Štítky článku: •  

Proč jsou Pardubice jiné?

Vinou mé nezměrné touhy po penězích, vlastní nenažranosti a vydřidušství teď učím v Pardubicích. Mobilita pracovní síly je prostě nezbytná. Tak jsem rezignoval na svoje pohodlí a jezdím v neděli večer do Pardubice a ve čtvrtek odpoledne zpět domů.

Žil jsem v metropoli, žil jsem na malé vesnici, žil jsem v maloměstě. Pokaždé to bylo jiné. Chtěl jsem popsat to, že lidé se k sobě mohou chovat dosti hnusně, anebo i slušně a možná na to má vliv právě velikost sídliště, ve kterém žijí. A možná taková větší společenská pohoda. Asi nebude bez vlivu i to, že v těch Pardubicích je poměrně malá nezaměstnanost.

Shledávám rozdíl třeba v tom jak se řidiči chovají na přechodech pro chodce. V těch relativně malých Pardubicích je zvykem, že řidič zcela automaticky zastavuje před přechodem pro chodce nějakých 5 m před ním. I když se jen pokusím se k přechodu přiblížit, už zřetelně naznačuje: „chodče, běž, vidím Tě“. A jestliže před přechodem otálím opřen o zkušenost z jiných měst, vnáším tím zmatek mezi místní řidiče. Pokud jim ukazuji: „Jeď“, nejsou si jisti, že to míním vážně, protože předpisy jasně říkají: chodec má na přechodu přednost.

V Praze je to dosti jiné. Pokud není přechod opatřen světelnou signalisací, vzdor předpisu takřka neexistuje možnost přejít. Řidič kolem sebe má více železa, než chodec. Tedy jede.

V Českých Budějovicích je to tak půl na půl. Někdo vás přejít nechá a jiný na vás bude přinejmenším troubit (i na semaforech), protože jej nesmírně štvete svou existencí na vozovce. A červené světlo bere často jako nesmírnou újmu na svém právu jet, co motor dovolí. Případně na přechodu bez světel se vyloží z okénka a ventiluje svůj názor: „koukej mazat z cesty, nebo ti vyzuju kecky zadním kolem“.

Líbí se mi v Pardubicích, protože chodci bez předchozí výstrahy nelezou do vozovky a zároveň řidiči se nechovají jako piráti a respektují, že ne každý jezdí autem. Pěkné je na tom to, že se dokážou k sobě chovat s ohledy, které žádný zákon výslovně nenařizuje, ale proto, že to je jen slušné. A to z obou stran. Agrese a sobeckost nikdy nebudou schopny se slušnosti a dobrému vychování vyrovnat.

A jen na okraj a na závěr zveřejňuji náklady, jak se do těch Pardubic dostat. Autobusem je to na nic. Musí se přesedat v Králově Hradci. Tož nepohodlí, ačkoliv je to relativně lacinější. Možno jet ale drahou. Myslím železnou.

ČD ČD, Pendolino Regio Jet LEO expres
Kč 140,- Kč 340,- Kč 130,- Kč 121,-
Místenka není nutná
nulový informační servis
žádná služba
dostatek prostoru
V ceně místenka
občerstvení
Wifi Internet
zásuvka 230 V
steward
dostatek prostoru
V ceně místenka
občerstvení
Wifi Internet
zásuvka 230 V
steward
dostatek prostoru
V ceně místenka
občerstvení
Wifi Internet
zásuvka 230 V
steward
poněkud těsno

Za zmínku stojí to, že RegioJet Radima Janačury jezdí bezvýhradně dobře a s komfortem ceně přiměřeným a Leo Novotný nabídl cestování hodné třetího tisíciletí. Ani nezmiňuji samozřejmost, že jejich vlaky jsou tiché a toalety VŽDY čisté. Česká dráha nepochopila vůbec nic. Státní podnik dotovaný státem se chová stále stejně. Rozuměj: blbě. Ani tak primitivní věc, jako je ohlášení budoucí zastávky, technologicky nezvládá. České dráhy je třeba pro neschopnost zrušit a koleje dát někomu jinému. A panu Žaludovi za jeho neschopnost řídit zaostalý podnik nedávat půl miliónu měsíčně, ale holí na zadek. Protože nezasluhuje nic jiného.

Tož Vás tedy zdravím dnes z Pardubic, protože se tady vůbec nežije blbě. Všechno je to jen v lidech. Když se lidé k sobě chovají slušně, život není až tak nehezký.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 695 × | Prestiž Q1: 19,32

+49 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top