Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 4 min.

Účtenkovka je jen trapný propadák

Blíží se nám první slosování účtenek vydávaných prostřednictvím EET. Ministerstvo financí si od nich slibuje zvýšení zájmu lidí o vydávání účtů. Dosavadní výsledek? Mlčeti zlato.

Tak by nejlépe udělalo ministerstvo financí, kdyby o tom nepsalo. Nicméně neodolalo pokušení a hrdě zveřejnilo ohromující čísla. Aspoň podle sebe. Za první měsíc se do loterie přihlásilo 459 000 hráčů. Vezmu-li, že Česká republika má 10 500 000 obyvatel, z toho zhruba 16 % do 15 let (zdroj), pak se této obrovské akce účastní asi 5,20 % koupě způsobilých obyvatel.

To ale není všechno. Toto jistě významné procento (dle ministerstva financí) obyvatel zaregistrovalo asi 10,8 milionu účtenek. Měsíčně je jich u nás ale vydáno asi 400 milionů. Jinými slovy z vydaných účtenek jich bylo k loterii zaregistrováno asi 2,7 %. To je ještě „ohromnější“ číslo.

O čem to svědčí? Za prvé lidi na Účtenkovku zvysoka kašlou. A dělají dobře, dodávám. A těch zhruba půl milionu registrovaných hráčů je vzhledem k počtu od nich zaregistrovaných účtenek spíše ta méně majetná skupina. Nebo méně nakupující, chcete-li. Pravděpodobně důchodci, ale to je už jen spekulace.

Předpokládám, že teď po prvním slosování bude obrovská mediální kampaň s výherci. Jak je to úžasné, jak se jim to vyplatilo, že to nečekali, že každý má příležitost. Po této kampani se dá očekávat nárůst počtu registrovaných hráčů a přihlášených účtenek. Přesně takto to probíhalo na Slovensku. A tam také po pár měsících zájem opadl na počáteční hodnoty. Nevidím důvod, proč by to u nás mělo být jinak.

Nejhorší je jak si stát nakládá s našimi penězi, dle mě až protizákonně. Každá loterie je o tom, že hráči koupí losy (vsadí si internetově, dají peníze do ruky bookmakerovi…), tak se nahromadí určitý balík peněz, z kterého jde část na výhry a část provozovateli loterie.

Účtenkovka je také loterie. Ale výhry se neplatí z peněz těch, co přihlásili své účty, nebo na výhry nějak přispěli, ale z peněz všech. Tedy i těch co se Účtenkovky neúčastní, ani se účastnit nechtějí, ba dokonce ji i odmítají. Není tohle za hranou zákona? Podívejme se na zákon č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách.

§ 3 (1) Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.

Podotýkám, že zákon nestanoví, že částka nesmí být nulová. Jinými slovy Účtenkovka splňuje definici zákona o hazardních hrách. A pak už to jede.

§ 7 (1) Provozovatel nesmí umožnit účast na hazardní hře osobě mladší 18 let.

Jak je toto ošetřeno?

§ 18 (1) Loterií se rozumí číselná loterie, peněžitá loterie, věcná loterie a okamžitá loterie.

§ 18 (3) Peněžitou a věcnou loterií se rozumí hazardní hra, u níž je výhra podmíněna vylosováním určitého losu. U peněžité a věcné loterie je provozovatelem vydán určitý počet losů s pořadovými čísly. Jsou-li losy rozděleny do několika sérií, musí každá série obsahovat stejný počet losů a každý los musí být označen vedle pořadového čísla i označením série. Prodejní cena losu každé loterie musí být stejná ve všech sériích. Do slosování se zahrnou všechny vydané losy.

Řekněme, že jelikož se nevybírá žádný vklad, tedy prodejní cena každého losu je nulová, takže je stejná. Ale!

§ 21 (1) Úhrnná cena výher nesmí být nižší než 40 % a vyšší než 80 % herní jistiny.

A co je herní jistina? Nula, když každý los stál nic! Pak ale není na žádnou výhru nárok a celá Účtenkovka dává prostor státním orgánům pro trestní stíhání všech zangažovaných osob.

Nejsem právník, ať toto posoudí jiní. Ale faktem je, že celá slavná Účtenkovka, která měla lidi přinutit si brát od obchodníků účty, to evidentně donutila dělat kolem 5 % kupujících a v případě necelých 3 % účtů. Jsem přesvědčen o tom, že drtivá většina slosovaných účtů pochází ze supermarketů, benzínových stanic a jiných obchodů, kde by se účet vydával tak jako tak a to i před EET a Účtenkovkou. Celé je to prostě bouře ve sklenici vody úplně o ničem z našich daní.

Píše pan Tomáš Flaška na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Osobně si nemyslím, narozdíl od autora, že těžiště těch, kteří se účastní, jsou důchodci. Spíš bych řekl, že ti s tou novou technikou příliš nekamarádí. Jinak se od počátku divím, proč (když už se tedy taková šaškárna dělá) se prostě neslosuje iks vyhrávajících čísel účtenek a kdo ji má, může se podle tažební listiny o výhru přihlásit. Tak, jak je to u jiných slosování. Proč speciální software, proč musí mít ministerstvo kontaktní údaje účastníků předem? Na závěr bych k tomu jen podotkl, že celá ta šaškárna stála 80 milionů. (A poznámečka úplně na závěr: pokud si pamatuji, tak Ministerstvo financí požádalo hned při zveřejnění Účtenkovky o výjimku ze zákona o loteriích, takže patrně dotazy pana Flašky poměrně snadno odmávne.)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 285 × | Prestiž Q1: 5,01

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Účtenkovka je jen trapný propadák

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)
PeTaX:
Jo, naprostý souhlas.
PeHe:
Podle mě každý, kdo se přihlásí do této loterie je spolupachatelem krádeže. Stát ukradne a pak jde do bazaru a lup prodá. Je to stejné i s touto lotyn…

V interní diskusi je 2 příspěvků | poslední příspěvek 15. 11. 2017 12:42 || Diskutovat interně

Facebook diskuse
top