Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Nejsem prý morálně způsobilý pro práci v ústavu

Karel Oliva, uznávaný jazykovědec a pedagog, stál více než 13 let v čele Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Za doby jeho ředitelování ústav mimo jiné spustil populární Internetovou jazykovou příručku nebo jazykovou poradnu. Po vypršení svého druhého funkčního období si však Oliva od nového ředitele Martina Proška mezi čtyřma očima vyslechl, že o jeho služby už ústav nestojí, protože je k tomu morálně nezpůsobilý.

Ve čtvrtek večer proběhla médii informace, že k 30. září 2016 končíte ve funkci ředitele Ústavu pro jazyk český Akademie věd. To ale není žádná novinka, to se vědělo dlouho dopředu.

karel-oliva.jpg (46,532 kiB)
doktor Oliva

To máte pravdu. Končilo mi moje druhé pětileté funkční období a ústav na svém webu již v únoru zveřejnil podmínky pro přihlášení do výběrového řízení na post ředitele. Uzávěrka přihlášek byla na konci dubna.

Moment, vy jste ale v čele ústavu stál víc než deset let.

Tak jako byl Václav Havel zvolen prezidentem čtyřikrát, tak já byl ředitelem zvolen třikrát. Nastoupil jsem v roce 2003, ale k 1. 1. 2007 se pak změnila právní forma Ústavu pro jazyk český. Čtyřleté funkční období ředitele se přeměnilo na pětileté a já tedy mohl kandidovat zcela znovu. Ale takových ředitelů bylo víc.

Překvapivou informací nicméně bylo, že ruku v ruce s koncem svého ředitelování odcházíte z Ústavu pro jazyk český i jako ‚řadový zaměstnanec‘.

To bylo překvapení i pro mě.

Jak dlouho to víte?

Asi dva týdny. Nový pan ředitel Martin Prošek mi při jednom z našich posledních rozhovorů řekl, že o lidi, jako jsem já, nestojí, proto se mnou nadále nepočítá.

Uvedl nějaké konkrétní důvody, které ho k tomu vedly?

Řekl mi to velmi konkrétně, ale požádal mě, ať neříkám dál, co mi přesně řekl. Já vám můžu sdělit jen to, že se od zdrojů z Ústavu i mimo něj dozvěděl, že jsem člověk morálně nezpůsobilý pro to, abych nadále fungoval v Ústavu. Že nemám ten nutný morální profil.

Ptal jste se ho, kdo ho před vámi ‚varoval‘?

Ano, přímo na to jsem se ho ptal, ale řekl mi, že mi to nemůže říct. A na otázku, jaké jsou ty konkrétní projevy mé nemorálnosti, odvětil, že je to složité. Každopádně každý máme na morálku jiný názor. A jiný názor mají i ti, kteří mu to o mně říkali. Pro mě je nicméně podstatné, že to pan ředitel nezdůvodnil mojí profesionální neschopností a nedostatečnými schopnostmi. Je důležité, že jsem nezklamal profesionálně.

Co budete dělat dál? Vaše jméno padalo i v souvislosti s šéfem Akademie věd…

Moje kandidatura na předsedu Akademie věd nehrozí. Jednak subjektivně, protože jsem zjistil, že to není něco, co bych chtěl. Za druhé objektivně, protože zvolen může být jen člen Akademického sněmu, jehož členem nejsem. A i kdybych dnes změnil svůj subjektivní názor, tak objektivně to stejně nejde. Jiných nabídek mám ale spoustu. Už jsem si to stihl rozplánovat — teď budu takový nájemní lingvista.

Je třeba něco, co jste nestihl, vzhledem ke svému nečekanému konci v Ústavu pro jazyk český, dokončit?

To je právě zajímavá věc. Víte, ke každému projektu, který je ústavu přidělen, je pak přidělený i jeho řešitel. A já mám na starosti projekt, který poběží až do roku 2022. Předpokládal jsem tedy, že i po odchodu z funkce ředitele zůstanu v ústavu a budu nadále řešitelem tohoto projektu. Což teda nebudu, když mě ústav nezaměstná. Navíc mi přijde velmi zvláštní, že na tomto projektu se mnou nějakou dobu pracoval i pan Prošek, který si během té doby na mě mohl utvořit vlastní názor.

Docent Karel Oliva (1958) je český jazykovědec a pedagog. Od června 2003 do září 2016 působil ve funkci ředitele Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Ústav se za jeho vedení často zviditelňoval, například Internetovou jazykovou příručkou, jazykovou poradnou nebo rozhovory vědců v médiích o pravopise a českém jazyce. Dříve Oliva pracoval i jako vědecký pracovník na Bulharské akademii věd, na Sárské univerzitě v Saarbrücken nebo v Rakouském ústavu pro výzkum umělé inteligence ve Vídni. Je redaktorem časopisů Slovo a slovesnost a Artificial Intelligence — an International Journal. Hovoří anglicky, bulharsky, italsky, německy a rusky, částečně ovládá i řadu dalších jazyků. Externě vyučuje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

Píše paní Michaela Cápová na Echo24.cz


Pozn. red.: Tak samozřejmě, morální profil pana doktora Olivy posuzovat nemohu. Jen mi to trochu smrdí. Pan docent je trochu (silně) nekonformní a to se zřejmě (opět) neodpouští.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 363 × | Prestiž Q1: 7,64

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Nejsem prý morálně způsobilý pro práci v ústavu

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top