Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 6 min.

Socialisticky živořit, nebo svobodně žít?

Za komunistů byl život jednoduchý, nekomplikovaný, předem narýsovaný usnesením sjezdu KSČ. Všichni měli práci, jistoty, šťastnou budoucnost. Každý pracoval podle svých schopností a dostával od strany podle svých potřeb.

Komu to nestačilo, ten si tak trošku přikrádal ze státního, protože to vlastně bylo všech. Tak byli vlastně všichni šťastní a spokojení a společně litovali vykořisťované chudáky v továrnách Mercedesu či živořící západoevropské důchodce na dovolené ve Španělsku.

Když tento báječný, lidský, nejspravedlivější společenský systém v roce 1989 vinou západních imperialistů a vrahů z Wall Streetu zkolaboval, koukalo na to stádečko s rudými klapkami na očích velice nechápavě. Ještě včera je soudruh předseda ujišťoval, kterak plníme a překračujeme plány pětiletky, jak pomocí našeho vzoru Sovětského svazu doženeme a předeženeme zahnívající kapitalismus v USA, jak vyhráváme boj s americkým broukem i s objektivními příčinami dílčích neúspěchů budování rozvinuté socialistické společnosti. Najednou se soudruzi z StB, VB či armády ani nejsou schopni vypořádat s hrstkou protirežimních živlů, nepovolají Lidové milicionáře do zbraně, tanky nechají zahálet mimo Prahu. Proč?

Snad ne kvůli tomu, že na severu republiky se už pomalu nedá dýchat? Snad ne kvůli tomu, že většina fabrik se pomalu rozpadá a jejich výrobky jsou dobré akorát tak pro třetí svět? Snad ne kvůli tomu, že zadrátovaný socialistický koncentrák už vyčerpal všechny svoje nakradené zdroje a Moskva nemá zájem udržovat tento vybydlený skanzen dále při životě, neboť sama je těsně před totálním bankrotem?

To si kovaný komunista nikdy nepřizná a nikdy nepřipustí. Raději se bude se slzou v oku do nekonečna dojímat nad tím, jak si za vlády jedné strany postavil barák do štoku, děckám v Akci Z školku, za deset let našetřil na „škódovku“, každý den udělal deset piv po 1,70 Kčs, do práce si chodil odpočinout po fušce a ještě ho nikdo nemohl ani vyhodit, ani po něm vykořisťovatelsky chtít nějaké otrocké výkony. S maminou jednou za pět let do Jugošky, na vánoce kolekci od ROH, na MDŽ tulipán a chlebíčky.

Do hajzlu s nějakou svobodou, odpovědností a snahou být lepší. Komunistovi nevadí, že žije po krk ve sračkách, že mu chlívek padá na hlavu, že k žrádlu dostává ty nejnechutnější pomeje, a že se nemůže svobodně vydat na cestu ven z tohoto zmaru. On jen sleduje, jestli ostatní nemají ve žlabu o něco málo více než on. Pokud jsou od bláta a hoven, podvyživení a smradlaví, všichni okolo kam dohlédne, je spokojený. Má svoje jisté.

Jenomže pád sovětského bloku ta dvířka od zatuchlého komunistického chléva otevřel. Pro velkou část naší populace — bohužel. Oni to nechtěli. Chtěli se dál rochnit v mrvě a potichu si sem tam zaremcat, že do krámu nepřivezli vložky. Podstata systému jim však vyhovovala. Najednou zažívali pocit celý život v klecích zavřených zvířat v jednom okamžiku propuštěných do volné přírody. Tolik nástrah, tolik neobvyklých věcí, tolik neřešitelných situací. Což o to, najednou dostupné chutné plody, šťavnaté pochoutky a volnost pohybu se jim líbila, ale co to? Ono se pro to musí něco udělat, někam jít, nějak se snažit. Už jim nikdo nenasype každý večer do koryta? Tak to tedy ne!

Máme přeci svobodu a hlavně demokracii. Nejprve pár nejvíce zaslepených, ale dnes čím dál více rudým morem zasažených mozků toužebně hledí zpět ke svému socialistickému chlévu. Svým volebním lístkem a životním postojem táhnou celou společnost zpět. Jsou v podstatě ve všech rozhodujících politických partajích, znovu obsazují nejdůležitější mocenské funkce, jsou bohatě zajištěni korupčními zdroji eurosocialistické ekonomiky. Divadelní fraškou o změně politického režimu se jim podařilo obelhat rozhodující část elektorátu, že prožíváme konec prohnilého kapitalismu a bude lepší se opět vzdát své hrdosti, občanských i ekonomických svobod, neboť tentokráte k nám přijde šťastná budoucnost se soudruhy z Bruselu.

Já opravdu nechápu, proč znovu strkáme hlavu do stejné oprátky. Proč tolika lidem vadí možnost být silným a svobodným jedincem? Proč vyžadují na každý životní úkon armádu policistů, úředníků či politických parazitů? Proč si myslí, že je někdo bude celý život podporovat za jiným ukradené peníze? Proč se tolik lidí bojí omezení role státu, snížení byrokracie, malých daní, zrušení nesmyslných dotací či regulací? Proč tuto osobní zbabělost halí do bolševického hávu sociálních jistot a pomáhají tak těm nejhorším, všehoschopným společenským kreaturám k moci a otevírají jim tak cestu ke státním korytům, k soukromým kapsám poplatníků, k řízení cizích životů? Ano, můžeme všichni společně živořit s rypákem v zemi, ale není lepší konečně svobodně žít a dýchat?

Pochopí někdy konečně ten pověstný „obyčejný“ člověk páně Paroubka, jak ho třeba právě on, ale i ti ostatní, jako mu z oka vypadlí, vychytralí, demagogičtí, mocichtiví a nikdy u státních krmelců do sytosti nenažraní, následníci nomenklaturních bolševických kádrů, maskující se za různé politické barvy, tahají celý život za nos? Jak mu dělají ze života peklo, jak jej okrádají, jak z něj vysávají život? Jak si na něj pomocí zákonodárné moci vyrábějí nové StB, nové milice a nové dráby v podobě byrokratické mašinérie, exekutorské a soudní mafie, právní či daňové džungle? Pochopí někdy tento obyčejný člověk, že to je všechno nikoliv pro jeho dobro, ale výhradně jen pro dobro parazitických sviní, které by se jinak ve volné přírodě, tedy ve svobodné a spravedlivé společnosti, neuživily? Pochopí někdy obyčejný člověk to divadlo, kterého je aktérem? Pochopí někdy tu populistickou demagogickou faleš? Pochopí někdy, jakého ze sebe dělá vola?

Psal v roce 2013 pan Karel Kříž


Pozn. red.: Jen článek doložím několika komentáři ze slovenského Dôležité.sk, který jej přetiskl (bez úprav):

Jannosik: a co se milý pane ještě navíc za ta léta postavilo…. (, jak jste se tak rozhorlil nad tou otřesnou situací, škoda že jste to neshrnul i s dnešní situací… asi by se ukázalo že to vše není až tak pravda, jak píšete.

Ba co více, dnešní více než dvacetiletá historie je řádově horší a rozkradlo se prostě nepředstavitelné… i dluhy.

A že má někdo doma pár cihel… ať má …to co dnes využíváme všichni a ještě budeme rádi, pokud to ještě dlouho vydrží, protože na nové (budovy, silnice, přehrady …a doplnte si sami) už nebude.

Většina lidí nic nerozkradla, nerozkradla národní hospodářství, půdu ani lesy a vodárny, železnice a elektrárny … to je sakra rozdíl.

Jen na dluh. .. a to je všem více-méně jasné, že už naše nikdy nebude, neb na to není.

brano: ja som až po tvojom príspevku začal článok čítat… vidiet že ho písal pako čo v minulom režime nežil…aj ja som si vtedy myslel že ten režim nieje dobrý…ale dnes ked som pochopil tento režim tak jednoznačne chcem ten predchádzajúci…samozrejme by som ho vedel malinkými úpravami zmenit na raj na zemi…a nie túto debilnu US demokraciu…co sa ani reformovat neda ..iba poslat na smetisko dejin ako otrokársku spolocnost

POLYANDER: Veľmi jednoduchý-prostoduchý článok. Nakydať čo najviac na starý režím bolo v móde tak pred takými 10-20 rokmi. Každý kto vníma problémy tejto doby sa môže nad takouto naivitou akurát zasmiať alebo zaplakať ? Kto to platí ?

Hlúpe a smiešne zjednodušovanie. Snaha zakryť podstatu terajších problémov ?

Conte di Savoya: Diskusia ku clanku len dokazuje jeho pravdivost: Väcsina volicov (>60%) o ziadnu slobodu nestoji, nedokaze ju ustat, nedokaze sa s nou vysporiadat, je pre nich bremenom ktore nedokazu uniest. Sloboda je totiz nerozlucne spojena so zodpovednostou! Presne tak ako hmota a energia je vlastne jedno a to iste…Väcsina ludi po 89. vykazovala syndrom zvierata vypusteneho po rokoch z klietky: V klietke mal istoty (kazdy den mu doniesli nejaku ohlodanu kost) a zrazu si musi potravu hladat sam! Ma jej prebytok a velky vyber ale musi lovit- a to je tazke.

Tento dnesny korporativno-fasisticky system moze pretrvavat jedine vdaka mentalnym otrokom, volicom ktori sa boja sami seba a svojej vlastnej slobody: radsej sa vratia spät do klietky a budu cakat na ohlodane kosti nez by si sami ulovili stavnatu, cerstvu korist. Americania mali sancu v prezidentskych volbach zmenit svoju krajinu i svet. Mentalni otroci premrhali prilezitost ktora sa uz mozno nevrati…

(EU je uz za vodou, bez moznosti navratu, tu su narody tak zblbnute ze uz neexistuje alternativa ku dnesnemu korporatofasizmu, neexistuje ani jedina strana ktora by mala v programe zaviest slobodu á la Ron Paul).

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 360 × | Prestiž Q1: 9,09

+14 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Socialisticky živořit, nebo svobodně žít?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top