Štítky článku: •  

Jen další kolo boje Zeman versus Sobotka?

To vrtění psem, co od úterý 2. května sledujeme on-line, není prvoplánová hra o odstranění Andreje Babiše, ale vyvrcholení boje dvou mocenských křídel v rámci ČSSD.

Boje, který probíhal a probíhá off-line dlouhé měsíce, boje, z něhož jsme mohli občas zahlédnout jen pomyslnou špičku ledovce. Boje, v němž je šéf Agrofertu jen výbornou záminkou a v němž je primární cíl poněkud jiný, než ministr financí.

Vraťme se ale zpět o několik let — do roku 2013. Michal Hašek, dlouholetý soupeř Bohuslava Sobotky v boji o post předsedy ČSSD, společně se Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem se v druhý den voleb do Poslanecké sněmovny, v sobotu 26. října 2013 večer, vydávají na utajenou schůzku do Lán za prezidentem Zemanem. Sociální demokraté tehdy sice po sedmi letech v opozici vyhráli volby, ale získali [pouhých!] 20,45 % hlasů. Jen o trochu více než ANO.

Následující den, v neděli 27. října se schází předsednictvo ČSSD. Michal Hašek vyzývá Bohuslava Sobotku k rezignaci kvůli nízkému volebnímu výsledku. Stejný požadavek dvěma třetinami hlasů zopakovalo i předsednictvo, které dokonce Sobotku odvolalo z vyjednávacího týmu o složení vlády.

Bohumil Sobotka sice vypadá jako bojácný politik, ale za to čtvrtstoletí, co se pohyboval a pohybuje na samém vrcholu sociální demokracie, ať už s Milošem Zemanem, Vladimírem Špidlou, nebo poblíž Jiřího Paroubka, ví velmi dobře, co je důležité proto, aby se udržel na samé špičce mocenské pyramidy. Proto tehdy v říjnu 2013 zabojuje, přetáhne na svou stranu Milana Chovance, zburcuje pražskou kavárnu a společně s Jiřím Dienstbierem a mainstreamovými sdělovacími prostředky udělá z „Lánské Zemanovy skupiny“ mediálně profláklé pučisty, kteří se jej — „moderního proevropského liberála“ — snažili zákulisními tahy odstranit z vedení sociální demokracie.

„Lánští pučisté“ toto kolo totálně prohráli a přesunují se na dlouhé roky lízat rány do svých tehdejších politických postů — Michal Hašek a Jiří Zimola jako hejtmani v jihomoravském a v jihočeském kraji, Zdeněk Škromach do Senátu, Jeroným Tejc jako poslanec do Poslanecké sněmovny.

Naopak „zrádce“ Lánské Zemanovy skupiny Milan Chovanec je Sobotkou odměněn a stává se ministrem vnitra.

Další kolo mocenského boje začíná na podzim 2016 a končí v těchto dnech. Michal Hašek po brutální diskreditační kampani v médiích neobhájil na podzim post hejtmana a je na „volné noze“. Po pár týdnech „volna na zotavenou“ nastupuje do advokátní kanceláře Miroslava Jansty. Zdeněk Škromach prohrává boj o Senát s Annou Hubáčkovou a odchází pracovat na Úřad práce.

Jeroným Tejc se na březnovém sjezdu ČSSD nestává místopředsedou strany a po pár dnech oznamuje odchod z aktivní politiky a přesun do advokacie.

Na posledního člena „Lánské skupiny“ Jiřího Zimolu vyplouvají „náhodou“ na povrch informace o jeho chatě na Lipně a i on končí v politické funkci a stává se z něj řadový zastupitel.

Včerejší mediálně spektakulární policejní akce byla podle mého názoru posledním kolem z mocenského boje zdecimované „Lánské skupiny“ a skupiny kolem Bohuslava Sobotky, kde mozkem je právník Radek Pokorný a zlým „čističem“ ministr vnitra Milan Chovanec.

Významným členem „Lánské skupiny“ je totiž právník Miroslav Jansta. Ano, ten advokát, k němuž po prohraných volbách nastoupil Michal Hašek a ano, ten právník, který byl společně s šéfem českého fotbalu Miroslavem Peltou a exministrem Karlem Březinou včera „realizován“ v případu sportovních dotací.

Policejní razie proti Janstovi má ještě jednu rovinu. Loni v létě přinesly noviny zajímavou informaci o tom, že volební kampaň Miloše Zemana povede právě tento právník. A určitě není náhoda, že včera, pár hodin před tím, než se vydá Milan Chovanec za prezidentem Zemanem jednat o „řešení vládní krize“, Chovancem řízená Policie, mimo jiných, „zavře“ i Zemanova muže Janstu. Takové malé upozornění pro prezidenta, kdo a jak tu tahá za nitky.

(Mimochodem už to, že za Zemanem nejel premiér Sobotka, ale právě ministr vnitra, naznačuje mnohé.)

Další vnitropolitický vývoj (nejen v ČSSD) bude jistě velmi zajímavý, protože na řadu přišly poněkud drsnější metody, než je hlasování na sjezdu…

Píše pan Vít Blaha na MéPoznámky.Wordpress.com


Pozn. red.: Pokládám to za velmi bystrý postřeh, o kterém se příliš nemluví.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 304 × | Prestiž Q1: 5,91

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top