Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 2 min.

Německá kultura neexistuje. Nenuťme migranty asimilovat se

„Německá kultura neexistuje a dějiny národa formovaly imigrace a diverzita“, míní to německá federální komisařka pro integraci Aydan Özoğuzová, která tímto argumentem podpírá své tvrzení, že od migrantů by proto Němci neměli žádat asimilaci.

vlajky-pred-mesitou.jpg (43,549 kiB)
Na snímku německá a turecká vlajka před největší mešitou v Německu v přistěhovalecké čtvrti Marxloh v Duisburgu. V Německu žijí přes 3 miliony obyvatel tureckého původu z celkového počtu téměř 82 milionů obyvatel.
Berlín 18. května 2017 (HSP/bb/Foto: TASR/AP-Martin Meissner, Adam Berry)

Komisařka se tak vyjádřila pro deník Tagesspiegel ve svém autorském článku, kde rozebírá tzv. Leitkultur (tedy dominantní, resp. vedoucí kulturu), v souvislosti s níž konzervativní politici žádají, aby se migranti asimilovali a sdíleli alespoň základní „balík“ kulturních hodnot, což ona sama nazývá nehorázným a absurdním požadavkem.

„Jednoduše, není možné identifikovat žádný druh kultury, který by měl být specifický pro Německo, kromě jazyka. Dokonce i historicky to byly regionální kultury, imigrace a diverzita, které měl větší roli při vytváření našich dějin.“

Globalizace a probíhající transformace Německa na společnost s narůstajícím počtem národů a životních stylů „vede k rozmanitosti, která se rozšiřuje a množí“, řekla komisařka.

Uznala, že kulturní diverzita může být někdy únavná, ale zároveň tvrdí, že právě to „je silou naší otevřené společnosti“.

„Šíření myšlenky, že existuje nějaká dominantní kultura, nevytváří společné zázemí, ale naopak vytváří hranice, které následně jisté lidi vylučují. Německo je různorodé, a tento fakt je, zdá se, příliš komplikovaný na pochopení“, ironizuje konzervativce komisařka.

Namísto očekávání od migrantů, aby se asimilovali do německé kultury, komisařka navrhuje, aby země vytvořila takovou národní identitu, která bude vyplývat ze společenské dohody založené na hodnotách německé Ústavy.

Özoğuzová už v listopadu minulého roku žádala, aby do Článku 20b německé Ústavy byla ukotvena věta: „Spolková republika Německo je různorodou zemí imigrace“, což kancléřka Angela Merkelová popsala jako „povzbudivé a vzrušující“.

Návrh byl jedním z načrtnutných opatření v dokumentu o tom, jak zlepšit účast migrantů na životě Němců, který byl představen komisařkou na summitu o integraci.

Historik Klaus-Rüdiger May však varoval, že požadavky v dokumentu, který vytvořilo více než 50 pro-imigračních neziskových organizací, by položily na kolena podnikání, důchody ale i samotnou zemi, a z rodilých Němců by se stali občané „druhé kategorie“ ve své vlastní zemi. „Ve své podstatě se dokument snaží o hlubokou transformaci Spolkové republiky Německo a spěje k značným nevýhodám pro původní obyvatelstvo“, řekl historik.

Všiml si také, že v dokumentu se ani nevyskytuje pojem „německý“, což podle něj znamená, že pro komisařku je toto slovo doslova nepřijatelné.

Bývalá poslankyně Bundestagu Vera Lengsfeldová na margo těchto návrhů trefně poznamenala: „Ani slovo o tom, čím chtějí imigranti přispět jejich hostitelské společnosti. Je to všechno jen o dožadování se toho největšího kousku „koláče“, který ještě ani není upečen.“

Uvádí slovenský server HlavnéSprávy.sk


Pozn. red.: Tak pro Makrelu je to „povzbudivé a vzrušující“. Někteří Němci fakt asi upadli na hlavičku.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 382 × | Prestiž Q1: 6,91

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Německá kultura neexistuje. Nenuťme migranty asimilovat se

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top