Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 2 min.

Elektronické Estonsko

Tři minuty trvá v Estonsku podle tamních úřadů podat daňové přiznání a za 20 minut tam založíte novou firmu. To všechno díky vyřizování po internetu.

V pobaltské republice funguje prakticky všechno online. Jako předsednická země Evropské unie by Estonsko chtělo udat stejný směr celé osmadvacítce. Jednat o tom budou v pátek v Tallinnu premiéři a prezidenti členských států na digitálním summitu.

Digitalizace v Estonsku zasahuje do všech oblastí lidského života. Základem je elektronický průkaz, plastová kartička o velikosti českého občanského průkazu s čipem, který umožňuje místním přístup prakticky ke všemu.

Stačí kartičku zasunout do počítače, zadat dva PIN kódy a Estonci mohou v online systému řešit daně, podat všechny potřebné dokumenty, dostat léky na předpis nebo si založit účet v bance.

Systém má výhodu, že například při stěhování stačí změnit adresu v systému. Tak se to dozví banka, úřady a podobně. Není nutné změnu hlásit na deseti místech. Jediné, co nejde udělat elektronicky a musí u toho být Estonec osobně, je svatba, rozvod a prodej nemovitosti.

Estonci systému věří, je bezpečný a transparentní, šetří státní peníze a snižuje korupci. Alespoň tak estonský systém pro německý server Deutsche Welle popsal Gilles Feith z IT centra v Lucembursku.

Virtuální velvyslanectví

Estonsko nyní plánuje jako první země na světě otevřít také virtuální velvyslanectví, které bude sídlit v Lucembursku a země tam na server uloží strategicky nejdůležitějších státní dokumenty.

Estonsko s Lucemburskem podepsalo bilaterální dohodu, pod kterou budou „velvyslanectví“ a estonská data chráněna stejně jako běžné ambasády.

To je možné díky Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích z roku 1961. Bude to například znamenat, že k datům, která budou na „velvyslanectví“ uložená, nebudou mít přístup lucemburští úředníci, a servery budou zajištěny mezinárodní imunitou.

„V Estonsku volíme přes internet, platíme daně přes internet. Neexistuje prakticky nic, co neděláme online. Máme ale taky velice agresivního souseda a potřebujeme si být jistí, že cokoliv se stane na našem území v budoucnu, Estonsko zvládne,“ popsal pro Deutsche Welle Toomas Vaks, šéf kybernetické bezpečnosti estonského úřadu pro informační systémy.

Uvádí pan Filip Nerad na stránce iRozhlas.cz


Pozn. red.: Musím říct, že z jedné strany jsem moc rád, že to jde (a zejména, pokud to má decimující dopad na státní byrokracii). Ovšem na druhou stranu mám z té elektronizace všeho dost obavy. Přijde mi, že kupříkladu volby sice nepůjde falšovat na úrovni centrálního vyhodnocení, ale už nikdo nedokáže zjistit, zda ten, kdo formulář odeslal, nemá přiloženou u spánku něčí pistoli. Nicméně: oznámení státu o podnikání za dvacet minut, o tom si opravdu můžeme jen nechat zdát.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 376 × | Prestiž Q1: 6,09

+6 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Elektronické Estonsko

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top