Štítky článku: •  

A je vymalováno

Televize tn.cz včera ve večerních zprávách uvedla, že podle agentury Mediafax je každý druhý podpis pro prezidentské kandidáty neplatný.

Z jedenáctky uchazečů by pravděpodobně zůstala ve hře jen pětice kandidátů. Straničtí koně Př. Sobotka (navržen skupinou poslanců), J. Dienstbier jr. (navržen skupinou senátorů) a K. Schwarzenberg (navržen skupinou poslanců). Podle klíče „½ podpisů neplatných“ by ve hře zůstali ještě kandidáti občanů M. Zeman (přes 105 000 podpisů) a J. Fischer (přes 101 000 podpisů). Ministerstvo vnitra říká: „zatím nevíme“. Z kandidatury by mohli být teoreticky vyřazeni: Zuzana Roithová, Jana Bobošíková, Tomio Okamura, Vladimír Franz, Táňa Fischerová nebo Vladimír Dlouhý.

kand-prezid.jpg (35,953 kiB)
Presidenští kandidáti

Pokusme se tuto situaci nějak rozklíčovat:

Televize převzala tuto informaci od agentury Mediafax. Kde agentura k této informaci přišla? Pustil si nějaký za­měst­na­nec MV pusu na špacír? Jedná se jen o no­vi­nář­skou kachnu? „…každý druhý petent je ne­do­hle­da­tel­ný v základním re­gis­tru“ uvedl (prý) zdroj z mi­ni­ster­stva vnitra pro Mediafax.

Dnes podobnou zprávu uvedly i Lidovky: „Já žádné takové údaje nemám. My teď dojíždíme první kolo, teprve potom začneme něco hodnotit…“ řekl serveru Václav Henych, člen Ústřední volební komise, který dohlíží na regulérnost voleb.

Mechanismus kontroly podpisů je následující: Ministerstvo vybere „náhodný“ vzorek 8 500 podpisů a porovná je s registrem obyvatel. Kontroly budou probíhat až do 19. 11. a až potom budou jednotliví kandidáti potvrzeni. (Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský už dříve predikoval, že ÚS může být zahlcen stížnostmi a do termínu voleb je ani nemusí stačit projednat a rozhodnout.)

Položme si v úvodu jednu otázku: proč se kandidáti navržení PS PČR a S PČR nemusí o kandidaturu obávat?

A druhou: ač se klíč nabízí (počet voličů na mandát), je převod 10 senátorů - 20 poslanců - 50 000 petentů objektivní? Nějak se nezdá. Proč senátorů stačí 10, když je volil přibližně stejný počet voličů (spíše menší), než poslance? Připusťme: jednomandátový způsob volby do Senátu má vyšší hodnotu, než poměrný systém parlamentních voleb (s 5% klausulí a druhým skrutiniem dle ďHondtovy metody). Jak si však mohou být jisti kterého kandidáta by jejich voliči preferovali, když tato otázka před jejich volbou vůbec nebyla položena? A má „distribuovaná“ moc lidu vyšší legitimitu, než přímá vůle vyjádřená iniciativním referendem?

Třetí otázka: byli „sběratelé podpisů“ tak „hloupí“, že zfalšovali každý druhý podpis? Celkově mi vychází, že těch „neexistujících petentů“ by celkově muselo být tak asi 200 000 (osm kandidátů navržených veřejností × 25 000 neplatných podpisů). To se mi zdá krajně nepravděpodobné. Vždyť by museli alespoň vzdáleně tušit, že se na to přijde.

Že by se petenti skutečně podepisovali, ale báli se užít svých skutečných jmen (a dalších náležitostí nacionále)? No, vyloučené to není, lidé se mohou obávat důsledků svého podpisu. Ale! Vždyť by museli alespoň vzdáleně tušit, že se na to přijde.

Otázka čtvrtá: není registr obyvatel asi stejně funkční, jako registr motorových vozidel? A nebo jsou použity výsledky z loňského sčítání osob, zvířat a věcí? To by mnohé vysvětlovalo! Občane, nenechal jsi se sečíst? Tak tu máš po hubě! A lze se vůbec spolehnout v přezkumu pravosti podpisů na MV? Jistě, to už zavání nihilismem, či paranoiou. Ale přesto: lze se spolehnout?

Otázka pátá: nejedná se jen o zkušební balónek? O test trpělivosti a vohnoutství lidu? Co všechno si ještě nechá líbit? Je to možné. Ale pak se musím ptát, co – je-li předpoklad vlády chybný – bude vláda dělat s lidmi v ulicích? Veřejné obušky a vodní děla? A co když jsou ti policajti taky krajně naštvaní? A soudím, že jsou!

Otázka šestá: nejde o jednoznačný úmysl etablovaných stran podržet si kontrolu nad volbou presidenta i přes změnu volebního systému? (Ostatně: o politické nezávislosti Zemana i Fischera mám notnou pochybnost.) Tak nějak: „jen si klidně sbírejte podpisy, my víme, co je pro vás nejlepší“. Mohu tuto variantu vyloučit?

Zdá se mi (ať je důvod jakýkoliv), že případné vyřazení více než 50 % kandidátů z prvního kola volby a to výhradně těch, které si navrhli sami občané, musí něco znamenat.

Přinejmenším to, že šance zvolení poněkud hubatému Zemanovi, nebo bezpáteřnímu Fischerovi, vzrostou.

A že (ať vinen kdokoliv), příští president asi nevzejde z vůle lidu.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 3 546 × | Prestiž Q1: 31,34

+145 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top