Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 5 min.

Jaká úspěšná vláda? O čem to, sakra, mluvíte?

Vláda ČSSD–ANO–KDU-ČSL se blíží ke konci mandátu a veřejnost jí — zdá se — přiznává kredit, že nastartovala ekonomiku. Skutečně, hospodářství je přes tři roky v plusu, nezaměstnanost klesá, mzdy rostou, státní rozpočet je v přebytku. Zdá se, jako by už šlo jen o to, kdo za ty pěkné výsledky slízne smetanu ve volbách — Sobotka, anebo Babiš?

Společnost jako celek tuto hru na prosperitu přijala a čísla a souvislosti blíže nezkoumá, což je škoda. Při bližším pohledu na realitu by jí totiž rysy poněkud ztuhly. Makroekonomická čísla nejsou nic moc. Vezeme se s mírně pozitivním trendem, který je v posledních letech cítit po celé Evropě, o nějakém dohánění Západu, natož o ekonomickém zázraku nemůže být ani řeč. Poslední rok dokonce vybočujeme — zatímco zbytek Evropy mírně zrychluje, Česko zřetelně zpomaluje.

Sobotkova vláda nastoupila v lednu 2014 a za celý ten rok pak hospodářství poskočilo o 2,7 %. Co k tomu přidala vláda? Zrušením důchodové reformy a slibem elektronické evidence tržeb (i kontroly DPH) určitě nic. Hrubý domácí produkt totiž začal stoupat už ve čtvrtém kvartále předchozího roku a jeho růst přes export přiživilo i umělé oslabování koruny. S ním Česká národní banka přišla už v listopadu 2013.

V roce 2015 stoupl HDP o pěkná 4,5 %, nicméně toto číslo, vyhnané prášky z evropských fondů — po jejich vyschnutí v roce 2016 –, znovu potvrzeno nebylo. Ekonomika loni zpomalila na 2,3 %, a ve čtvrtém čtvrtletí dokonce zbrzdila až na 1,9 %. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě nejpomalejší ekonomický útvar světa, eurozóna, ve stejném čase přidala 1,7 %, dá se loňský výsledek českého hospodářství označit za překvapivě slabý. Nebýt pozitivního růstu mezd a spotřeby, který si dojednaly odbory, plácáme se opět kolem nuly. Připomeňme, že růst světového HDP je kolem tří procent ročně a většina ekonomik východní a jižní Asie ročně přidává procent zhruba šest. Když jádro západní Evropy doháněly na přelomu století třeba Španělsko a Irsko, rostly celou řadu let tempem podobně strmým. Rychlejší v rámci EU bylo loni opět třeba i Slovensko a Polsko.

Hodně se vláda chlubí nízkou mírou nezaměstnanosti. Předseda vlády i ministři opakovaně hlásí nejnižší nezaměstnanost v Evropě. To taky není pravda. Nižší čísla v Unii má třeba Maďarsko nebo Dánsko, mimo EU pak Norsko či Švýcarsko. A — koneckonců — i tady se jen vezeme s trendem. Nezaměstnanost zřetelně klesá v celé Evropě a v Česku stále zůstává silných 370 tisíc nezaměstnaných, tedy aktuálně 5,1 %. Ano, nejsme polomrtvé Řecko anebo Itálie. Ale 370 tisíc, to vůbec není malé číslo a vyplývá z toho, že sociální politika, vedená z pozic patologického neomarxismu a naprosté neúcty k daňovým poplatníkům, kteří to celé musí platit, řadu lidí k práci vůbec nemotivuje. Je pro ně jednodušší brát ze společné kasy, když vláda dává, a nedělat vůbec nic, případně si přivydělávat různě načerno. Před flákači se vláda klaní až k zemi a sype, na poplatníky bere bič.

Také průmysl — tradiční tahoun české ekonomiky — v posledních dvou letech silně zpomaluje. V roce 2014, vzhledem k expanzi vývozu, stoupl o vynikajících 8,9 %, roce 2015 však už zpomalil na průměrných 2,6, a loni dokonce jen na slabých 1,1 %. Trend je jasný. Svou politikou přitom vláda nejen odrazuje od práce, ale zároveň i blokuje příchod těch, kdo pracovat chtějí, tedy zejména Ukrajinců. Víra, že touto systémovou blokací pracovitých dojde nejen k zaměstnání chronicky nezaměstnaných, nýbrž i k razantnímu zvýšení mezd, je lichá, zkušenosti ze světa dotované zahálky to nepotvrzují. Na to, aby člověk vzal do ruky krumpáč, hadr či volant, žádné velké vzdělání nepotřebuje. Jen skutečnou nouzi.

Tristní je situace ve stavebnictví, které loni kleslo o silných 7,5 % a je stále téměř o celou čtvrtinu (!) pod úrovní rekordního roku 2008. Neblahá situace ve vývoji veřejných staveb i bydlení souvisí s rozvratem stavební legislativy, na jejímž počátku byli zkraje 90. let zejména ministři životního prostředí Ivan Dejmal a Josef Vavroušek a spolu s nimi jejich guru, český premiér Petr Pithart.

Celý článek byl publikován v Týdeníku Echo. Jeho celou verzi si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného  v internetovém obchodě zde.

Fragment z Echo24.cz


Místo redakční poznámky: Blbcům a švýcaryzátorům tohle nedochází. Mimochodem, ta nezaměstnanost je asi 2× taková — legislativa jejího výpočtu se od našeho vstupu do EU měnila 3× a vždy k „lepšímu“ a pracáky — odtud je pravděpodobně ta statistika, fungují jako „průtokáče“. Nárůst výplaty sociálna je obrovský — v MS kraji v roce 2015 o 30 % — takže tam je pravda. (Jenom Romů je zde cca 300 tisíc a 90 % z nich nemá práci, takže uváděné číslo je již jenom z tohoto důvodu blbost — počítám u nich se starými a dětmi.)

A to nepočítám děsuplnou přezaměstnanost — cca 60 % naprosto zbytečných úředníků, kteří jsou drazí a svou „činností“ podvazují a ochromují vše smysluplné. O tzv. morálním hazardu a jeho důsledcích se v této republice pro jistotu nehovoří vůbec.

Zajímavé budou rovněž důsledky „narovnání „ podstřelené koruny (o hromadném zločinném okrádání obyvatel nehovořím) — posrání vývozu z montoven — pracovních lágrů, kde vovčané makají u pásu za mzdu blížící se základní. — Nu, každý svého štěstí strůjcem.

No a pak se ovčánci nebudou stačit divit a dobře jim tak. Mohou se potom s důvěrou obrátit na odbory, nebo Ovara — ten tomu pomohl také moc a moc.

Tresty začínají. Těm, kdo nemají v hlavách nasráno, bych doporučil se začít zajímat o šedou ekonomiku, přesněji hledat si v ní své místo. Bude to totiž stejné jako před rokem 89.

Protože většina degenerovaných vovčanů bude v hospodách vyřvávat (nebo spíše doma u flašky zelené — na hospody mít nebudou, nebo spíše ty hospody nebudou), že za všechno může ten zasraný kapitalismus :-) Petr Sedláček, FCB

Když se na výkony české ekonomiky za této vlády podíváte s jistým odstupem a zasadíte je do kontextu, jsou možná ve skutečnosti… docela špatné. David Petrla

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 289 × | Prestiž Q1: 7,05

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Jaká úspěšná vláda? O čem to, sakra, mluvíte?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top