Štítky článku: •  

Jednoduchý intelektuální test

Je to jen jednoduchá matematická a intelektuální hříčka. A vlastně ten příklad ani není originální, protože existuje v mnoha verzích už mnoho desítek let.

Tři kámoši přijedou večer do nějakého bungalow, tedy nějaké obyčejné auto-ubytovny, což zde dnes poněkud neznáme. V junajtyd stejts je to běžná služba. Přijedete, požádáte o klíč, zaplatíte a ubytujete se. Vesměs se ani nekontrolují osobní doklady žadatele. Je možné udat, že jste pan Kovář (v originále Smith) a přitom jste panem Blackem, Brownem, či panem Lee.

Ale o to tak moc nejde. Sledujme matematickou hříčku. Pan majitel nahlédne do ceníku a přečte, že bungalow jedna stojí celkem $ 30. Pro jednoduchost zůstanu v cenách v dollars, protože v korunách bychom se utopili ve velikých číslech.

Takže inkasuje 3 × 10 dollarů od každého, vydá klíče a odešle je do příslušné chatky. A pak, protože to je slušný podnikatel, si všimne, že ten bungalow je bez televise a uvědomí si, že má správně účtovat jen $ 25. Samozřejmě, nejsme v České republice, to jen pro vědomí jak funguje reálný kapitalismus a sociálně tržní hospodářství.

Takže neprávem naúčtoval o pět dollarů více a je to pro jeho pověst nesnesitelná představa. Takže vyhledá poslíčka (známe tuto roli v české realitě?), dá mu pět dolarů přeplatku a pověří jej, aby tento obnos zákazníkům vrátil.

Poslíček by to rád učinil, ale nemá drobné (v české realitě taková drobnost jako haléře, nebo centy už neexistuje). Takže zajde za zákazníky, všem vrátí neoprávněně naúčtovanou částku 1 dollaru a tu nevyplatitelnou část si ponechá jako spropitné.

Takže situace je teď následující: všem bydlícím byl vrácen jeden dollar (3 × 9 = 27). Poslíčkovi zůstaly v kapse dva dollary; 27 + 2 = 29.

Kam se ztratil ten jeden dollar do třiceti? Je to zázrak americké ekonomiky? Kde je zloděj? Anebo jen takto prezentujeme náš státní rozpočet a státní zaměstnanci věří, že lidé neumí počítat?

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 373 × | Prestiž Q1: 13,21

+23 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top