Štítky článku: •  

Prohiboša

Snad nikomu ani nepřeju, aby se otrávil špatným výrobkem (i když, možná, kdoví?). Ale ta prohibice je normální úlet.

Na severu Moravy se letos otrávilo 5 lidí po požití Muchomůrky zelené

Ministr zdravotnictví Heger v hlubokém znepokojení bouchl pěstí do stolu a s okamžitou platností zakázal s celostátní platností sběr hub. A pro jistotu ještě vstup do lesa. Policie bude kontrolovat zejména podezřelé nádoby, jako jsou košíky, nůše a podobné proutěné výrobky. Kdo si houby ponese v igelitové tašce, ten má šanci je propašovat.

Včera skutečně městem brousily hlídky Policie, kontrolovaly výčepy a bary, jestli se tvrdý alkohol neprodává. (Samozřejmě se prodával – leckde vesele cinkaly skleničky: „tak na prohibošu, kluci“.)

Někteří majitelé nechali odnést flašky s tvrdým do skladů a na baru zůstaly jen flašky s marmeládami. To musí být pro bar pravé požehnání!!! A jakou radost mají barmanky, které mají mzdu odvozenou z procent tržeb. To bude radosti na Starém Bělidle, až si ponesou patnáctého domů Kč 800,–!

Kdo jim nahradí ušlý zisk? I těm barmankám, i těm majitelům, i těm likérkám? Stát??? I kdyby to udělal, z čeho?

Když je někdo tak lakomý, že si koupí flašku vodky za šedesát korun, tak nějak by měl vědět, že si škaredě zahrává. A budu hnusně cynický: možná dobře mu tak, když je takový blbec!

Jasně! A až si někdo usoustruží malíček – šup, všechny soustruhy rozbít! Utopí se někdo v řece? Zašpuntovat prameny, koryta zahrnout a zaasfaltovat! Přejede někoho auto? Jasně! Šlus! Odevzdejte motory! Tak je to spravne, soudruzi. Zpatky ni krok!

Vždyť jde přece o selhání jiného druhu: selhaly nějaké kontrolní mechanismy, selhali možná celníci, selhali hygienici, já nevím, kdo je za to zodpovědný. Ale vím, že kdo si koupí láhev Jacka Danielse za 100,– je debil, nebo sebevrah.

A příčinu bychom měli také hledat v těžkém předanění ceny alkoholu. To je zdrojem toho, že se někdo pokusí realizovat zisk i za cenu, že někoho otráví.

Opatření vlády o celoplošném zákazu prodeje alkoholu silnějšího 20 % je stupidní, protože neřeší příčinu, ale následek! A ještě blbě. Co se stane? Ti, co mají ten pančovaný alkohol doma, ho teď vypijí. Těm, co jej vyrábějí a distribuují, se otevřou nečekané možnosti.

Vždyť se stačí podívat, jaké důsledky měla prohibice v Americe 1920 – 1933. Výsledkem byl jen nárůst organizovaného zločinu a posílení mafie.

Hlavní hygienik Michael Vít čelí od jara několika trestním obviněním a je na dlouhodobé „dovolené“ jak z pozice hy­gi­e­ni­ka, tak z pozice prvního náměstka ministra zdravotnictví. Hrozí mu až deset let za mřížemi. Nahradila jej Viera Šedivá, jejímž jediným výstupem, který jsem byl schopen dohledat bylo, že lidé mají dodržovat pitný režim. Mňo, to jsem fakt nevěděl.

Když už jsme u toho Michaela Víta:

Ministr Leoš Heger, 14. 3. 2012: „O setrvání obviněného Víta se rozhodne do příští středy.“.

Ministr Leoš Heger, 14. 9. 2012: „Vít by mohl být odvolán už během září“.

Ale to je jen na okraj.

Policie má konat. Najít bleskurychle zdroj toho svinstva, i kdyby měla toho prodejce natáhnout na skřipec. Vždyť musí vědět, kdo to v konečné fázi prodával. Dohledat dodavatele, výrobce, nebo pašeráka a už měl stát před soudcem s obviněním z dva­ce­ti­ná­sob­né vraždy.

A hygienici měli už dávno vylézt z těch svých kanceláří a pilně v nepřetržité směně objíždět sklady a obchody s alkoholem a neúnavně testovat lahve a vydávat garance, že tato láhev je čistá.

Na druhou stranu: ve vaně se ročně utopí mnohem více lidí, než zemře na požití metylalkoholu. Konců konec, dvacet lidí je statisticky zanedbatelné číslo. Byť smrt každého z nich jednotlivě je jistě tragédie. Vím, je to cynické.

Ještě, že už to léta nepiji.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 794 × | Prestiž Q1: 14,58

+29 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top