podpisů. To, společně v kontextu dalších dějů, nicméně stačilo k nastartování procesu demontáže totality v bývalém Československu.

Paralela je jasná: tato vláda, kde ANO je již dávno lídrem, se stafáží umolousaných přicmrndávačů ČSSD a KDU-ČSL, stejně jako kdysi bolševické jho vypadá neotřesitelně. Svůj dlouhodobý potenciál však už vyčerpala; doslova nasrání živnostníků, ale i takzvaných velkých podnikatelů roste každým dnem. Je třeba jen ještě srozumitelněji vysvětlovat celou problematiku širší veřejnosti: když už jsou kontrolní mechanismy státu tak amatérské, že se místo nich zavádí plošná deratizace EET, tak alespoň mnohem humánnější rakouský model (fuj projektu Babišových kámošů z Balkánu); ne likvidačním pokutám; politici a úředníci jsou naši zaměstnanci, nikoli vrchnost atd.

Samozřejmě bude vždy existovat zlomek společnosti, který třeba zmíněnou Báru Štěpánovou v internetových diskuzích označuje za „zrzavou štětku“. To však nevadí – tohoto lidského hnusu není mnoho, přičemž je příznačné, že jeho nositelé by za bolševika drželi hubu a krok a udávali sousedy, aby se ještě více zalíbili vrchnosti. Kdyby se jim dostala Charta 77 do ruky, hned by ji šli odevzdat tehdejší VB. Teď, na internetu, jsou tito duševní mrzáci nesmírnými hrdiny…

Abych se ale vrátil k hlavní myšlence: jistě, Babiš bude příštím premiérem, o tom není pochyb. V zákulisí tuzemské politiky se dokonce hovoří o tom, že socani ihned po volbách sundají zoufalce Sobotku a buď se všehoschopným šíbrem z Jihočeského kraje Jiřím Zimolou nebo s jinou podobnou figurou ochotně skočí ANO do náruče (třeba bývalý socan a současný Babišův preferovaný otrok Jaroslav Faltýnek má know-how dělení moci dokonale v malíku). Zmíněná dynamika dějů je však už na straně protestujících z Václavského náměstí. Babiš, jak známo, je poměrně zdatným hypochondrem. Podle psychosomatických modelů ho tudíž může potkat ledacos. Do hry mohou také vstoupit různé nepředvídatelné faktory, které jsou ve všech predikčních modelech vždy tradičně podceňovány. Nebo se třeba najdou dostatečně chrabří a čestní policisté, kteří některou z Babišových odpudivých kauz dotáhnou do vítězného konce a tohoto bezskrupulózního člověka pošlou do tepláků.

Fenomén Babiš, přestože stále s neochvějnou a stupidní podporou socanů a lidovců, stojí na hliněných nohou.

Čas hraje pro nás, moji milí.

Píše pan Vítězslav Dobeš na ExPost.info

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 372 × | Prestiž Q1: 6,88

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top