Štítky článku: •  

Reservé

Asi už jsem fakt ujetej. Nebo přitahuji problémy. Ale mně to prostě rozum nebere.

Posedával jsem dost pravidelně v jedné provozovně. Dokonce bych se i označil za štamgasta. Doma prostě nenapíšu kloudnou větu. Napíšu něco, smažu to, napíšu něco jiného, přečtu a raději smažu zas. A stačí mi vyjít do toho šrumce, kde si lidé povídají páté přes deváté, a věty mi plynou jaksi samy. Neposlouchám to, jen to vnímám.

Co chci dnes pranýřovat je nešvar, který se rozlézá jako rakovinný nádor a tím je používání rezervaček tím nejhorším možným způsobem.

Naprosto respektuji, že pokud někam chci jít a je riskantní, že nebude místo, objednám si rezervaci. A stejně tak, jestliže někde vidím cedulku rezervující nějaké místo, klidně si sednu a pět minut před naznačenou hodinou platím a odcházím. Ale dnes to funguje trochu jinak.

Někde pokojně sedíte a najednou vám na stole přistane cedule: „od 1900 rezerve, Vomáčková“. Beze slova vysvětlení, bez slova omluvy.

To je naprosto nepřijatelné. Vyhodit jednoho hosta jen proto, že jiný má telefon a momentálně chce.

Ale abych neplácal prázdnou slámu, zde skutečný případ:

Sedím si, píšu a popíjím. Buch, cedulka. No, nejsem hádavý typ. Sbalil jsem si věci a přesedl si jinam. Neuplynula ani hodina a buch, přede mnou další cedulka.

Vtom se přibatolila skupina velmi tlustých dam obtěžkaných igelitkami. Z igelitek začaly vybalovat vlastní chlebíčky, jednohubky, chipsy i oříšky a začaly si je rozmisťovat po stolech.

Vcelku jsem se přít nechtěl, ale jedna z těch tlustých dam zaječela: „Co tu smrdíš? Koukej vypadnout! A nečum blbě! Tu máme rezervačku.

Nevadí mi oslavy. Vadí mi chování lidí. Sebral jsem se a šel mrzutý domů. A teď o tom naštvaně píšu. Ale v hloubce duše si pořád říkám: Neměl jsem zůstat tvrdošíjně sedět? Měl jsem ustupovat?

A přitom stačilo tak málo: „Promiňte pane, ale chystá se k nám nějaká společnost. Bylo by možné, abyste dnes odešel o chvíli dříve a uvolnil svoje místo?“ Asi bych to s úsměvem udělal.

A jen tak na okraj: ty „dámy“ jsem tam po celý rok předtím neviděl. Kolik zisku té provozovně přinesly nemohu posuzovat, ale troufl bych si říci, že kromě poblitých alejí asi mnoho ne.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 956 × | Prestiž Q1: 15,41

+32 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top