Štítky článku: •  

Syfilis

Dnes ten článek nebude vůbec veselý. Když jsem v nějakém předchozím článku vzpomněl básně Františka Gellnera, podíval jsem se znovu po 40 letech na film Petrolejové lampy (1971, Juraj Herz) se špičkovým uměleckým výkonem Petra Čepka a Ivy Janžurové.

Před několika dny by se dožil 72 let uhrančivý herec Petr Čepek. Narodil se 16. září 1940 v Praze. Zemřel na rakovinu plic 20. září 1994 v nemocnici ve Vrchlabí. Nepřál si, aby ho kdokoliv chodil navštěvovat.

petr-cepek.jpg (10,348 kiB)
Petr Čepek

Poslední Čepkovou rolí se stal paradoxně Faust ve Švankmajerově „Lekci Faust“. Faust je přitom podle herců postava, s níž by si nikdo neměl zahrávat, a pokud možno by se jí měl vyhnout! Mezi herci se traduje, že Fausta je lepší nechat spát, protože nosí problémy, ne­mo­ci a smrt.

Ale vraťme se k Pe­tro­le­jo­vým lampám. Petr Čepek tam hraje syfilitika Pavla Malinu, který se před očima mění ze sebevědomého, hrdého oficíra v lidskou trosku.

Ta nemoc je také známa jako francouzská nemoc, lues či příjice. Ani bych snad o tom nepsal, ale ještě v roce 2006 je zaznamenáno v České republice 1 584 nákaz touto chorobou (převážně mezi homosexuály).

  1. Jedná se o zákeřnou nemoc (trpí jí více muži) zaviněnou gonokokovým infektem. Spirochety se přenášejí z drtivé většiny pohlavním stykem (jakéhokoliv typu) asi v 95 %.
  2. V prvním stádiu nákazy dochází k tvorbě vředovitých zatvrdlin.
  3. V druhém stádiu dochází k tvorbě různých lézí.
  4. Pak může nastat poměrně dlouhé období latentního stavu choroby (i 10 – 25 let), kdy se infekt vnějškovitě neprojevuje, ale na pozadí dochází k napadení středního nervového kmene a čelních laloků mozku.
  5. Ve třetím stádiu, do kterého se dostane asi třetina infikovaných (u neléčených, nebo nediagnostikovaných forem), dochází k řadě následných jevů, z nichž jedním z nich je progresivní paralýza (Baylova nemoc, generalizovaná obrna).

Jedním z prvních projevů je ztráta motoriky, záměny slabik a slov v řeči, nekoordinované pohyby hlavně nohou, jakoby skákavá chůze. Ztráta ovládání povahových vlastností – obhroublé vtipkování, manické ladění, naprostá citová vyhaslost a ztráta soudnosti.

V konečném stádiu nemoc zcela likviduje intelekt jedince. Před objevením penicilinu bylo až 20 % pacientů psychiatrických léčeben syfilitiky. To téma je jistě medicínsky daleko širší, ale nechci jím unavovat.

Mezi prokázané syfilitiky patřili například vojevůdce Albrecht z Valdštejna, malíř Josef Mánes, skladatel Franz Schubert, spisovatel Guy de Maupassant, filosof Friedrich Nietzsche, nebo Scott Winfield Lovecraft. Méně už se hovoří o Jaroslavu Vrchlickém, Gaetano Donizettim, Heinrichu Heine, Robertu Schumannovi. Hovoří se o tom, že progresivní paralýze v důsledku syfilidy podlehli i V. I. Lenin a K. Gottwald.

petr-cepek-pl.jpg (55,822 kiB)
Petrolejové lampy

Některé prameny uvádějí do spojitosti se syfilidou i Bedřicha Smetanu a Boženu Němcovou. Pravdu se už asi nikdy nedozvíme.

Chtěl jsem vlastně původně hovořit o tom, jak Petr Čepek geniálně zahrál ve filmu syfilitika. Ostatně, nevzpomínám si na roli, kterou by nezahrál tak, abych mu cele neuvěřil. Ať už to byl Pavel Malina v těch Petrolejových lampách, nebo role vysloužilce ve Třech veteránech, nebo role v hrabalovských Slavnostech sněženek, nebo třeba jeho poslední a osudná role ve Faustovi, kterou podle mne zaplatil životem.

Tak prosím, vzpomeňte jej!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 505 × | Prestiž Q1: 20,26

+52 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top