Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Raketový růst mezd

V předchozím článku jsme psali o tom, jak Čína prošla reformou, na jejímž konci byla ekonomika do určité míry fungující na principech kapitalismu. V tomto článku se podíváme na výsledky těchto reforem.

To, že kapitalismus má schopnost vyprodukovat bohaté lidi, kteří dosáhli nepředstavitelných zisků nabízením svých služeb milionům zákazníků, netřeba připomínat. Této informaci se dostává mediální pozornosti až dost. Kapitalismus však zároveň tlačí na pokles cen služeb a zboží a zároveň na růst reálných mezd zaměstnanců, kteří tyto služby a výrobky poskytují. To spolu vytváří tlak na růst životní úrovně širokých mas.

mira-cinske-chudoby.jpg (54,069 kiB)
Míra čínské chudoby mezi lety 1981 až 2007

Čínská chudoba poklesla dramaticky, ať už používáte jakoukoliv statistiku. Navíc pokles čínské chudoby a růst životní úrovně byl extrémní i ve srovnání s ostatními rozvojovými zeměmi. Čína totiž na rozdíl od Indie a množství jiných zemí překonala dramatickou změnu institucionálního uspořádání směrem ke svobodnému podnikání a mezinárodnímu obchodu. Dvěma faktorům, které jsou klíčové ve zvyšování životní úrovně obyčejných lidí.

porovnani-miry-extremni-chudoby.jpg (45,835 kiB)
Porovnání míry extrémní chudoby v zemích mezi lety 1981 až 2010

Čína je tak příkladem jak kapitalismus dokáže zvyšovat mzdy přímo před našima očima. Průměrná měsíční mzda zaměstnance v Číně byla v roce 2015 přibližně 700 eur. Přičemž před pěti lety to bylo něco víc než 400 eur a na počátku 90. let jsme mohli mluvit o mzdě v hodnotě pár desítek korun.

rust-prumerne-mzdy-v-cine.jpg (21,048 kiB)
Růst průměrné mzdy v Číně

Tento nárůst mezd si nemůže připsat na triko žádný politik, ale svobodná konkurence podnikatelů na trhu práce. Ta v některých čínských městech vyhnala mzdy zaměstnanců do výšek, jaké na Slovensku mohou pouze vyvolávat závist. V čínském kantonu Guangzhou si šička ve fabrice na nafukovací hrady přivydělá v čistém 1400 eur. V Pekingu dosáhla průměrná mzda dokonce výšku 1300 eur.

Čína se tak mzdami dotahuje na vyspělé země. Podíváme-li se například na vývoj mezd v průmyslu za posledních 10 let, tak Čína předstihla Argentinu, Mexiko a dokonce i Brazílii. Co však překvapí nejednoho Evropana, Čína se mzdovými podmínkami v průmyslu pomalu přibližuje k slabším ekonomikám EU.

charging-china.jpg (59,058 kiB)
Mzdy ve výrobě — srovnání

Čínský zázrak však doprovázel ještě jeden efekt, který si množství lidí nespojuje s růstem životní úrovně, dokonce ho často považují za něco negativního. A to je zánik pracovních míst — ať už z důvodu technického pokroku nebo restrukturalizace produkce. Když v Číně rekordně rostla průměrná mzda, ve stejnou dobu (1990–2000) zaniklo v zemi nejvíce pracovních míst v průmyslu v porovnání s ostatními zeměmi. To jsou přesně ta léta, kdy začala průměrná mzda v čínském hospodářství růst exponenciálně.

Současným příkladem tohoto vývoje je oblast Dongguan, kde před dvěma lety proinvestovali v 505 továrnách více než 550 milionů eur na robotizaci jejich výroby. Práci ztratilo více než 30 000 zaměstnanců. V jedné fabrice propustili dokonce 90 % všech zaměstnanců. Minulý rok se vydalo podobným směrem dalších 1500 továren. A v příštích třech letech plánují místní podnikatelé proinvestovat dalších více než 123 miliard eur na robotizaci.

Dnes je zvykem zemí ve vyspělém světě vymlouvat se, že Čína přitahuje kapitál a podnikatele svými nízkými mzdami a špatnými pracovními podmínkami, resp. ekologickými (ne)požadavky. Tam hledají příčiny jejich slabé konkurenceschopnosti a naopak přitažlivosti Číny. Je však pravděpodobně jen otázkou času, kdy tato výmluva přestane platit. Mzdy rostou, pracovní podmínky se zlepšují a z historie víme, že s rostoucím blahobytem stoupá i péče o životní prostředí.

Píše pan Róbert Chovanculiak na slovenském Iness.sk


Pozn. red.: Co dodat? Že jestliže budeme pokračovat v našem socialistickém směřování model Evropská unie, skončíme na úrovni nějaké banánové republiky. Ale vysvětlujte to paku, které v životě nehráblo, ale hraje si na premiéra země, přičemž slova kapitalismus a kapitál pokládá za vulgární výrazy a veřejně vyhlásil, že chce kočírovat ještě více doleva, klidně i s komunisty.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 364 × | Prestiž Q1: 5,23

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Raketový růst mezd

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)
PeTaX:
Vydrží jim to přesně tak dlouho, než začnou se sociálními experimenty. On ten cyklus má možná trochu jiné schéma. Krátké období kapitalismu, pak dlouh…
Tom-M:
To jsem zvědavý, jestli jim to vydrží, nebo jestli tuto situaci bude nová generace považovat za samozřejmost a začne vymýšlet kraviny... Co vím, ta…

V interní diskusi je 2 příspěvků | poslední příspěvek 11. 3. 2017 21:31 || Diskutovat interně

Facebook diskuse
top