Štítky článku: •  

Chlast – slast

Potud epigram Járy Cimrmana z hospody u Sirotků v Liptákově. Už nevím, mezi kterými vrstvami malby se nacházel. *)

Vůbec nevěřte tomu, co tady napíšu. Je to jen autorská licence, nadsázka.

Kalouskova past

Vážení občané. V zájmu ochrany Vašeho zdraví jsme museli zavést prohibici. Jste na prvním místě našeho zájmu. Bohužel tím opatřením vznikly státní kase nedozírné škody. Jen od pátku přišel rozpočet na spotřební dani o 76 miliónů korun. Takže se nezlobte, ten výpadek musíme nějak kompenzovat. Chápejte, zvýšení DPH je v tomto okamžiku naprosto nezbytné.

Poslanecká past

My jsme mu to říkali po dobrém: ‚hele, Kalús, nechlastej!‘ A on ne a ne přestat. Tož jsme vzali těžší Barboru a zakázali chlastat všeobecně. Aby konečně z toho lihu vyšel.

Vládní past

Vy dobytci, my máme moc, tak si vyzkoušíme, kolik toho snesete. A jak vidět, snesete všechno. To je dobře. Pro nás.

Past ze zákulisí

My už tak nějak od dubna víme, že falšovaného alkoholu se u nás prodává 20 – 50 %. Nijak jsme to neřešili. Strejda Vik občas přinesl igelitku a slíbil, že to pojede v nějakých kolejích, aby se kozy nažraly a vlci zůstali celí a neoslepli. A teď se v tom systému vyskytla jakási anomálie. Někdo něco posral.

Past z politických laboratoří

Tak, oslepit vás jsme se už naučili. Oblbnout taky. Horečně vyvíjíme látku, která vás ještě ohluší.

Past od farmacie

Kurňa, máme tu jakýsi preparát za dvě stě litrů za porci a nikdo ho nechce. Tak co s tím?

Past od mafií

Hele, vole, Karle, LTO jsou už dávno v prdeli, teď to začíná smrdět i u lihu. Koukej něco vymyslet, nebo tě vymažu z mobilu.

Inzerát z tisku

Skoupíme veškerý pančovaný alkohol za dobrou cenu. Kantýna PSP ČR.


Tak nevím. Byly to nadsázky? Ano, s tímto tématem jsem si ironicky hrál. Ale na konci mi z toho hraní zbyl jen rozbitý hrad z písku a rozšlapaný dřevěný kačer.

A to ani nemluvím o tom, že vládní nařízení nemá hodnotu zákona, tudíž jeho závaznost je taková – sporná. Zákony přece přijímá Parlament. A jen zákony jsou závazné.

Spotřební daň na alkohol neustále roste. Ale pořád je tam ten populistický akcent: chlastat nemusíte, stojí to obrovské peníze na úkor rodin, ničíte si zdraví, chováte se pak jak prasata, blablabla.

K té spotřební dani: dnes je to už 285 korun na litr alkoholu, roční výnos spotřební daně se pohybuje kolem sedmi miliard. To je sedm miliard, za které už tátové a mámy nemohou dětem koupit dřevěné kačery, ani oblečení, ani jídlo, jen proto, že chtějí požít ten, či onen tovar.

Prý existují tři vrstvy obchodníků se špatným alkoholem: malí překupníci, výrobci a distributoři a úplně nahoře několik jednorožců, kteří z toho masivně bohatnou a jsou naprosto čistí. Zajímalo by mě, jak se jmenují.


*) Byla to vrstva 36…

Bez diskuse je jeden závěr: čím vyšší je daň, tím vyšší je pokrytí komodity černým trhem. Tak to bylo vždy a žádný státní zásah to nezvrátí.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 439 × | Prestiž Q1: 16,71

+37 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top