Štítky článku: •  

Nesmyslná stávka učitelů

Nadcházející stávka učitelů je nesmyslná. Socialistické myšlení vede učitele k závěru, že problémem je nedostatek peněz ve školství. Nedostatek peněz a veškeré další problémy školství jsou ale jen symptomem problémů školství, nikoli příčinou. Příčinou je samotná existence státního školství a jakákoli regulace vzdělání. Čím více stát do školství zasahuje, tím hůře.

Neexistuje žádný důvod pro jakoukoli roli státu ve vzdělání. Neexistuje žádné právo na vzdělání, stejně tak jako neexistuje žádné právo na rohlík, na vodu, na auto ani na cokoli, co musí někdo vyprodukovat. Právo mám na to, co jsem poctivě vyrobil, nakoupil nebo jinak získal, nikoli na to, co nemám, a přál bych si to mít. Mám právo, aby mi to, co mám, nikdo nevzal, nikoli aby mi někdo dal to, co nemám.

Jakékoli vměšování státu do soukromého školství je porušováním práv majitelů škol. Jakákoli státní regulace je iracionální, hanebná a devastující. Lidé by vzdělání nabízeli a kupovali dobrovolně stejně tak jako to dělají v jakékoli jiné oblasti produkce zboží a služeb. Kvalitu vzdělání nezajistí poslušní otroci státního školství nýbrž a jedině svobodní, motivovaní lidé, kteří za své služby budou žádat a dostávat tolik peněz, kolik jim rodiče dětí a studentů budou ochotni zaplatit.

Jen rozum a vlastní myšlení je vodítkem k produkci jakékoli služby. Podřizovat se státnímu diktátu znamená ignorovat vlastní rozumový úsudek. Stejně tak tomu je u aut, počítačů, mobilů, oblečení, cestování a ve všech dalších odvětvích lidské činnosti. V těchto ostatních odvětvích se nabízí kvalita jen a jen díky tomu, že tam stát výrobce tolik neničí jako je tomu ve školství.

Takže učitelé, stávkujte, stávkujte třeba měsíc, nebo dva, ale za jedinou správnou a rozumnou věc: za úplnou privatizaci a deregulaci školství. A pak uvidíte, že ti schopní z vás budou vydělávat tolik peněz jako manažeři soukromých firem. Uvidíte, že pak budete pracovat s žáky a studenty, kteří si vašich služeb váží. Bude jen na vás, co budete učit, jaké metody budete používat a jakými inovativními přístupy budete své studenty motivovat.

Psal už roku 2007 pan Jiří Kinkor na AynRand.cz


Pozn. red.: Článek napsán roku 2007, kdy učitélé také stávkovali, jako se chystají teď. A v zádech mají svého chlebodárce, stát, který tou stávkou vydírají. A stát, jako monopolista moci jim velmi rád vyhoví. Dokonce, slovy soudruha Zaorálka slibuje, že přidá všem státním zaměstnancům. Už samozřejmě neřekne, že jestliže jim chce přidat, má jen dvě cesty: buď zvýšit dluh státu, anebo více zdanit produktivní lidi. Od podnikatelů, až po posledního zaměstnance. Pravda, ještě by byla cesta úspor na výdajové stránce státu, ale tu nikdo z politiků nezná. Stejně, jako nezná to, že stát tím, že provozuje prakticky monopolně celé školství (nenechte se zmást, těch několik tzv. soukromých škol stejně musí skákat tak, jak stát píská), zcela z něj odstraňuje cenový systém. Dokonce nadšeně hovoří o tom, že vzdělání poskytuje zdarma, což je lež, jako věž. To státní vzdělání je velmi drahé a zároveň velmi špatné, do dnešní doby téměř nepoužitelné. A stejně tak neplatí tvrzení, že když se učitelům zvýší mzdy o 30 %, budou o 30 % lépe učit. Taková úměra nefunguje. Ani krátkodobě. Až budou lépe učit, nechť mají skutečně výborné platy. A ti, kteří budou učit špatně, ať ze školství vypadnou. A nejlépe je od sebe dovede rozlišit přesně trh. Tabulkové mzdy to nedovedou. Ani stávky.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 357 × | Prestiž Q1: 8,00

+11 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top