Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Na étosu evropské myšlenky lze velmi slušně vydělat

Možná tomu nebudete věřit, ale na řeckém bankrotu už vydělalo mnoho lidí. Možná slovo „vydělali“ není to správné. Oni se napakovali.

Využili toho, že pochopili, o co jde, měli informace a velice riskovali. Málokdo totiž skutečně chápe, o co v Řecku běží. Situace je extrémně nepřehledná, záleží jen a pouze na politicích – což je vždy riskantní.

Jakkoli nás média hlavního proudu mohou přesvědčovat, že řecký bankrot je vyřešen, není to pravda. Právě minulý týden bylo rozhodnuto, že Řecko může čerpat další část úvěru z třetího záchranného programu v hodnotě 8,5 miliardy eur.

Řecko peníze nutně potřebuje. V červenci mu totiž vyprší splatnost dluhů za zhruba sedm miliard eur. Kdyby peníze nedostalo, nebylo by schopno splatit dluh a byl by tu nový bankrot. Eurozóna tak opět zachránila Řecko úplně na poslední chvíli, jen se to tentokrát obešlo s menší mediální pozorností než posledně. To jen dokazuje, že řecký dluh vyřešen není.

Stále dokola a dokola potřebuje další pomoc. Už v roce 2010 jsem říkal, že nejlepším řešením je řízený bankrot a vystoupení Řecka z eurozóny. Tehdy bylo ale rozhodnuto, že Řecko musí být zachráněno, protože hrozil rozpad eurozóny a nákaza do dalších zemí (která stejně přišla). Argumentovalo se tím, že bankrot Řecka by byl extrémně drahý.

To je záchrana Řecka ale také. Řecko je stále v recesi. Ekonomika trpí. Zatímco my máme rekordně nízkou nezaměstnanost, Řecko ji má na 23 procentech. Většina mladých lidí je už mnoho let bez práce. Je mi Řecka líto, ztratí celou jednu generaci.

Nejhorší je, že situace se nezlepšuje. Kdyby Řekové před sedmi lety klasicky zbankrotovali, nejspíš by dnes už rostli. Takový vývoj bankrotů zažila Argentina či Rusko. Propad by byl šílený, ale krátkodobý. Řecký scénář představuje naopak extra dlouhou mírnou krizi. Pikantní na tom je, že riziko bankrotu přetrvává.

Co udělala Evropa krom toho, že Řecku půjčila peníze? Posunula mu splátky o 15 let. Mezinárodní měnový fond (MMF) na to šel mazaně. Řekl, že Řecku půjčí, ale už neřekl kolik a kdy. Fond totiž podmiňuje půjčku tím, že musí být Řecku nejprve dluhově uleveno. To znamená, že se část dluhu škrtne nebo se ještě víc posune jeho splatnost. Mezi řádky tím MMF přiznává, co každý laik tuší – že řecký dluh je nesplatitelný. Je to černá díra.

Zatímco v roce 2011 činil řecký dluh podle Eurostatu 172 procent HDP, vloni činil 179 procent HDP, a to se už Řecku část dluhu škrtla. Jestli si někdo představuje oddlužení tak, že mu dluh ještě více vzroste, já tedy nikoli.

Situace Řecka se za posledních sedm let nezlepšila, zhoršila se, ale podařilo se změnit strukturu dluhu, takže nyní v tom už nejedou jen velké německé a francouzské banky a penzijní fondy, ale dluh se rozptýlil po celé Evropě. Jedou v tom všichni. A pochopitelně nejvíc ti, kdo jsou v eurozóně.

Hrozbou je, že podobné problémy, jako má Řecko, mají i další ekonomiky. Zejména Itálie. Podíl špatných úvěrů na všech úvěrech tam v posledních osmi letech vyskočil na více než čtyřnásobek. Italský bankovní sektor není zdravý. Italský stát přitom nepomůže. Je sám zadlužen až po uši. Zatímco dluh ČR k HDP činí 37 procent a jsme z toho znepokojeni, dluh Itálie k HDP činí 133 procent. Až to bouchne, bude to velmi drahé. Vstupovat nyní do eurozóny je asi takové jako kupovat si lístek na Titanic. Začátek plavby byl prý úžasný. To mohou být i první léta v eurozóně.

Ani Řecko nemusí hned bankrotovat. Problémy celé eurozóny lze díky politice ECB, vykupující státní dluhopisy, ještě dlouho zametat pod koberec. Nákup těchto rizikových dluhopisů proto může být krátkodobě zajímavý. Řada lidí takto před pár lety levně nakoupila dluhopisy jihu Evropy, když to vypadalo, že zbankrotuje a vypadne z eurozóny.

Jenže Berlín a Paříž nechtěly menší eurozónu, a tak poskytli Řecku velkou pomoc. Jen ta poslední tranše přesahuje 220 miliard korun. Tím nahráli všem spekulantům. Kdo vsadil na to, že se Evropa nevzdá evropské myšlenky a pomůže, ať to stojí, co to stojí, vydělal jak blázen. Možná se to bude opakovat. Záleží, jak dopadnou volby v Německu.

Stále je na co spekulovat. Stále nikdo neví, zda bude ECB vykupovat i řecký dluh. To by cenu řeckých dluhopisů katapultovalo. Už nyní dost lidí riskuje a řecký dluh kupuje. Výnosy řeckých dluhopisů jsou proto nyní nejnižší za několik měsíců.

Píše pan Vladimír Pikora 26. 6. 2017 na EkonomickýMagazín.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 353 × | Prestiž Q1: 6,44

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Na étosu evropské myšlenky lze velmi slušně vydělat

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top