Štítky článku: •  

Jen další kolo boje Zeman versus Sobotka?

To vrtění psem, co od úterý 2. května sledujeme on-line, není prvoplánová hra o odstranění Andreje Babiše, ale vyvrcholení boje dvou mocenských křídel v rámci ČSSD.

Boje, který probíhal a probíhá off-line dlouhé měsíce, boje, z něhož jsme mohli občas zahlédnout jen pomyslnou špičku ledovce. Boje, v němž je šéf Agrofertu jen výbornou záminkou a v němž je primární cíl poněkud jiný, než ministr financí.

Vraťme se ale zpět o několik let — do roku 2013. Michal Hašek, dlouholetý soupeř Bohuslava Sobotky v boji o post předsedy ČSSD, společně se Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem se v druhý den voleb do Poslanecké sněmovny, v sobotu 26. října 2013 večer, vydávají na utajenou schůzku do Lán za prezidentem Zemanem. Sociální demokraté tehdy sice po sedmi letech v opozici vyhráli volby, ale získali [pouhých!] 20,45 % hlasů. Jen o trochu více než ANO.

Následující den, v neděli 27. října se schází předsednictvo ČSSD. Michal Hašek vyzývá Bohuslava Sobotku k rezignaci kvůli nízkému volebnímu výsledku. Stejný požadavek dvěma třetinami hlasů zopakovalo i předsednictvo, které dokonce Sobotku odvolalo z vyjednávacího týmu o složení vlády.

Bohumil Sobotka sice vypadá jako bojácný politik, ale za to čtvrtstoletí, co se pohyboval a pohybuje na samém vrcholu sociální demokracie, ať už s Milošem Zemanem, Vladimírem Špidlou, nebo poblíž Jiřího Paroubka, ví velmi dobře, co je důležité proto, aby se udržel na samé špičce mocenské pyramidy. Proto tehdy v říjnu 2013 zabojuje, přetáhne na svou stranu Milana Chovance, zburcuje pražskou kavárnu a společně s Jiřím Dienstbierem a mainstreamovými sdělovacími prostředky udělá z „Lánské Zemanovy skupiny“ mediálně profláklé pučisty, kteří se jej — „moderního proevropského liberála“ — snažili zákulisními tahy odstranit z vedení sociální demokracie.

„Lánští pučisté“ toto kolo totálně prohráli a přesunují se na dlouhé roky lízat rány do svých tehdejších politických postů — Michal Hašek a Jiří Zimola jako hejtmani v jihomoravském a v jihočeském kraji, Zdeněk Škromach do Senátu, Jeroným Tejc jako poslanec do Poslanecké sněmovny.

Naopak „zrádce“ Lánské Zemanovy skupiny Milan Chovanec je Sobotkou odměněn a stává se ministrem vnitra.

Další kolo mocenského boje začíná na podzim 2016 a končí v těchto dnech. Michal Hašek po brutální diskreditační kampani v médiích neobhájil na podzim post hejtmana a je na „volné noze“. Po pár týdnech „volna na zotavenou“ nastupuje do advokátní kanceláře Miroslava Jansty. Zdeněk Škromach prohrává boj o Senát s Annou Hubáčkovou a odchází pracovat na Úřad práce.

Jeroným Tejc se na březnovém sjezdu ČSSD nestává místopředsedou strany a po pár dnech oznamuje odchod z aktivní politiky a přesun do advokacie.

Na posledního člena „Lánské skupiny“ Jiřího Zimolu vyplouvají „náhodou“ na povrch informace o jeho chatě na Lipně a i on končí v politické funkci a stává se z něj řadový zastupitel.

Včerejší mediálně spektakulární policejní akce byla podle mého názoru posledním kolem z mocenského boje zdecimované „Lánské skupiny“ a skupiny kolem Bohuslava Sobotky, kde mozkem je právník Radek Pokorný a zlým „čističem“ ministr vnitra Milan Chovanec.

Významným členem „Lánské skupiny“ je totiž právník Miroslav Jansta. Ano, ten advokát, k němuž po prohraných volbách nastoupil Michal Hašek a ano, ten právník, který byl společně s šéfem českého fotbalu Miroslavem Peltou a exministrem Karlem Březinou včera „realizován“ v případu sportovních dotací.

Policejní razie proti Janstovi má ještě jednu rovinu. Loni v létě přinesly noviny zajímavou informaci o tom, že volební kampaň Miloše Zemana povede právě tento právník. A určitě není náhoda, že včera, pár hodin před tím, než se vydá Milan Chovanec za prezidentem Zemanem jednat o „řešení vládní krize“, Chovancem řízená Policie, mimo jiných, „zavře“ i Zemanova muže Janstu. Takové malé upozornění pro prezidenta, kdo a jak tu tahá za nitky.

(Mimochodem už to, že za Zemanem nejel premiér Sobotka, ale právě ministr vnitra, naznačuje mnohé.)

Další vnitropolitický vývoj (nejen v ČSSD) bude jistě velmi zajímavý, protože na řadu přišly poněkud drsnější metody, než je hlasování na sjezdu…

Píše pan Vít Blaha na MéPoznámky.Wordpress.com


Pozn. red.: Pokládám to za velmi bystrý postřeh, o kterém se příliš nemluví.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 312 × | Prestiž Q1: 5,93

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top