Štítky článku: •  

Proč jsou Pardubice jiné?

Vinou mé nezměrné touhy po penězích, vlastní nenažranosti a vydřidušství teď učím v Pardubicích. Mobilita pracovní síly je prostě nezbytná. Tak jsem rezignoval na svoje pohodlí a jezdím v neděli večer do Pardubice a ve čtvrtek odpoledne zpět domů.

Žil jsem v metropoli, žil jsem na malé vesnici, žil jsem v maloměstě. Pokaždé to bylo jiné. Chtěl jsem popsat to, že lidé se k sobě mohou chovat dosti hnusně, anebo i slušně a možná na to má vliv právě velikost sídliště, ve kterém žijí. A možná taková větší společenská pohoda. Asi nebude bez vlivu i to, že v těch Pardubicích je poměrně malá nezaměstnanost.

Shledávám rozdíl třeba v tom jak se řidiči chovají na přechodech pro chodce. V těch relativně malých Pardubicích je zvykem, že řidič zcela automaticky zastavuje před přechodem pro chodce nějakých 5 m před ním. I když se jen pokusím se k přechodu přiblížit, už zřetelně naznačuje: „chodče, běž, vidím Tě“. A jestliže před přechodem otálím opřen o zkušenost z jiných měst, vnáším tím zmatek mezi místní řidiče. Pokud jim ukazuji: „Jeď“, nejsou si jisti, že to míním vážně, protože předpisy jasně říkají: chodec má na přechodu přednost.

V Praze je to dosti jiné. Pokud není přechod opatřen světelnou signalisací, vzdor předpisu takřka neexistuje možnost přejít. Řidič kolem sebe má více železa, než chodec. Tedy jede.

V Českých Budějovicích je to tak půl na půl. Někdo vás přejít nechá a jiný na vás bude přinejmenším troubit (i na semaforech), protože jej nesmírně štvete svou existencí na vozovce. A červené světlo bere často jako nesmírnou újmu na svém právu jet, co motor dovolí. Případně na přechodu bez světel se vyloží z okénka a ventiluje svůj názor: „koukej mazat z cesty, nebo ti vyzuju kecky zadním kolem“.

Líbí se mi v Pardubicích, protože chodci bez předchozí výstrahy nelezou do vozovky a zároveň řidiči se nechovají jako piráti a respektují, že ne každý jezdí autem. Pěkné je na tom to, že se dokážou k sobě chovat s ohledy, které žádný zákon výslovně nenařizuje, ale proto, že to je jen slušné. A to z obou stran. Agrese a sobeckost nikdy nebudou schopny se slušnosti a dobrému vychování vyrovnat.

A jen na okraj a na závěr zveřejňuji náklady, jak se do těch Pardubic dostat. Autobusem je to na nic. Musí se přesedat v Králově Hradci. Tož nepohodlí, ačkoliv je to relativně lacinější. Možno jet ale drahou. Myslím železnou.

ČD ČD, Pendolino Regio Jet LEO expres
Kč 140,- Kč 340,- Kč 130,- Kč 121,-
Místenka není nutná
nulový informační servis
žádná služba
dostatek prostoru
V ceně místenka
občerstvení
Wifi Internet
zásuvka 230 V
steward
dostatek prostoru
V ceně místenka
občerstvení
Wifi Internet
zásuvka 230 V
steward
dostatek prostoru
V ceně místenka
občerstvení
Wifi Internet
zásuvka 230 V
steward
poněkud těsno

Za zmínku stojí to, že RegioJet Radima Janačury jezdí bezvýhradně dobře a s komfortem ceně přiměřeným a Leo Novotný nabídl cestování hodné třetího tisíciletí. Ani nezmiňuji samozřejmost, že jejich vlaky jsou tiché a toalety VŽDY čisté. Česká dráha nepochopila vůbec nic. Státní podnik dotovaný státem se chová stále stejně. Rozuměj: blbě. Ani tak primitivní věc, jako je ohlášení budoucí zastávky, technologicky nezvládá. České dráhy je třeba pro neschopnost zrušit a koleje dát někomu jinému. A panu Žaludovi za jeho neschopnost řídit zaostalý podnik nedávat půl miliónu měsíčně, ale holí na zadek. Protože nezasluhuje nic jiného.

Tož Vás tedy zdravím dnes z Pardubic, protože se tady vůbec nežije blbě. Všechno je to jen v lidech. Když se lidé k sobě chovají slušně, život není až tak nehezký.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 707 × | Prestiž Q1: 19,11

+49 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top