Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Nepřítel ve vlastních řadách

Němečtí novináři získali nahrávku popisující poměry v berlínské policejní škole. Je extrémně kritická zejména vůči chování žáků z určitých kulturních okruhů. Pravost nahrávky potvrdila berlínská policie.

Titulek dnešního příspěvku jsem si vypůjčil ze článku v novinách Die Welt, který se jmenuje „Der Feind in unseren Reihen“. (Článek je přístupný jen předplatitelům s WELT+ kontem. Jsem jedním z abonentů, za 10 eur měsíčně to stojí.)

Berlínská policejní akademie, která vychovává budoucí muže a ženy zákona, se během letoška dostala do novin už dvakrát. Jednou kvůli rvačce mezi dvěma studenty, podruhé kvůli tomu, že dva její studenti prodávali drogy. Zvukový záznam, který se vynořil před pár dny, však překonává tyto „drobnosti“ o několik koňských délek. Jedná se o hněvivou promluvu jednoho z vyučujících, který hovoří o poměrech ve třídách s arabskými a tureckými studenty. Formulace o „nepříteli ve vlastních řadách“ tam padne také.

A na co si hlas na nahrávce stěžuje?

  • arabští a turečtí žáci „dělají kravál“, nejsou ochotni respektovat učitele, ignorují výuku,
  • jejich vyjadřovací schopnosti jsou tak ubohé, že jim nelze rozumět,
  • o schopnosti psát německy to platí dvojnásob,
  • na pokárání či vyloučení z hodiny reagují rozbíjením věcí a výhrůžkami,
  • pohrdají svými kolegyněmi a dávají jim to najevo.

Zní to jako reportáž ze speciální školy pro mladistvé kriminálníky, ale bohužel tito frekventanti mají být jednoho dne strážci zákona, ne jeho narušitelé.

Město Berlín, kde vládne rudo-rudo-zelená koalice, klade velký důraz na rekrutaci budoucích policistů z řad imigrantů, protože podle úředního názoru je to nejlepší způsob, jak zajistit policejní dohled ve čtvrtích, kde žije neněmecké obyvatelstvo. Teoreticky má Afghánec snáze poslechnout Afghánce, než Němce. Už proto, že oba mluví stejným jazykem.

Učitel zachycený na nahrávce je k tomuto názoru skeptický.

„Vytváříme druhořadou, zkorumpovanou policejní složku. Mám z nich strach, kolegové taky, chodím do práce jen s největším sebezapřením a zhnusením. Toto nejsou budoucí kolegové, ale nepřátelé. Máme nepřítele ve vlastních řadách. Nikdy jsem ve třídě nezažíval takovou nenávist.“

Obvinění jsou natolik brizantní, že pár dní padaly názory, že jde o hoax, úmyslně „ukuchtěný“ k tomu, aby dále zhoršil vztahy mezi migranty a Němci. Ve středu však berlínská policie potvrdila pravost záznamu včetně toho, že je jí známa identita učitele a že s ním už byl proveden pohovor na téma „použití nepřiměřeného tónu a výrazů“, ovšem omluveného tím, že dotyčný se nachází v situaci „naprostého pracovního přetížení“.

(Osobně bych řekl, že pokud jen 50 % toho, co se tam probírá, je pravda, tak nepřiměřený tón a výrazy jsou ten poslední problém, který by policejní náčelníci měli řešit.)

Nahoře odkázaný článek ve WELT+ rozebírá situaci z dalších nelichotivých perspektiv. Novináři mají mezi policisty evidentně dost zdrojů. Jeden z nich jim řekl:

„Hlavní problém je s žáky arabského, afghánského a tureckého původu. Postrádají veškerý respekt k nadřízeným a rádi pouštějí hrůzu na ostatní. Tyhle lidi přeci nemůžeme jednoho dne jen tak obléci do uniformy a vypustit na občany.“

Druhý dodal:

„U berlínské policie slouží už několik rodinných příslušníků arabských, hlavně libanonských, kriminálních klanů. Oni sami nemají žádné záznamy v rejstříku, ale jejich bratři a bratranci ano. Podle zákona to není překážka k výkonu služby, ale prakticky všichni dobře víme, že v arabském kulturním okruhu je loajalita k rodině nade všechno.“

Třetí se vyjádřil takto:

„Proč se tyhle věci řeší po Internetu? Protože se o těchto problémech ví léta, ale nikdo s tím nic nedělá. Ani vedení, ani odbory. Průšvihy se zametají pod koberec a navenek se hraje divadýlko o tom, že všechno je v pořádku.“

Berlínská policie nyní pod tlakem médií slíbila, že se bude věci věnovat, zatím však postrádá přímá svědectví — nikdo není ochoten neanonymně vypovídat.

Jsem docela zvědav, jak se tato věc vyvine. Každý „koberec“ má určitou kapacitu, po jejímž dosažení se začne veškerá zametená špína řinout zase ven. Je otázka, zda této kapacity bylo v případě Berlína už dosaženo.

Píše pan Marian Kechlibar na Kechlibar.net

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 388 × | Prestiž Q1: 8,43

+11 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Nepřítel ve vlastních řadách

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

top