Štítky článku: •  

Naši od reality odtržení

Už dříve jsem psal o poněkud svérázné výši cen obědů na jistém českém ministerstvu. V posledních dnech otevřel podobné téma Vít Věc Veřejná Bárta, když na svém webu zveřejnil kopie jídelníčků z Úřadu vlády. Těžko oba případy pojmenovat jinak, než zakonzervovaný socialismus.

Než se podíváme na informace zveřejněné na výše uvedeném webu, ve stručnosti se podívejme jaká je situace na tom již mnou zmíněném ministerstvu. Tedy: „Za devatero horami a devatero řekami leží kraj líbezný jak z reklamy…“ a v něm ministerstvo. (Ono je těch ministerstev celkem asi čtrnáct plus pytel dalších státních úřadů s velmi podobnými zvyklostmi.) Toto ministerstvo provozuje vlastní kuchyni v níž se stravuje cca 600 ministerských úředníků s panem velkomožným v čele. Tito zaměstnanci platili donedávna za svoje obědy (polévka, výběr ze tří jídel, moučník) plných dvacet korun.

Pokud Vám do nějaké realistické ceny takového oběda (něco kolem Kč 60,-) chybí asi tak čtyřicet korun, nemýlíte se. Vyjděme však z toho, že zřizovatelem a provozovatelem té stravovny je stát (či ministerstvo, což je vlastně stejné). Ministerská kuchyně není standardní výdělečnou ekonomickou jednotkou, nevytváří zisk. Cena práce kuchařů a potřebného personálu je kryta také z veřejných zdrojů a v ceně obědů se neuplatňuje. Z běžné ceny oběda tak můžeme odečíst přibližně 30 %, což je marže řekněme přiměřená v komerčních zařízeních podobného charakteru. Cena oběda nám nyní vychází kolem Kč 40,-.

Do hry nám ale nyní vstupují odbory. Divíte se proč a k čemu mají státní zaměstnanci svoji odborovou organizaci? No, takových je nás asi více. Zřejmě proto, aby státní zaměstnance chránila před kapitalistickým vykořisťováním pracujících jejich zaměstnavatelem, zde státem. Nebere Vám to hlava? Ani mně ne.

Tato odborová organizace vyjednává se zaměstnavatelem a uzavírá také kolektivní smlouvu. Nevím jak vysoké členské příspěvky si platí jednotliví členové této odborové organizace, ani kolik ministerských úředníků je vůbec odborově organizováno, ale věřme, že nějaké příspěvky platí a předpokládejme, že organizováno je plných 100 % tak, jak to bylo v dobách všeobjímajícího a jediného ROH.

Shrňme si to: zaměstnanci ministerstev jsou placeni z veřejných zdrojů, kuchyně a jídelna je placena z veřejných zdrojů, odborová organizace je podporována také z veřejných zdrojů. Zaměstnavatel (stát) přispívá odborově organizovaným státním zaměstnancům příspěvkem do FKSP (kdysi se to jmenovalo Fond kulturních a sociálních potřeb – a jmenuje se to tak dosud). A právě z tohoto fondu jsou dotovány ceny obědů. Nevím, zda oběd je kulturní nebo sociální potřebou, ale FKSP takto jedinečně funguje jako legální odsavač dalších veřejných prostředků. Neumím odhadnout výši tohoto sociálního příspěvku, ale příliš neprohádám, že to bude nějakých Kč 20,- na hlavu a den.

Dobrali jsme se tedy koncové ceny oběda pro státního zaměstnance cca Kč 20,-. Je evidentní, že ministerští úředníci na sebe rozhodně nezapomněli – zdá se dokonce, že jsou přímo sociálními případy a to ani na sociálku chodit nemusí.

Více než před rokem už takto získané prostředky nepokrývaly výrobní cenu oběda a strávnická cena se zvýšila na celých třicet korun. Neuvěřitelná drzost: „Vy (v kuchyni) jste nám zdražili obědy o plných 50 %! Nevídané, neslýchané, drzé, sprosté!

V letošním roce vinou zvyšování DPH u potravin a světově nízkou úrodou obilí roste cena základních potravin dosti prudce: mouka Kč 8,50/Kč 13,- [+53 %], vepřové maso Kč 90,-/Kč 120,- [+33 %], hovězí maso Kč 150/Kč 220,- [+47 %]. Uvážíme-li, že z 1 kg hovězího masa lze vytvořit něco přes 6 porcí, vychází náklady jen za maso na jednu 150g porci na nějakých Kč 33,- a to nemluvím o svíčkové. Jen stěží lze předvídat, jak budou ministerští zaměstnanci na tento fakt reagovat.

V období prázdnin byla ministerská kuchyně uzavřena a zaměstnanci se chodili stravovat do blízké restaurace. Nestačili se divit, co takový běžný oběd stojí.

Takže jestliže nám pan Bárta předložil na svém webu jídelníček z Úřadu vlády, není to nic nového. Mechanismus financování obědů je stejný jako na mnou uvedeném ministerstvu.

Jídelníček na Úřadu vlády
28.3.2011 Pondělí Kuřecí vývar s masem, zeleninou a nudlemi 9 Kč
150g Smažená vepřová krkovice s vařeným bramborem a kyselou okurkou 20 Kč
150g Soté Stroganoff s rýží 28 Kč
250g Řecký salát s černými olivami 16 Kč
29.3.2011 Úterý Pórkový krém s máslovou houstičkou 4 Kč
150g Grilovaný pangasius s omáčkou z modrého sýra, pažitkový brambor 17 Kč
150g Vařený hovězí váleček s křenovou omáčkou a houskovým knedlíkem 25 Kč
Americký salát Coleslaw 16 Kč
30.3.2011 Středa Hovězí vývar s játrovými knedlíčky 7 Kč
150g Vídeňská roštěná, zelené fazolky, opečený brambor 28 Kč
150g Kuřecí pánev Wok s paprikovou rýží 25 Kč
Špenátové lasagne 31 Kč
31.3.2011 Čtvrtek Krkonošská kulajda 4 Kč
150g Vepřový kotlet, mexické fazole, bramborové rösti 28 Kč
250g Kuře na paprice s těstovinou 20 Kč
Fazolový salát s paprikovou klobáskou 18 Kč
1.4.2011 Pátek Uzená polévka s masem a kroupami 7 Kč
150g Pšeničná tortila plněná masovou směsí na listových salátech 25 Kč
150g Hovězí maso na zeleném pepři se šťouchaným bramborem 25 Kč
150g Vídeňský bramborový salát s koktejlovými řízečky 16 Kč
Moučník 1ks Marlenka 25 Kč
4.4.2011 Pondělí Chalupářská polévka 7 Kč
150g Sýrový karbanátek, bramborová kaše 27 Kč
150g Vepřový kotlet po židovsku, bramborové krokety 29 Kč
150g Salát Caprese 30 Kč
5.4.2011 Úterý Hovězí vývar s masem, zeleninou a nudlemi 7 Kč
150g Cmunda po kaplicku 18 Kč
150g Znojemské hovězí kostky, rýže 27 Kč
150g Salát Crorante (zelenina + křupavé kuřecí maso) 18 Kč
6.4.2011 Středa Ruský boršč 9 Kč
150g Vídeňský guláš, houskový knedlík 25 Kč
150g Soté Acapulco, zeleninová rýže 28 Kč
150g Kuřecí steak s Mozzarelou a rajčaty, šťouchané brambory 26 Kč
7.4.2011 Čtvrtek Drůbeží vývar s kapáním 7 Kč
150g Svíčková na smetaně, houskový knedlík 30 Kč
300g Selská omeleta s kyselou okurkou 21 Kč
Salát St. Daniel s parmskou šunkou a pečeným bramborem 20 Kč
8.4.2011 Pátek Bramboračka s houbami 11 Kč
150g Vepřová játra na grilu, vařený brambor, tatarská omáčka 20 Kč
150g Kuřecí nugetky v sýrovém těstíčku s bramborovými placičkami a pikantní omáčkou 34 Kč
Italský salát se šunkou, sýrem, vejcem a olivami 19 Kč
Moučník 1ks Kokosová panacotta s čokoládou 20 Kč

A jestliže se pan Bárta hájí, že ze své pozice ministra nemohl ve věci nic dělat, protože nevěděl, že to takto chodí, má v podstatě pravdu: oni totiž ministři na Úřadu vlády za obědy neplatí vůbec nic, ani tu symbolickou dvacku. Naši vrcholní představitelé žijí v naprostém odtržení od reality. Vůbec nemají ponětí, že lidem už neutahují opasky, ale značnému množství lidí už utahují spíše oprátku. Jedním z důvodů této odtrženosti jsou právě takovéto prebendy, stejně jako nemravné odměny za zvrtanou a odbytou práci.

A pak nejlepší ministr financí oznámí národu, že tu funkci za „mizerných“ tři sta tisíc měsíčně vůbec nemusí vykonávat. Skoro se mi chce říci: „už aby to bylo“!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 795 × | Prestiž Q1: 34,57

+196 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top