Štítky článku: •  

Syfilis

Dnes ten článek nebude vůbec veselý. Když jsem v nějakém předchozím článku vzpomněl básně Františka Gellnera, podíval jsem se znovu po 40 letech na film Petrolejové lampy (1971, Juraj Herz) se špičkovým uměleckým výkonem Petra Čepka a Ivy Janžurové.

Před několika dny by se dožil 72 let uhrančivý herec Petr Čepek. Narodil se 16. září 1940 v Praze. Zemřel na rakovinu plic 20. září 1994 v nemocnici ve Vrchlabí. Nepřál si, aby ho kdokoliv chodil navštěvovat.

petr-cepek.jpg (10,348 kiB)
Petr Čepek

Poslední Čepkovou rolí se stal paradoxně Faust ve Švankmajerově „Lekci Faust“. Faust je přitom podle herců postava, s níž by si nikdo neměl zahrávat, a pokud možno by se jí měl vyhnout! Mezi herci se traduje, že Fausta je lepší nechat spát, protože nosí problémy, ne­mo­ci a smrt.

Ale vraťme se k Pe­tro­le­jo­vým lampám. Petr Čepek tam hraje syfilitika Pavla Malinu, který se před očima mění ze sebevědomého, hrdého oficíra v lidskou trosku.

Ta nemoc je také známa jako francouzská nemoc, lues či příjice. Ani bych snad o tom nepsal, ale ještě v roce 2006 je zaznamenáno v České republice 1 584 nákaz touto chorobou (převážně mezi homosexuály).

  1. Jedná se o zákeřnou nemoc (trpí jí více muži) zaviněnou gonokokovým infektem. Spirochety se přenášejí z drtivé většiny pohlavním stykem (jakéhokoliv typu) asi v 95 %.
  2. V prvním stádiu nákazy dochází k tvorbě vředovitých zatvrdlin.
  3. V druhém stádiu dochází k tvorbě různých lézí.
  4. Pak může nastat poměrně dlouhé období latentního stavu choroby (i 10 – 25 let), kdy se infekt vnějškovitě neprojevuje, ale na pozadí dochází k napadení středního nervového kmene a čelních laloků mozku.
  5. Ve třetím stádiu, do kterého se dostane asi třetina infikovaných (u neléčených, nebo nediagnostikovaných forem), dochází k řadě následných jevů, z nichž jedním z nich je progresivní paralýza (Baylova nemoc, generalizovaná obrna).

Jedním z prvních projevů je ztráta motoriky, záměny slabik a slov v řeči, nekoordinované pohyby hlavně nohou, jakoby skákavá chůze. Ztráta ovládání povahových vlastností – obhroublé vtipkování, manické ladění, naprostá citová vyhaslost a ztráta soudnosti.

V konečném stádiu nemoc zcela likviduje intelekt jedince. Před objevením penicilinu bylo až 20 % pacientů psychiatrických léčeben syfilitiky. To téma je jistě medicínsky daleko širší, ale nechci jím unavovat.

Mezi prokázané syfilitiky patřili například vojevůdce Albrecht z Valdštejna, malíř Josef Mánes, skladatel Franz Schubert, spisovatel Guy de Maupassant, filosof Friedrich Nietzsche, nebo Scott Winfield Lovecraft. Méně už se hovoří o Jaroslavu Vrchlickém, Gaetano Donizettim, Heinrichu Heine, Robertu Schumannovi. Hovoří se o tom, že progresivní paralýze v důsledku syfilidy podlehli i V. I. Lenin a K. Gottwald.

petr-cepek-pl.jpg (55,822 kiB)
Petrolejové lampy

Některé prameny uvádějí do spojitosti se syfilidou i Bedřicha Smetanu a Boženu Němcovou. Pravdu se už asi nikdy nedozvíme.

Chtěl jsem vlastně původně hovořit o tom, jak Petr Čepek geniálně zahrál ve filmu syfilitika. Ostatně, nevzpomínám si na roli, kterou by nezahrál tak, abych mu cele neuvěřil. Ať už to byl Pavel Malina v těch Petrolejových lampách, nebo role vysloužilce ve Třech veteránech, nebo role v hrabalovských Slavnostech sněženek, nebo třeba jeho poslední a osudná role ve Faustovi, kterou podle mne zaplatil životem.

Tak prosím, vzpomeňte jej!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 467 × | Prestiž Q1: 20,25

+52 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top