Štítky článku: •  

Jsou pro nás důležité statistiky nebo vydělané peníze?

Podíl mezd na HDP — nová modla politiků. Pro zaměstnance je však důležité, jakou mají reálnou mzdu.

Kdo ještě neviděl politika nebo odboráře sdílet statistiku o poměru mezd na slovenském HDP, ať hodí kamenem. Nejlépe do zaměstnavatele.

Hlavní důvod nízkých mezd je chybějících 40 let kapitalismu.

Ten údajně nedopřeje slovenským zaměstnancům kvalitní výdělek a utrhne si až 62 procent z celého koláče. Naopak v některých jiných zemích se zaměstnavatelé dělí spravedlivěji. Někde fifty-fifty, jinde dokonce mají navrch zaměstnanci.

nizke-mzdy.png (170,181 kiB)
Nízké mzdy???

Takto zarámcovaný příběh je jako stvořený, aby zahrál na emotivní strunu. My jsme ti ukřivdění a nedostáváme něco, co nám patří. Agregáty však umí být zrádné. Při porovnávání různých zemí se používá jednotná metodologie, která může výsledné čísla zkreslit.

Například Slovensko si vinou vysokého daňového zatížení práce prošlo vlnou „poživnostňování“ práce.

Příjmy živnostníků se však v těchto statistikách nezahrnují mezi celkové mzdy zaměstnanců. Slovenský poměr je tak z metodických důvodů zkreslen směrem dolů.

To však není zdaleka jediný problém agregátů. Tento agregát totiž nebere v úvahu rozdílnou strukturu jednotlivých ekonomik. Nejlépe se to dá pochopit na jednoduchém myšlenkovém experimentu.

Chceme peníze nebo procenta?

Představte si malou, podkapitalizovanou zemi někde ve východní Africe, v níž lidé pobírají nízké mzdy. V momentě, kdy do této chudé země přijde zahraniční investor se svým kapitálem (fabriky, stroje a know-how), přinese s sebou dva efekty: jednak některým zaměstnancům v této zemi vzrostou mzdy a na druhé straně v agregátním pohledu poklesne podíl mezd na HDP v zemi. Ten první efekt je způsoben tím, že investor musí alespoň trochu přeplatit zaměstnance, aby šli k němu pracovat. A druhý efekt je způsoben zase tím, že celkový produkt vyprodukovaný v zemi (HDP) vzroste více, než vzrostou mzdy. Otázkou je: jsou na tom obyvatelé této země lépe před nebo po vstupu investora?

Pokud nejste právě politik v kampani nebo odborář s megafonem, tak je to lehká otázka. Lidé v obchodě totiž obvykle neplatí za potraviny poměrem jejich mzdy k odpisům a zisku zaměstnavatele, ale bankovkami v nominálním vyjádření.

Zhodnoťte sami, jestli se tento myšlenkový experiment o africké zemi podobá spíše nedávné minulosti Slovenska, nebo Švýcarska. A pokud jste v tom poznali Slovensko a naše automobilky, posuďte sami, zda je to špatný vývoj. Tedy, zda byste raději brali vyšší poměr mezd na HDP např. z roku 2000, kdy dosahoval více než 41 procent a průměrná mzda byla 635 eur (v dnešních eurech). Nebo dnešní poměr na úrovni 38 procent a průměrnou mzdu 945 eur (tedy skoro 50 procent nárůst reálné mzdy).

Tragédie pro populisty, radost pro lidi

Pokud však někomu tento myšlenkový experiment nestačí, můžeme se podívat přímo na slovenské údaje. Mezi lety 2014 a 2015 zde vzrostla přidaná hodnota průmyslu o přibližně 1,3 miliardy eur. Ve stejnou dobu vzrostl počet zaměstnanců v průmyslu o 7700. Produktivita těchto nových zaměstnanců tak meziročně dosáhla téměř 170 tisíc eur na jednoho zaměstnance (za předpokladu, že produktivita původních zaměstnanců zůstala stejná).

Přičemž na výplatní pásce uviděl průměrný zaměstnanec za rok jen něco více než 17 tisíc eur (ve skutečnosti uviděl v peněžence jen asi polovinu, protože musí platit daně a odvody). Tedy i přesto, že 7700 lidí si našlo novou práci a dostává nadprůměrné mzdy, poklesli jsme v ukazateli poměru mezd na HDP ještě níže.

Tragédie pro populisty, radost pro pracující lidi. Agregáty umí být zrádné a především tehdy, když se dostanou do rukou politiků, kteří je servírují ekonomickým laikům. A přitom je dnes situace pozitivní. Nezaměstnanost klesá a rostoucí poptávka po práci nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy.

Přesto existuje jedna oblast, kde máme rezervy. Její příčinou však nejsou zaměstnavatelé, ale stát. Ten bere slovenským zaměstnancům z jejich produktu větší podíl než např. ve Švédsku. A to je už co říct.

Píše pan Róbert Chovanculiak na Komentáre.SME.SK


Pozn. red.: A jako tradičně, v Česku jsme na tom jako přes kopírák. Stejní socani, stejní odboráři, stejné kecy.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 391 × | Prestiž Q1: 6,93

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top