Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Jak malé strany likvidují Babiše

Na pozadí diskuse Jana Hamáčka z ČSSD a Miroslavy Němcové z ODS lze vytušit společný zájem na likvidaci Andreje Babiše. Je tragické, když ODS na likvidaci Babiše ve vládě spolupracuje s ČSSD.

V pořadu OVM se sešla dvojice politiků zastupující v tuto chvíli dvě malé strany pohybující se v preferencích mezi 10 až 12 %. Ačkoliv má ODS v čele uznávaného politologa a vysokoškolského profesora Petra Fialu, podpora ODS k odvolání Babiše z vlády je zcela nesmyslná a pro tuto stranu naprosto kontraproduktivní.

Fakt č. 1 — Bohuslav Sobotka se stal premiérem díky tomu, že překonal vnitrostranický puč proti své osobě a spojil se v koalici s ANO Andreje Babiše. Lidovce vzal do koalice proto, že lidovci strašně rádi „koalují“, a doufal, že ho lidovci budou proti ANO podporovat. Bez ANO by se Sobotka nikdy premiérem nestal a minulost Babiše mu nevadila. Nejde tady dokonce ani o Babišovo podnikání. Sobotkovi především nevadilo, že Babiš nemá čisté lustrační osvědčení. Sobotkovo „prozření“ co se minulosti Babiše týče, je naprostým pokrytectvím.

Fakt č. 2 — ODS po skandálu Petra Nečase utrpěla na podzim 2013 krutou, ale zaslouženou porážku. Byl to trest nejen za osobní problémy premiéra Nečase, ale i za dlouholeté spory uvnitř poslaneckého klubu, které se táhly od voleb v roce 2006 a pokračovaly i po volbách 2010. Voliči ODS odešli i k ANO Andreje Babiše.

Fakt č. 3 — Andrej Babiš v pozici ministra financí získal ve vládě Bohuslava Sobotky významné postavení, které dokázal plně zužitkovat ve svůj prospěch. Jestliže si Jan Hamáček po třech letech stěžuje, že z „úspěšné práce vlády těží Babiš“, je to zcela trapná výmluva. Ani populistická politika ČSSD na popularitě nepomohla. Je proto spíše správné ptát se proč.

Fakt č. 4 — Bohuslav Sobotka je hlavní přítěží ČSSD v souboji o voliče. Nemá potřebné vůdcovské charizma a je stále veřejností vnímán jako ten, kdo českou politiku podřídil zájmům EU. I když se ČSSD snaží v osobě „zlého muže“ Milana Chovance od EU co nejvíce distancovat, zatím se to projevilo pouze tím, že podpora Sobotky je nižší než podpora Chovance, preference ČSSD ale padají stále.

Fakt č. 5 — ODS nemá žádný objektivní zájem na pádu Andreje Babiše. Babiš je v zásadě problém ČSSD, která ho ve vládě nechala vyrůst tak, že jí přerostl přes hlavu. Pokud bude Babiš z vlády odvolán, využije toto své odvolání tak, že se tradiční politické strany obávají o své pozice. Naprostá většina voličů ANO mu zůstane věrná a podpoří ho při podzimních volbách. ČSSD tak s podporou opozice dostane Babiše z vlády za cenu, že ten ovládne podzimní volby a vrátí se do Strakovy akademie hlavní branou.

Fakt č. 6 — Dlouhodobé trendy podpory politických stran a hnutí ukazují, že v Česku je dnes asi pět menších stran (ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL a TOP 09) s tím, že by se po volbách 2013 mohla do sněmovny probojovat i Okamurova SPD. Vláda těchto malých stran proti ANO v opozici je fantasmagorie. Tato případná antibabišovská koalice by vedla jenom k tomu, že v dalších volbách by ANO vyhrálo s ještě větší převahou než nyní. Navíc programy ODS, lidovců, socialistů a komunistů jsou neslučitelné a jejich voliči by případnou společnou vládu považovali za nonsens. Jestliže ODS tvrdí, že Babiš nemá v současné vládě co dělat, ale nechce vyvolat hlasování o nedůvěře celému kabinetu s odkazem na blízký termín řádných voleb, je to popření smyslu opoziční strany, navíc pravicově orientované. Jen ať ČSSD ukáže, zda má zájem s ANO dokončit mandát vlády do konce volebního období a hlasuje proti vyslovení nedůvěry vládě. Jestliže ODS „pomůže“ ČSSD a nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, může zapomenout na podstatně lepší volební výsledek na podzim tohoto roku.

Závěr — ČSSD a ODS a pro úplnost s lidovci a TOP 09 mohou dosáhnout odvolání Babiše z vlády. Prezident Zeman ho po určité době a s jasným vzkazem o „nesmyslnosti“ tohoto kroku odvolá. Babiš však bude mít zcela volné ruce a zahájí okamžitě kampaň za demontáž systému tradičních stran, které nechtějí akceptovat řízení státu jako firmy, a z pozice „mučedníka“ pak podzimní volby vyhraje. Za koaličního partnera si klidně zvolí i ČSSD, která bude muset naopak vyměnit svého předsedu, nebo kohokoliv jiného (lidovci jsou pro „koalování“ přímo předurčeni!). Pravice bohužel v této konstelaci opět neuspěje.

Uvádí pan Jan Bartoň na JanBarton.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 344 × | Prestiž Q1: 4,32

+2 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Jak malé strany likvidují Babiše

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top