Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 2 min.

Za šest kytek pět let?

Novojičínská policie vydala pár dny tiskovou zprávu, kde oznamuje, že zahájila úkony trestního řízení ve věci 23letého muže, který ve svém pronajatém bytě v Novém Jičíně za oknem pěstoval 6 rostlin marihuany.

Policie dále oznamuje, že muži hrozí až 5 let za mřížemi. Policie je tu od toho, aby vymáhala zákony. I když je zákon špatně napsán, není to vina policie. Pokud vás udá soused, tak prostě musí konat. A v naší společnosti se bohužel vždycky najde dost lidí, kteří své sousedy udají. I když nijak ostatním neškodí.

za-sest-kytek-pet-let.jpg (14,700 kiB)
Za šest kytek pět let

Mediálně známějším případem je kauza growshopů. Jejich majitel Michalu Otipkovi před několika lety do obchodů vtrhli zakuklení policisté, zabavili všechno zboží v hodnotě několika milionů korun a od té doby chodí od soudu k soudu. Zatím je pravomocně odsouzen k podmínce, ale plánuje se obrátit na Ústavní soud. A to všechno jen kvůli tomu, že ve své síti obchodů prodával potřeby pro pěstování rostlin. Neprodával drogy, neprodával nelegální zbraně, prodával květináče a UV lampy.

Vraťme se k příkladu muže z Nového Jičína. Kvůli jeho 6 rostlinám se uskutečnil minimálně jeden výjezd policie, nějaký policista musel sepsat jeho výpověď, případ putuje ke státnímu zástupci, který sepíše obžalobu a nakonec případ doputuje až k soudu, který mu udělí s největší pravděpodobností podmínku. 6 rostlin marihuany za oknem bytu zaměstná několik lidí na několik měsíců a střízlivým odhadem se dostáváme k desetitisícovým, ne-li statisícovým částkám. A to všechno z daní pracujících občanů a firem. U případu Michala Otipky se cenu ani neodvažuji odhadnout. Je skutečně 6 rostlin marihuany pro osobní potřebu tak společensky nebezpečných, že musí stát vydat statisíce z daní nás všech? Nemyslím si a nemyslí si to ani odborníci, kteří marihuanu dlouhodobě označují za mnohem méně nebezpečnou drogu než je alkohol.

anketa-policie.png (5,304 kiB)
Anketa PL

Mnohem smysluplnější řešení je totiž na marihuanu aplikovat velmi podobná pravidla jako na alkohol. Něco málo si můžete legálně vypálit (vypěstovat) doma, a pokud chcete v produkci marihuany (alkoholu) podnikat, musíte z toho platit spotřební daň a být pod dozorem státu. V případě marihuany by ještě prodej probíhal ve specializovaných licencovaných obchodech. Tento model aplikovalo americké Colorado a další státy a až na to, že stát vybral na daních více peněz a de facto zmizel černý trh, se nezměnilo téměř nic. Spotřeba u dětí neroste, počet dopravních nehod pod vlivem také ne.

Tento blog neberte prosím jako laciný hate na policisty. Ti jen dělají svou práci a vymáhají někdy špatné zákony. Je na nás — politicích, ty zákony měnit. Policisté pak budou moci stíhat skutečně nebezpečné kriminálníky a ne třiadvacetileté kluky, co si za oknem vypěstovali pár rostlin.

Píše pan Filip Humplík na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Ovšem v důsledku vymáhání takovýchto zmrdských zákonů má nakonec policie renomé, jaké ukazuje graf sejmutý na Parlamentních Listech. Ovšem druhou stranou téže mince je to, že „některým“ policistům dělá takováto buzerace a demonstrace síly vyloženě dobře. On totiž i špatný zákon (nebo předpis €vropské uhnije) se dá obcházet tím, že se prostě nevymáhá a nechá se plavat. Zlovolní politici idiotské zákony vymýšlí a kodifikují, zlovolní policisté je tvrdě vymáhají.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 423 × | Prestiž Q1: 7,76

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Za šest kytek pět let?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top