Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 5 min.

Bez svědomí a Bureš

Nedávno mě upoutala internetová reklama na knihu „Bez svědomí“ od autora Petra Cermana. Nikdy jsem o tomto autorovi nic nečetl a to jsem častý čtenář detektivek i thrillerů. Přesto jsem si ji koupil.

Byl jsem překvapen nejen napínavou četbou, ale též stylem psaní tohoto autora. Bez nadsázky musím říct, že pokud si ji někdo koupí a přečte prvních pár kapitol, knihu už neodloží.

Pokusím se čtenářům Pravého prostoru přiblížit tento nevšední thriller, který by podle mého názoru, ale i podle názoru čtenářů na webu knihkupectví Kosmas, mělo být povinnou četbou ve školách a jehož děj by si lidé a hlavně pak voliči měli denně připomínat.

Kniha líčí osudy dvou generací Čechů. Otec Franc bojoval ve druhé světové válce a po návratu chtěl znovu rozjet rodinnou porcelánku. Odboráři ho v únoru 1948 vyhodili z jeho vlastní fabriky. Hrdina se ve stejné době zamiloval do studentky medicíny. Oba prožívali zklamání ze selhání demokratických ministrů, zrady Jana Masaryka a slabosti E. Beneše. Oba se pak museli rozhodnout, co dál. Rozhodli za ně jiní. Martin Franc přijal úkol od ministra spravedlnosti Drtiny převést za hranice nejen pokladnu Národních socialistů, ale též soudní dokumenty o kolaboraci komunistů s Němci. Útěk se však nepodaří a válečný hrdina je v uherskobrodské věznici StB umlácen k smrti nechvalně známým komunistickým vyšetřovatelem StB Aloisem Grebeníčkem a jeho komplicem.

Následující děj zavede čtenáře do období budování socialismu, kde se Francův syn snaží žít jako většina občanů tehdejšího Československa. Teprve v dospělosti se dozví, kdo je jeho otec a proč umřel. Začne pátrat po jeho odkazu a protože jde o velké peníze, pátrají po něm i estébáci, kteří vědí, jak to bylo s jeho smrtí. Přijde druhá okupace v roce 1968 a ti samí lidé tentokrát kolaborují se Sovětským svazem. A zde pokračuje pátrání nejen po zrádcích, kteří jsou stále u moci, ale pokračuje i série dalších vražd. Přijde revoluce v roce 1989 a ti samí lidé, dosáhli na politickou moc.

Syn Aloise Grebeníčka se neštítí ničeho a podvody se snaží, aby jeho otce neodsoudili, což se mu nakonec daří, takže vrah Grebeníček umře jako slušný člověk, jako hrdina, a bývalý parťák Aloise Grebeníčka, rovněž sadistický vrah Karel Ligula dosáhne rovněž jako slušný člověk, estébák, který fackoval jen jemně, na politickou moc. Román až tvrdě nastavuje pravdivé zrcadlo našich životů v posledních sedmdesáti letech. Nechci zde popisovat celý děj a kazit čtenářům zážitek ze čtení, protože nejpřekvapivější je závěr románu, kde se hrdina rozhodne pro pomstu a spolu s přáteli z dětství ji povede. Přeji vám dobrý zážitek ze čtení.

 

Možná si položíte po přečtení těchto řádků stejnou otázku jako já: Jak to, že jsem o tu knihu nikde nezavadil, ani o ní nikde nečetl, žádnou recenzi, ani špatnou, prostě ticho, klid, přitom jsou knihkupectví stále zavalena horami knih, které se co do napětí a nám blízkému ději tohoto románu zdaleka nevyrovnají. Dokonce ani ten Alois Grebeníček nepodal na autora žalobu za pomluvu. Ticho a klid je totiž nejlepším prostředkem na mediální popravu, kterou si dnešní establishment made in Babiš přeje ze všeho nejméně. Estébáci a komunisté jako on neradi čtou o sobě, jací byli. V našem tisku se o takových knihách nedočtete, právě proto, že je komunisté a estébáci vlastní. Proto jsem se pokusit tuto upoutávku napsat sám, byť to zdaleka neumím tak dobře, jako například paní Kubičíková v Mladé Frontě.

Karel Jahn 17|03|2015, Pravý prostor


Tip

Máte rádi detektivky nebo politické thrillery? Netřeba sahat po severských autorech. Dám vám tip. Nedávno mi v poště přistály dvě knížky. Jedna se jmenuje BEZ SVĚDOMÍ a druhá BUREŠ. Jejich autorem je Petr Cerman, můj facebookový přítel. První kniha opisuje historický oblouk od roku 1948 až k dnešku a proplétají se v ní osudy autorových postav s těmi historickými. Zároveň je to krutá obžaloba minulého totalitního režimu. Druhá knížka na tu první volně navazuje a už svým názvem — Bureš — trochu napovídá, že se v čase posunujme k současnosti. Ten záporný hrdina se tentokrát jmenuje Andrej Daniš a prapůvod jeho majetku není v půjčkách od spolužáků ze švýcarského lycea, nýbrž v tajných fondech StB. A aby to neprasklo, je potřeba i vraždit.

Petr Štěpánek, FB


Bez svědomí – Anotace

Kniha o odvaze a ostražitosti, detektivní román, jehož děj sahá od časů první republiky do současnosti. O tajemství, které se nesmí dostat do rukou mocným. O tom, jak krutou daň si může vybrat na těch, kteří je střeží…

Zároveň hořké vyprávění, kam až může dojít někdo, kdo se dá do služeb komunistické moci. O krutosti, ziskuchtivosti, nenávisti a nelidském zacházení člověka s člověkem. O těch, kteří mučili politické vězně, avšak nebyli nikdy potrestáni…

Potkáte zde prvorepublikového ministra Prokopa Drtinu. Ale také Aloise Grebeníčka, nechvalně známého komunistického vyšetřovatele. Nahlédnete do zákulisí StB a politických manipulací. Bude vás mrazit ze stálé temné kontroly nad lidskými životy. A dlouho, dlouho se nebude dnít…

Nakladatelství Kosmas: Bez svědomí


Bureš – Anotace

Volné pokračování thrilleru Petra Cermana „Bez svědomí“ (2014) popisujícího staré zločiny vyšetřovatelů Grebeníčka s Ligulou, boj o peníze druhých, vraždy a násilnosti těch, kteří měli moc. Bezbřehý nezájem české justice a úporná snaha nepotrestat jejich zločiny z minulosti dohnala hrdiny knihy k zoufalému kroku. Zatímco tento kriminální příběh popisoval období mezi lety 1948–1998, volné pokračování v románu „BUREŠ“ se odehrává v letech 1989–2004.

I v tomto příběhu se nacházejí počátky zla v komunistické minulosti. Autor popisuje strmý vzestup člověka, který v minulosti udával své spolupracovníky, aby si zajistil kariérní postup, a po roce 1989 se stal pomocí nečistých peněz miliardářem. Jakých? To se dočtete až v samotném závěru knihy. Měl zdánlivě všechno. Nestačily mu už jen peníze, chtěl moc, chtěl vládnout celé zemi. K tomuto cíli mu čistili cestu nájemní vrazi, zaprodaní novináři ho velebili a policisté a státní zástupci se snažili svést vinu za jeho zločiny na jednoho z hrdinů tohoto příběhu.

Jak to nakonec dopadlo, nebudeme předem prozrazovat. Pro tuto knihu se těžko hledá zavedená škatulka, není to ani klasická detektivka, ani běžný román. Možná thriller na pozadí historických událostí? Jedná se o fiktivní příběh fiktivních postav — a pokud budou osoby zde vystupující někoho či něco připomínat, podobnost je čistě náhodná a nebyla záměrem autora. I když, ve světle nových informací, které se k nám postupně dostávají, se jeví příběh jednoho ze záporných hrdinů této knihy až hrozivě skutečný.

Nakladatelství Kosmas: Bureš

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 492 × | Prestiž Q1: 7,87

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Bez svědomí a Bureš

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top