Štítky článku: •  

Andrej Babiš nebude mít radost z toho, co vše řekl

„Kdepak je ta naše úžasná prosperita, kterou se Babiš a celá koalice ohání? Jsou to vylhané politické bláboly, neboť vyspělý bankovní svět nás zařadil mezi propadáky a neumětely,“ opřel se do hnutí ANO jeho bývalý člen Petr Havlíček.

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že o nějaké promyšlené koncepčnosti seriózního záměru pomoci naší zemi pod Andrejem Babišem a sociální demokracií nemůže být ani řeč. Podle Havlíčka jde o obraz bezohledného brutálního napadení podnikatelské sféry, která se mu ve volbách vrátí jak bumerang.

Bývalý člen ANO se rozpovídal

Andrej Babiš obhájil svůj post předsedy hnutí ANO. Očekával jste jiný výsledek, nebo nejste vůbec překvapen?

Je třeba si uvědomit, že ANO je Babišovo dítě, které přivedl na svět a které bude žít, dokud bude Babiš chtít. Nepřipadá v úvahu, že by se v budoucnu mohlo stát něco podobného jako Okamurovi, kterého se členové zbavili, neboť nechtěli, aby si přivlastnil výtěžek z voleb. Tohle má Babiš pevně pod kontrolou. Proto mě výsledek nepřekvapil. Spíš by mě zajímalo, jestli ti, co ho nevolili, to dostali úkolem, nebo projevili svůj vlastní názor. Výběr zástupců celostátního sněmu totiž v ANO probíhá velmi pečlivě a sebemenší náznak jiného názoru, než má šéf, se netoleruje a velmi rychle se eliminuje.

Pro představu mohu uvést toto. Člen hnutí ANO mě požádal o napsání kritického projevu, který chtěl na celostátním sněmu přednést. Když jsem mu ho předložil ke korekci, řekl: „Vystihl jsi přesně to, co jsem měl na srdci.“ Poděkoval jsem mu za pochvalu a varoval ho: „Jestli to skutečně na sněmu předneseš, počítej s tím, že je po tobě.“ I když se dotyčný dušoval, že to myslí vážně, nestalo se tak, protože si uvědomil, že by jeho politická kariéra v ANO definitivně skončila.

Často od politologů slýchám, že bez Andreje Babiše by hnutí ANO nemělo na jakýkoliv úspěch ve volbách šanci. Co si o tom myslíte? Platí stále, co jste mi řekl v minulém rozhovoru, že Babiše může porazit jediný člověk, a tím je Babiš sám?

Pokud by Babiš odřízl svoji vyživující pupeční šňůru od ANO, tak by zašlo na nedostatek živin. Velmi mě překvapilo, že si nechal zakotvit do stanov svoje poslední slovo v obsazování kandidátek, neboť to již obsahovala vnitrostranická směrnice, kterou prostřednictvím například personálního ředitele Agrofertu intenzivně využívá. K takovémuto kroku se uchyluje despota, když má strach, že by se mu na jeho dvoreček mohl dostat někdo, kdo by se mu nehodil do krámu.

I výzva, kterou vznesl ke spolustraníkům, aby se nechali umístit na poslední místo kandidátky, naznačuje, že hodlá řady poslanců po vzoru systému, který používá v Agrofertu, vyčistit. To mu zřejmě funguje v soukromé sféře, ale v politice to přináší zpětný negativní efekt ve formě možného protiúderu zklamaných spolustraníků, kteří mu pomohli svojí angažovaností k politickému postu. Myslím, že toto je jeden z kroků postupného samozničení, protože on sám to vidí úplně jinak.

Dalšími negativními kroky je bezesporu EET a evidence tržeb, neboť začal tlačit na výběr daní od opačného konce a ne od hlavy. Dobře si vzpomínám na jeho sliby, že zatočí s miliardovými úniky korporátních firem. Zatím to odnesli chudáci živnostníci, kteří mu věřili a které asi Andrej Babiš nemá moc v lásce. Od těch podle mého názoru v příštích volbách nedostane ani hlas. Hlavně, že se zvedají platy a počty zaměstnanců ve státní správě, to naši zemi určitě přinese vysokou prosperitu.

Počet státních zaměstnanců k celkovému obyvatelstvu je v poměru jedna ku čtyřem. Každý pátý je státní zaměstnanec. Za tříletého vládnutí Babiše na ministerstvu financí český hrubý národní produkt (na hlavu) zůstal pod hranicí vyžadovanou pro rozvinuté trhy, a proto byla Česká republika zařazena od dubna mezi dluhopisové indexy rozvíjejících se, tedy neúspěšných, zemí. Národní produkt Česka tedy zůstal tři roky po sobě pod hranicí vyžadovanou pro rozvinuté trhy. Kdepak je ta naše úžasná prosperita, kterou se Babiš a celá koalice ohání? Jsou to vylhané politické bláboly, neboť vyspělý bankovní svět nás zařadil mezi propadáky a neumětely.

To, co Babiš před společností tají, je hlavní příčina ekonomické zaostalosti kupní síly, tedy prodej našich výrobků do zahraničí za směšnou cenu, která umožňuje zahraničním firmám o deset, ne-li dvacet procent vyšší zisk. Ministr financi by měl národu sdělit, že Česká národní banka vás okrádá o vaše peníze, neboť čtyři tisíce německých firem působících v České republice vyplácejí Čechům podhodnocené almužny místo plnohodnotných platů, protože si za znehodnocenou korunu nic nekoupíme.

Vysoká přidaná hodnota odfrčí k německým přátelům, kteří si nás v tichosti, za pomoci hloupých nebo spíše proradných politiků, opět podrobili. Vzpomínám si na slova Andreje Babiše, jak říkal: Pokud nedáme tuto zemi do pořádku, tak lidé půjdou na náměstí a dají nám přes držku. No a až se to stane — neboť se to v historii ČR stalo již mnohokrát — naplní se moje slova o porážce Babiše Babišem.

Jaký názor máte na systém kontrolního hlášení?

Donedávna jsem vnímal kontrolní hlášení jako účinný nástroj ministerstva financí proti podvodům s DPH. Teď se ale ukázalo v plné nahotě, jak to Babiš ve skutečnosti myslel. Technické služby naší obce vyfasovaly třicetitisícovou pokutu za pětidenní zpoždění s opravou prkotiny, jelikož účetní odjela na týdenní dovolenou. Když jsem volal na finanční úřad, šéf úřadu mi sdělil zhruba toto: Je mi líto, pane starosto, ale s tímto my nemůžeme nic dělat. Na porušení postupu, ve vašem případě nestihnutí opravy do pěti dnů, máme tabulky, které jsou pro nás závazné. Výjimky jsou povoleny jedině z důvodu nemoci nebo závažných okolností, které by bránily ve splnění povinnosti vůči Finančnímu úřadu. Dovolená do výjimky nespadá, takže třicet tisíc budete muset zaplatit. Konec citace.

Jestli je tohle, pane ministře, to Vaše potírání zlodějů DPH, kterým se tak vehementně chlubíte, tak já otevřeně říkám, že tohle není potírání zlodějny, ale páchání bezohledné krádeže vaším ministerstvem na obci, abyste se mohl chlubit, kolik jste vybral na daních.

Dnes se Babiš vymlouvá na to, že úředníci nepoužívají selský rozum a lže, jako když tiskne. Toto je přesný styl jeho chování, který odpovídá přirovnáním ode zdi ke zdi, pokus omyl. O nějaké promyšlené koncepčnosti seriózního záměru pomoci naší zemi nemůže být ani řeč. Je to obraz bezohledného, brutálního napadení podnikatelské sféry, která se mu ve volbách vrátí jak bumerang.

Andrej Babiš všem kauzám a odkrytým informacím o jeho osobě odolává bez úhony. Čím to je?

To by mě také zajímalo, protože čeho je moc, toho je příliš. Jiní politici dojeli na podstatně menší kauzy. Dalo by se to přičíst mimo jiné i tomu, že lidé neměli doposud jinou alternativu a líbí se jim, jak Babiš okopává kotníky ostatním politickým kreaturám, které celá desetiletí prohospodařují státní majetek. Dnes se ale na politické scéně vynořuje velmi vážná konkurence, a to Realisté. Dle mého názoru se jedná o seskupení kvalitních osobností kolem politologa Petra Robejška, kterému Babiš, co se týče vytříbené rétoriky, ale hlavně propracovaného cílení programu strany na skutečnou prosperitu národa, nesahá ani po paty. Myslím, že je dobře, že se na politické scéně objevila pro voliče nová alternativa.

Babišovi k udržení popularity pomáhají také, mimo jiné, jeho média, která do lidí hustí to v uvozovkách pravé ořechové. A voliči bohužel často uvěří i informacím mnohdy zaměřeným jen jedním směrem, tedy k popularitě Andreje Babiše.

Je něco, co by mohlo Babišovu pozici ohrozit? Jaká kauza by mu takzvaně „srazila vaz“?

Domníval jsem se, že korunové nezdaněné dluhopisy, o které Andrej Babiš náš stát slovy premiéra „ojebal“, otevřou občanům oči, ale jak je vidět, stačilo se přiznat a slíbit, že pošle padesát miliónů nadacím a je zase křišťálově čistý. Možná by si média měla pohlídat, zda to skutečně udělá, aby to neskončilo takzvaně malou domů.

Co mně na Babišovi naopak velice sedí, je skutečnost, že když byl chycen při činu, tak alespoň zkoupe všechny, co tento systém na vyhýbání se placení daním využili, aby v tom nebyl sám. Tím, že jim to jako šéf státní kasy po zásluze zdaní. To je ukázka jeho negativních myšlenkových pochodů a další krok k postupnému podřezávání větve, na které sám sedí.

Když jsme u toho rozdávání, kterým se chlubí, kudy chodí, tak jsem si ho před časem vyzkoušel tím, že jsem ho požádal o podporu projektu naší zchátralé obecní sokolovny. Hádejte, jak to dopadlo. Nedostali jsme nic. Zato podpora kapely Kabát padla v oblasti bigbítu na úrodnou půdu. Můj druhý pokus zapojit Agrofert do realizace multifunkčního areálu pro seniory se také nepodařil, s tím, že za tím nejsou žádné peníze. No, to byl od investičního ředitele úderný argument. Přiznám se, že jsem takový fundovaný názor ani nečekal. No a to je pravý obraz lidumila Andreje Babiše.

Hnutí ANO jste před necelým rokem opustil. Jako důvody jste uváděl nedůvěru v členy, kteří nejsou finančně vázáni na Agrofert, ale také minimální šanci beztrestně vyjádřit svůj názor či zklamání ze slibů, jež nebyly naplněny. Jaké máte nyní informace, platí to v hnutí ANO stále?

Protože v hnutí již nepůsobím, nemohu na tuto otázku plnohodnotně odpovědět, ale pokud se opřu o výrok primátora Liberce Tibora Batthyányho, kterého považuji za seriozního člověka, tak ten říká, že se s ANO rozchází právě z důvodů nesplněných Babišových slibů a jeho kauz. To si zřejmě dovolil dost. A tak pro výstrahu všem jeho následovníkům Babiš zrušil libereckou a frýdlantskou organizaci. Poslankyně Kristýna Zelienková nebyla údajně dostatečně loajální, a proto opustila jak poslanecký klub, tak hnutí. A do třetice, primátor Olomouce Oto Košta také neposlouchal, a tak chtě nechtě musel z kola pryč. Z těchto indicií se dá vyvodit, že se v oblasti vyžadování bezmezné poslušnosti v ANO nic nezměnilo.

Jak vnímáte poslední Babišovy kroky ve vládě. Za co byste ho zkritizoval a za co naopak pochválil?

Za co by se dal Andrej Babiš pochválit? Rozhodně za návrh snížit daně. Otázka ale zní, jestli to stihne prosadit a jestli to není jen předvolební taktika. Snad i za to, že, ačkoli téměř na konci volebního období, začíná hovořit o zrušení senátu, snížení počtu poslanců, úřednictva a o přímé volbě starostů. Je to ale zvláštní, chtít tak zásadní věci prosadit sedm měsíců před koncem volebního období. To totiž již není možné stihnout.

Takže to spíše zavání laciným předvolebním populismem. Mně na tom nejvíce vadí, že před minulými volbami jsem přesně tyto návrhy, kterými se nyní Babiš ohání, jako garant pro státní správu a místní samosprávu hnutí předkládal. Do programu se ale z dvacetistránkové studie nedostalo nic. Na mě to dělá dojem, že se lekl programu Realistů, pro které jsou tyto věci zcela zásadní. Bude záležet na tom, zda mu to voliči zbaští, protože když tři a půl roku mohl, tak pro tyto velmi důležité kroky neudělal zhola nic.

Co si myslíte o spolupráci koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL? Jak toto spojení prospívá, či škodí našemu státu?

Když nám na předsednictvu Babiš sdělil svůj záměr jít do koalice s ČSSD a Lidovci, napsal jsem argumentační dopis předsednictvu a poslancům, ve kterém jsem popsal, proč bude tato koalice pro ANO špatná a nikdo mé argumenty nebral vážně. V podstatě jsem nabádal, abychom zůstali v opozici. Moje prognóza, ve které jsem varoval před touto koalicí, se bezezbytku naplnila. Babiš se obklopil bývalými členy ČSSD, kteří tak jako Babiš toužili po vládě, moci a nějaký realistický pohled na věc je v tu chvíli vůbec nezajímal. To nejškodlivější, co vzešlo z tohoto spojení, je fakt, že ANO se stalo ryze levicovým hnutím. Tuto nálepku mu už nikdo nikdy neodpáře.

V nedávném rozhovoru mi Tomio Okamura řekl, že pokud chce sociální demokracie uspět ve volbách, měla by se zbavit Bohuslava Sobotky. Jaký je váš názor? Skutečně se premiér už okoukal a je čas na změnu?

Řekl bych spíše, že Sobotku voliči prokoukli, neboť on byl vždy velmi slabý myslitel. Jeho zbraní je dobrá rétorika, tou se mu dařilo dlouho maskovat svoji neschopnost smysluplně a cílevědomě vládnout. Dle mého názoru celá léta jen politikou proplouval tak, aby pokud možno nikoho nenaštval. Jak je vidět, vydrželo mu to celkem dlouho.

Já osobně se domnívám, že mu chybí dar moudrosti, cílevědomosti a lidské poctivosti orientované na prosperitu společnosti jako celku. Kde by také tu moudrost nabral, když se rovnou ze školy uhnízdil v politice. Ono to ale platí téměř pro všechny stranické partaje. Jejich prvořadým a jediným cílem je udržet se u koryta. Aby se jim to podařilo, jsou schopni sehrát národu — obzvlášť před volbami — neuvěřitelné vylhané divadlo. Pak jsou čtyři nebo šest let v pohodě, a poté se spustí kolotoč nanovo.

Sobotka se svými Jánošíkovskými daněmi je toho vzorným příkladem. ČSSD by hlavně měla plnit svoje sliby, které dala voličům a ty neplní. Jedním z mnoha takových slibů byly církevní restituce. O těch ČSSD po celé volební období ani nešpitla. Osmdesát procent národa očekávalo, že s tím ČSSD a ANO něco udělá, neudělaly nic. Zřejmě se tak předem dohodly s Lidovci. Podvedli voliče a ti jim v následujících volbách se vší pravděpodobností už svůj hlas nedají.

To, že je Sobotka slaboch, se projevilo i v jeho výroku ojebaného státu, ze kterého vlastně nevyvodil žádný rozhodný krok, kterým by měl sesadit ministra, který okradl stát. Zvlášť poté, když se k tomuto nečestnému jednání, které porušuje etiku a morálku, sám přiznal. Neudělal nic, protože by Babiš shodil vládu a to se Sobotkovi a všem dalším politickým vykukům nehodí do krámu. Přišli by totiž o svá koryta.

Čím si podle vás Miloš Zeman nejvíce získává oblibu veřejnosti? Co je jeho tajemství? A může se mu v jeho kandidatuře někdo rovnocenný postavit?

Miloš Zeman nazývá věci a události pravými jmény, a to bez servítků. Jeho střízlivý nadhled a bravurní rétorika proložená bonmoty je pro voliče stravitelná. To je to, čeho si lidé váží, neboť od většiny současných politiků se takového jednání nedočkali. Jeho názory a postoje jsou mnohdy v přímém rozporu s tím, co do lidí pumpují veřejná media, která jsou bohužel v područí těch, kterým se pravda nehodí. Pokud se kdokoli Zemanovi postaví jako protikandidát, nebude to mít vůbec jednoduché. Já osobně žádného vážného protikandidáta zatím nevidím.

Po zklamání u hnutí ANO jste mi řekl, že se už k žádné politické straně nepřidáte. Platí to stále? Jaké jsou vaše dnešní aktivity?

Platí. Pokud bych se v budoucnu rozhodl pro nějakou spolupráci třeba s Realisty, kteří mně jsou sympatičtí, zachovám si zcela jistě svoji politickou nezávislost. V tuto chvíli se angažuji ve sdružení několika nepolitických aktivit, které společně založily Zemský sněm. Ten si bere za svůj cíl pravdivě informovat občany prostřednictvím svých mediálních informačních sítí a konání pravidelných občanských zemských sněmů. Ještě snad stojí za zmínku, že jsem dokončil svoji druhou knihu, které jsem dal název Kladivo na politiky, ta by měla lidem otevřít oči dokořán a umožnit jim svléknout politiky do naha, tak, aby lidé věděli, kdo je kdo. Její distribuci plánuji na polovinu tohoto roku.

Jaký je váš názor na zákaz kouření v restauracích? Kritici často uvádějí stále omezující se svobodu, je tohle takový případ? Nebo je zákaz v pořádku?

U nás v obci máme nekuřáckou hospodu už nejméně patnáct let a nevím o tom, že by si někdo stěžoval na omezování svobody. Nechápu, proč se někteří kuřáci diví, že nekuřáci nechtějí být cítit od kouře. Já osobně proti kuřákům nic nemám, je to jejich volba a jejich zdraví, ale nemohou po mně chtít, abych dýchal nepřefiltrovaný kouř a smrděl stejně, jako oni.

Pro Parlamentní Listy rozmlouvala Zuzana Koulová

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 363 × | Prestiž Q1: 7,64

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top