Štítky článku: •  

ODS znovu na rozcestí

Proti ANO, nebo s ANO a tak trochu i proti ANO?

Může malá strana, kterou je dnes ODS, bez ohledu na halasnou oslavu volebního úspěchu, být účinnou opozicí?

Rozhodně ano.

Může malá strana, kterou je dnes ODS bez ohledu na halasnou oslavu volebního úspěchu, být účinnou koaliční stranou ve vládě s vítězem voleb, který má ve sněmovně celkem třikrát víc poslanců a implicitní podporu jiných stran a poslanců a neskrývá svou vůli prosadit vše, oč již před volbami usiloval?

Rozhodně ne.

Cituji slova předsedy ODS Petra Fialy:

„Často opakuji, že vracíme politice její smysl. A tento program je nejlepším příkladem toho, že to není fráze. Jasně ukazuje, v čem spočívá kvalitní pravicová politika podle ODS. Ve 13 kapitolách nabízíme 190 konkrétních kroků, jak lidem zlepšit život. U každé kapitoly je přehledně shrnuto, co zavedeme, co zrušíme a co prosadíme.“

ODS dala voličům 190 konkrétních, velmi konkrétních slibů. Neříkala „budeme usilovat o…“, naším cílem je prosadit…“, slibovala voličům 190 věcí, které zavede, zruší, prosadí.

V koalici s ANO bude ODS prosit o podporu každého z těchto bodů a v drtivé většině podpory koaličního partnera nedosáhne. U těch několika slibů, kde alespoň vizuálně najde „průnik“, bude bojovat, s malým úspěchem, o jejich obsah, jejich aplikaci a jejich smysl.

Přitom bude ODS plnit program ANO. Z pozice koaliční strany nemůže voličům tvrdit, že plní svůj program, nemůže vést boj proti koaličnímu partnerovi, nemůže mu, jako koaliční strana, veřejně vyčítat každý jeho krok. Nemůže se vymlouvat na to, že byla opět přehlasována ve vládě a s tím, co vláda dělá, nechce být spojována. Bude s tím spojována a voliči, dokonce hlavně její voliči, se budou tázat, proč potom v takové vládě ODS je. Nezabrání ANO prosazení čehokoliv, slova o jakési „kontrole“ vlády ANO jsou jen fantasmagorií, Babiš si vždy, pro každou prosazovanou věc, najde podporu mimo koalici, stejně jako ji kdysi nalézal Jiří Paroubek. A za každý neúspěchy vlády bude odpovídat, nebo alespoň spoluodpovídat, ODS.

Voliči rozhodli tak jak rozhodli. A ODS volby nevyhrála, ale dostala velkou šanci být účinnou a slyšitelnou opozicí, kritizovat vládu a mluvit o svých řešeních pro naše společné problémy. Dostala velkou šanci představit se jako důvěryhodná strana, získala šanci svou důvěryhodnost voličům prokázat a budovat ji.

A to není málo.

ODS nemá sílu donutit ANO ke kompromisům. Jestli někdo tvrdí, že jedině účastí ve vládě může ODS zabránit excesům Babišovy vlády a zabránit novým volbám, v nichž ANO zvítězí ještě vyšším poměrem hlasů, mýlí se hned dvakrát.

Přivodit nové volby může ANO, pokud bude cítit, že je to pro ni výhodné, kdykoliv, ať má podporu ODS, nebo ne.

A pokud ODS poruší své sliby a stane se spoluodpovědnou za Babišův úspěch, bude následkem další ztráta její důvěryhodnosti, a to, vzhledem k jejímu „úspěšnému“ výsledku ve volbách tentokrát možná ztráta konečná.

ODS má šanci tu důvěru naopak v míře nikoliv malé, získat.

Před asi osmi lety byla ODS v situaci, která se podobala té dnešní, rovněž stála před volbou, zda vládnout, nebo se zachovat se podle vlastních principů. Zvolila vládu a následovala zrychlená ztráta důvěry, která vyvrcholila na konci Nečasovy vlády nejhorším volebním výsledkem ODS a akumulovanou ztrátou jednoho a půl milionu voličů.

Poučení je, že důvěra se nezíská účastí ve vládě, ale dobré volební výsledky jsou založeny primárně na důvěře voličů. A bez důvěry voličů je strana odsouzena k propadu.

Já sice nepovažuji poslední volební výsledek ODS za velký úspěch, ale i když připustím, co tvrdí vedení ODS a přijmu její tvrzení, že ten výsledek znamená po dlouhých letech propadu a stagnace alespoň začátek obratu, považuji za chybu, tentokrát smrtící, znovu zklamat voliče ODS přijetím podřízené a slabé účasti na vládě ANO, nebo její podporou.

Něco za něco je bohužel pravidlem, které platí odedávna a znamená, že se volič bude ptát, co za ty ministerské, nebo sněmovní posty ODS Babišovi musela nabídnout, kromě faktu, že se vzdává vedení opozice.

Napsal jsem k tomu před osmi lety (parafrázuji to pro aktuální situaci):

ODS by měla říci svým voličům toto:

„Nemůžeme, díky výsledku voleb, plnit to, co jsme vám slíbili ve svém programu. Čeká se od nás, že porušíme slovo vám dané. Čeká se od nás, že opustíme svůj program, a budeme plnit program ANO, a to daleko za jím deklarované, většinou obecně přijatelné zásady. Čeká se od nás, že nebudeme dělat potřebné reformy, o kterých víme, že jsou pro tuto zemi životně důležité. Čeká se od nás, že budeme tolerovat korupci, které jsme, na všech úrovních vlády a státní správy, byli svědky v posledních letech. Čeká se od nás, že budeme, bez ohledu na mandát, který jsme od vás dostali, plnit cizí sliby, dané cizím voličům.

Za těchto podmínek nechceme vládnout. Nejsme loutkami v rukou Andreje Babiše, ani kohokoliv jiného. Nechceme za každý malý bod, který se nám podaří realizovat, děkovat Andreji Babišovi.

Jsme Občanská demokratická strana, a jsme odpovědni jen vám, občanům, a vám, voličům, kteří nám dali svou důvěru.

Za těchto podmínek nemůžeme s čistým svědomím obsadit ministerská křesla a stát se členy koaliční vlády, nebo ji jakýmkoliv způsobem podporovat, či tolerovat. Nechceme posty zaplacené vaším zklamáním. Nejde nám o koryta, jde nám o budoucnost.“

Politika není o tom, že se za každou cenu „hoši dohodnou“.

Politika je o důvěře, odvaze a o odpovědnosti.

A měl bych dodat, že je i o plnění slibů. Protože voliči nezapomenou.

Opravdu už je účast na vládě důležitější, než jaká ta vláda bude?

Píše pan Tomáš Haas, FCB


Pozn. red.: Plně s tímto názorem souhlasím.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 330 × | Prestiž Q1: 7,55

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top