Štítky článku: •  

Ti, kteří dnes kritizují Babiše, mu prošlapali cestu nahoru

Přelomové, klíčové, mimořádně důležité pro budoucnost Česka. I těmito slovy jsou označovány nadcházející volby do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 20. a 21. října.

On-line deník Týden.cz vyzpovídal lídry vybraných stran a hnutí, kterým položil 15 totožných otázek. Třeba vám jejich odpovědi napoví, koho volit. Dnes se ptáme Petra Macha ze Strany svobodných občanů.

Koho byste si přál za budoucího prezidenta?

Svobodní by si přáli prezidenta, který by měl shodné politické myšlenky jako má naše Strana svobodných občanů. Chtěli bychom tedy někoho, kdo se staví proti všem možným regulacím a kdo není servilní k Bruselu. Budu se osobně snažit přesvědčit pana Jaroslava Kuberu, aby kandidoval na prezidenta. Dlouhodobě se nám líbí jeho postoje, podle nás je to politik, který si zachoval zdravý selský rozum. Má již nasbírané podpisy senátorů, takže může kandidovat, aniž by musel sbírat padesát tisíc podpisů občanů.

S kým si neumíte představit povolební spolupráci?

Předsednictvo Svobodných přijalo usnesení, ve kterém vylučujeme koaliční spolupráci se dvěma stranami. První je KSČM, což je logické, protože komunistická ideologie je protipólem té našich představ o svobodě člověka. Druhou stranou, se kterou nemůžeme spolupracovat, je Hnutí ANO. A to proto, že všechno, co dělají, je v přímém rozporu s tím, za čím si stojíme my jako strana Svobodných. Je to třeba zákon o povinném přimíchávání biopaliv, který Babiš aktivně prosazoval. On těží z investičních pobídek, které Svobodní chtějí zrušit. My odmítáme EET, kterou prosadil. My si myslíme, že by se měly spíš snižovat daně, než aby se najímali další kontroloři a přijímaly nové byrokratické povinnosti. Nevidím skoro nic, na čem bychom se mohli shodnout.

Kdybyste musel volit, avšak jiný subjekt než ten, který reprezentujete, který by to byl?

V roce 2009 jsem byl v situaci, že jsem si z nabídek stran nedokázal vybrat. Do té doby jsem volil „menší zlo“ — ODS. Po té, co dělali dlouhodobě pravý opak toho, co hlásali — zvedli daně, schválili Lisabonskou smlouvu a zadlužili stát, už jsem ten kompromis dělat nemohl, tak jsem se rozhodl založit Stranu svobodných občanů. Už bych nikdy nevolil menší zlo. Kdyby dnes Svobodní neexistovali, museli bychom takovou stranu zase založit. Nebudu už nikdy volit nikoho, kdo mě zklamal, nebudu volit nikoho, kdo pak prosazuje opak toho, jakou Českou republiku chci já.

Kdybyste měl pět miliard korun a musel je použít ve prospěch občanů, jak byste s penězi naložil?

Prostředky bych vynaložil na volební kampaň, protože pak bychom získali víc voličů a měli větší možnost naše myšlenky prosadit a zasadit se o svobodnou Českou republiku ve prospěch občanů.

Jakou největší chybu udělali politici napříč politickým spektrem za poslední čtyři roky?

Nejsem si jistý, zdali odpovím tak, aby to bylo v horizontu čtyř uplynulých let. Nicméně největší chybou bylo to, jak všichni ti, kteří dnes kritizují Andreje Babiše a kteří s ním byli ve vládě, mu ve skutečnosti prošlapali cestu k vzestupu. To oni podpořili povinné přimíchávání biopaliv, na kterém zbohatl, oni celou dobu podporovali investiční pobídky, které mu ušetřily miliardy na daních. Oni mu schválili slevu na naftu. A nyní mají pocit, že se jim to vymklo z rukou a Babiš je přerostl. Ale neuvědomují si, že si to skutečně zavinili oni sami.

Který z polistopadových prezidentů — Havel, Klaus, Zeman — byl podle vás nejlepší a proč?

Podle mě Václav Klaus. Po jeho boku jsem pracoval jako poradce, mohl jsem mu radit, které zákony podepsat, které vrátit sněmovně. Klausovy pohledy na zákony, na Lisabonskou smlouvu, byť jí nakonec podepsal, byly podobné tomu, co hlásáme my.

Kdo z politické scény vám nejvíc vadí a proč?

Přiznám se, že nejvíc mi vadí pan Babiš. Je to proto, že on má podle mého názoru nezaslouženě velkou moc. Mně nevadí nikdo, kdo si vydělal spoustu peněz tím, že prostě nabízí lepší služby zákazníkům. Ale on v sobě koncentruje ekonomickou moc získanou díky různým privilegiím v zákonech, a politickou moc — je v obřím střetu zájmů. Podle mě jeho působení v politice není zdravé pro naši demokracii.

Kdybyste musel zítra odejít z politiky, jak byste se živil?

Asi bych šel znovu učit na univerzitu nebo pracoval v bankovnictví, což je obor, který jsem vystudoval. Ale nad tím budu přemýšlet, až když mě voliči z politiky vykopnou (smích).

Jaký slib byste nikdy voličům nedal?

Rozhodně bych nedal nesplnitelný slib. My slibujeme to, co budeme chtít prosadit, a za tím si stojíme.

Nástupní plat skladníků v některých firmách 30 tisíc hrubého — je to v porovnání například s platy učitelů či zdravotnického personálu v pořádku?

No, tak učitelé i skladníci jsou bezesporu důležitá povolání a všichni si určitě zaslouží co nejvyšší finanční ohodnocení. Problémem ale je, že učitelé, na rozdíl od skladníků, jsou závislí na politicích a jejich rozhodnutích, co schválí a co ne. Naopak skladník je svobodnější. Když se mu nebude líbit v jedné firmě, tak můžou kdykoli odejít dělat skladníka do jiné, kde jim nabídnou lepší pracovní podmínky i vyšší plat. Co se týče platů učitelů, politik je může zvýšit, ale může to udělat jen tehdy, když vybere více peněz, jinak by to bylo na úkor zvýšení státního dluhu. My prosazujeme snížení daní a odvodů pro všechny — skladníky i učitele.

Co si myslíte o zavedení garantovaného příjmu, tedy formy dávky „za nic a pro všechny“?

Podle mě je to nesmysl, který navíc nelze realizovat. Není totiž možné dát do jednoho pytle lidi se zdravotním postižením, důchodce, lidi, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a osoby, které jsou bez práce a pracovat nechtějí. Kdybychom všem těmto lidem měli dávky zprůměrovat — přidali bychom peníze lidem, kteří pracovat nechtějí a lidem, kteří nikdy žádné dávky nebrali, a ubrali bychom důchodcům a zdravotně postiženým. To není správné.

Jaký je váš postoj k migrační krizi? Přijal byste uprchlíky?

Svobodní jsou proti bruselským kvótám. Respektujeme, že migranti k nám dobrovolně nechtějí. Za problémy s migrací si může Německo, za nehlídání hranic si může Itálie a Řecko. Nemají právo teď přenášet své problémy na nás.

Měla by podle vás Česká republika přijmout euro?

Ne. Můžeme zachovat českou korunu. Smlouva o EU nám sice nařizuje přijmout euro. My ale tvrdíme, že taková smlouva jde vždy změnit nebo vypovědět.

Jaký je váš názor na zákaz kouření?

Podle nás je to velmi hloupý zákaz. Budeme chtít, aby byl zrušen. Má být na každém provozovateli, aby rozhodl, jestli chce mít kuřácký nebo nekuřácký podnik. Je to hloupá regulace, která spíš způsobuje problémy, jako například hluk a nedopalky na chodnících, místo aby byli kuřáci schováni v kuřáckém baru.

Hrozí podle vás islamizace České republice?

Islamizace hrozí jen za předpokladu, že podlehneme migračním kvótám EU. Pokud se budeme chovat svrchovaně, suverénně a nenecháme si žádné migrační kvóty vnutit, žádná islamizace u nás nehrozí.

Petr Mach (42) — vysokoškolský učitel, předseda Svobodných, bývalý europoslanec. Vystudoval obory statistika ekonometrie a finance na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1999 působil deset let v Centru pro ekonomiku a politiku (CEP), mezi roky 2003 a 2009 byl jeho výkonným ředitelem. Byl členem Mladých konzervativců (1995 až 1998), mezi roky 1997 a 2007 byl v ODS. V roce 2009 založil novou Stranu svobodných občanů. Do Evropského parlamentu byl zvolen v roce 2014, letos v srpnu oznámil, že se chce věnovat volební kampani do Sněmovny a Evropský parlament proto opouští. Je ženatý, má syna.

Rozhovor s Petrem Machem uvedl server Týden.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 318 × | Prestiž Q1: 8,98

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top