Štítky článku: •  

„Sophiina volba“, aneb Miloš, nebo Karel? (I)

Prvé kolo za námi, mnoho článků za námi. Druhé kolo před námi, mnoho článků před námi. Nezávidím nikomu to rozhodování. Zkusím předestřít alespoň některá fakta, která časem možná zapadla. Pokusím se pokud možno o vyvážený pohled. Snad to v rozhodování někomu pomůže.

Přejít na názory kandidátů

Karel Schwarzenberg

Plným jménem: Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg, narozen 10. 12. 1937 v Praze. V prosinci 1948 i s rodiči opouští Československo. Ve Vídni a Štýrském Hradci studoval práva a v Mnichově lesnictví.

Vlastní otec: Karel (* 1911, † 1986) patří k orlické větvi rodiny. Za války se hlásil k české národnosti.

Manželka: Therese (roz. Hardegg), nar.: 1940, lékařka. Manžela opustila (1979) s průmyslníkem Thomas Prinzhorn.

Děti: Johannes Nepomuk (1967), Anna Karolína Morgan (1968) a syn Karel Filip (1979). V r. 1987 se prokázalo, že Filip je nemanželský, ale Karel jej adoptoval (1988).

Manželé se poté rozvedli (Karel se již tou dobou „přátelil“ s o 33 let mladší Zita Pallavicini). V r. 1992 utrpěla exmanželka Therese těžký úraz na lyžích po kterém na dlouho ochrnula. V r. 2008 se za Karla vdala znovu.

Majetek: V Rakousku patří Schwarzenbergové ke čtvrté nejbohatší rodině (odhad 3,5 miliardy šilinků, majetek zahrnuje 24 000 ha lesa, 20 hradů a zámků, 150 zemědělských statků, 14 pil, 19 cihelen, 26 lesních závodů a dvě gastronomické provozovny).

Velmi obsáhlý majetek hlubocko-krumlovské větve v Československu respektive v České republice, zabavený zvláštním zákonem v roce 1947 (Lex Schwarzenberg, Zákon č. 143/1947 Sb., částka 66 Sb. o převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou), nebyl československým ani českým státem Karlu Schwarzenbergovi vydán. Naopak majetek orlické větve byl státem vydán bez omezení.

V souvislosti s navracením majetku se dopustil jakéhosi uplácení ve formě protislužby, což přiznal. Dnes promlčeno.

S adoptivní sestrou Elizabeth Regina Schwarzenberg, provdanou von Pezold, se dodnes o majetky v Rakousku i v České republice soudí. (V listopadu 2012, rakouský Nejvyšší soud žalobu Pezold ve věci rakouského a bavorského majetku zamítl, Ústavní soud České republiky aktuálně její procesní žádosti vyhověl (I. ÚS 1332/10 z 21. 11. 2012).) E. R. Pezold se dožaduje prolomení Benešových dekretů a restituci majetku zabaveného před únorem 1948.

Jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva se zejména v 80. letech zasazoval o dodržování lidských práv v Evropě. O otázce lidských práv jednal v bývalém SSSR, v Bulharsku, v Kosovu, a také v Československu.

V rodinném sídle v Bavorsku založili společně s doktorem Vilémem Prečanem dokumentační středisko na podporu československého exilu a disentu Československé (archiv tehdy zapovězené) literatury.

Na podzim roku 1989 se vrátil do vlasti a 10. července 1990 byl jmenován kancléřem prezidenta republiky. V roce 1992 vedl první delegaci OSCE do Náhorního Karabachu po vypuknutí války mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Z funkce kancléře odešel v roce 1992 v souvislosti s abdikací prezidenta Václava Havla.

V letech 1992 až 2004 se věnoval řízení rodinného podniku, tedy hlavně lesnictví a údržbě jemu svěřených památek. Nadále působil v řadě nadací, komisí a spolků, kde uplatňoval své zkušenosti z dlouholeté práce v mezinárodních vztazích.

Politický turismus: Cesta změny (2000, spoluzakladatel), neúspěšná kandidatura do senátu 2002, kandidatura do Senátu (2004) za US-DEU a ODA, ministr zahraničí (2007) za stranu Zelených, s Miroslavem Kalouskem zakládá stranu TOP09 (2009), 2010 zvolen poslancem PS PČR, od července 2010 ministrem zahraničí.

V létě 2012 uveřejnil stanovisko, že pokud neuspěje ve volbě presidenta, tak v politice do roku 2014 skončí. Podporují jej např. Dan Bárta, David Černý, Marie Rottrová, Matěj Ruppert, Petr Sís, Miloš Forman, Jiří Menzel, Helena Illnerová, Jiřina Šiklová a řada dalších.

Financování kandidatury: sám vložil 1 milion, 1 milion vložil jeho syn Jan za spol. Orlík n. Vlt.

Sporné aktivity:

 • pokus o privatizaci Tesla Blatná (1992)
 • restituční spor o hájenku ve Smetanově Lhotě
 • účast na setkávání skupiny Bilderberg Group (podporuje ideově i finančně evropskou integraci, účast K. Schw. a M. Žantovského v r. 2008 bývá spojována s přijetím Lisabonské smlouvy. K provázané skupině trilaterální komise se hlásí i exministr A. Vondra).
 • Švýcarské občanství. Bylo mu vráceno po 160 letech z historického nároku.
 • Kauza vyzrazené korupce na min. zahraničí (2009). Upozornil na ni zaměstnanec Jakub Klouzal. Za „odměnu“ byl donucen k rezignaci.
 • Jeho otci je vytýkána aktivní účast na vzniku pracovního tábora v Letech u Písku (1940). Kauza byla odhalena náhodou v archivech.
 • Spolupodílník a akcionář soukromé TV3 (do začátku r. 2001), dalšími akcionáři byli například finančník Zdeněk BAKALA a Jan DOBROVSKÝ, nebo Serge BORENSTEIN.
 • Dlouhou dobu byl jediným vlastníkem společnosti R-Presse, která vydává týdeník Respekt, v roce 2006 však do dlouhodobě ztrátové společnosti vstoupil Zdeněk Bakala, který se stal v roce 2007 po navýšení základního jmění firmy majoritním vlastníkem (55,5 %).
 • Karel Schwarzenberg byl jedním ze spoluvlastníků společnosti Salb, která v září 1997 (tehdy pod názvem Value Bill, s. r. o.) na základě rozhodnutí vlády zprivatizovala 89 % Karlovarské Becherovky. V této akvizici se angažoval také byznysmen Zdeněk Bakala a privatizaci Becherovky velmi výrazně pomohl tehdejší ministr Jan Ruml, blízký přítel knížete Schwarzenberga.
 • V letech 2000–2002 byl členem dozorčí rady Patria Finance, a. s., předsedou představenstva byl Zdeněk Bakala (ten patří i ke sponzorům Schwarzenbergovy prezidentské kampaně).

Jiné aktivity:

 • Prague Twenty o. p. s. – zakladatel Vladimír Dlouhý, nar. 31. července 1953
 • Knihovna Václava Havla, o. p. s. – zakladatel. (Správní rada: Michaela Bakala.) Stavbu financuje uhlobaron Zdeněk Bakala, stavba prováděna bez povolení, v části má vzniknout soukromá rezidence Z. Bakaly.
 • Československé dokumentační středisko, o. p. s.

Vytýkané případy:

 • 2007 na zasedání Valného shromáždění OSN Schwarzenberg za Českou republiku hlasoval proti návrhu, který vyžadoval, aby jednotlivé členské země OSN a relevantní mezinárodní organizace hledaly dopady použití zbraní a munice z ochuzeného uranu. (2008 znovu.) Zelení, za které kandidoval, byli názorově v ostrém protikladu.
 • Karel Schwarzenberg byl proponentem uznání nezávislosti Kosova již před jeho jednostranným vyhlášením. 21. května 2008 byl na jeho návrh tento bod začleněn do programu jednání vlády (podle některých poslanců z KSČM též v rozporu s usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu a v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Daniel Solis ze Strany zelených na jedné z demonstrací proti uznání Kosova zhodnotil tuto nominaci jako „přehmat“, řekl, že Schwarzenberg za jejich stranu „nefungoval, jak by měl“, a dodal, že v případě uznání bude ministr konat „v přímém rozporu s Ústavou České republiky“.)
 • Dne 8. července 2008 ve funkci ministra podepsal s americkou ministryní zahraničních věcí Condoleezzou Riceovou smlouvu o umístění radarové základny USA na území Vojenského újezdu Brdy.
 • Schwarzenberg demonstroval vůli opustit vládu v případě, že v ní bude nadále působit vicepremiér Jiří Čunek, aniž by vysvětlil původ svého majetku v souvislosti s obviněním z korupce, které vyšetřovala policie. Schwarzenberg u americké detektivní agentury Kroll objednal a zaplatil audit finančního hospodaření rodiny Jiřího Čunka, jehož výsledky zveřejnil v červenci 2008. Nic nebylo prokázáno.

Úmyslně se vyhýbám jakémukoliv hodnocení uvedených faktů.

Miloš Zeman

Vzhledem k rozsahu textu pohovořím podobně o Miloši Zemanovi v pondělním samostatném článku.

Názory kandidátů


„Cena za apatii vůči politice je to, že vám vládnou zlí lidé“ – Platón

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 037 × | Prestiž Q1: 12,88

+22 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top