Štítky článku: •  

Daňový ráj v Estonsku

Lákadlem pro podniky je systém zdanění, neobvyklý ve srovnání se světem. Zájem českých firem o něj, na kterém se shodují poradenské firmy, se promítl do 120 společností se sídlem v pobaltské republice.

Nemusejí tam totiž platit daň ze zisku, dokud nezačnou vyplácet dividendy nebo podíly společníkům. Pak odvádějí dvacetiprocentní daň, což je srovnatelné s devatenáctiprocentní daní v Česku.

Estonská daň se sice nule neblíží, jako u daňových rájů, ale tamní systém tím firmám umožňuje investovat do svého rozvoje. „Pro mnohé může být Estonsko efektivním daňovým rájem,“ míní šéf oddělení Daňové a právní služby Zenon Folwarczny ze společnosti PwC.

Přístup k estonskému systému zdanění, který funguje od roku 2000, i založení firmy jako takové usnadnily podnikatelům ze zahraničí podle Martina Provazníka, ředitele rozvoje poradenské firmy Fivoka, karty e-residency. O „elektronické občanky“ mohou cizinci žádat od roku 2015.

To vysvětluje desítky českých podnikatelů, kteří si za poslední rok vybrali pro sídlo firmy právě Estonsko. Zjevný nárůst registrují společnosti Zenron a Fivoka, které poskytují poradenství s podnikáním v pobaltské zemi.

„Před rokem 2015 byl zájem ze strany českých podnikatelů spíše ojedinělý,“ uvedl ředitel rozvoje poradenské firmy Fivoka Martin Provazník. Českých firem v Estonsku podle statistiky společnosti Bisnode působí v současnosti 120.

Zkušenosti s tím má Petr Silon, který si založil estonskou firmu v květnu 2016. „Jde to udělat kompletně na dálku, například zažádat o daňové identifikační číslo. To je neskutečný rozdíl mezi tím, jak to funguje v České republice a jaké jsou tu lhůty,“ řekl. Silon, který je současně i estonským e-residentem, firmu používá jako prostředníka při dovozu zboží. V Česku provozuje firmu XTEL, která prodává čtečky čipových karet nebo konferenční telefony.

atraktivita-pro-investory.jpg (22,584 kiB)
Atraktivita pro investory

O výhodách podnikání v Estonsku svědčí i nedávný žebříček auditorské a poradenské společnosti BDO, který řadí země podle atraktivity pro investory. V celkovém pořadí sice země zaostává za Českem, ale v kategorii otevřenosti ekonomiky vede o devět příček.

„Zásluhy na tom má pokročilá digitalizace státní správy a také to, že je Estonsko součástí měnové unie platící eurem,“ komentoval pořadí Lukáš Hendrych z BDO. „Je uplatňován trend snižování byrokracie,“ zmínil další důvod manažer společnosti Smart Office & Companies Michael Dobrovolný.

Co se týče karet e-residency, které umožňují komunikovat se všemi estonskými institucemi přímo, estonská ambasáda v Praze je vydala 184 Čechům. „Jejich zájem o založení firmy v Estonsku je průměrný v porovnání s ostatními e-residenty,“ uvedl velvyslanec Sten Schwede.

Píše Barbora Pánková na zprávy.e15.cz


Pozn. red.: I když jsem poměrně dost vystřízlivěl z elektronizace státní správy, hlavně z důvodu snadné manipulovatelnosti voleb a příliš mnoha databází v rukou státu, jen bych poznamenal, že naše 23. místo v žebříčku atraktivity pro investory nepokládám za nějakou hitparádu. Jednak ji deformují státní pobídky montovnám, což je čiré socialistické zlo, jednak neukazují strukturu těch investic. Ale kdybychm tu tak nedeptali podnikatelské prostředí a znovu otevřeli svobodu podnikání, což znamená vymést bolševiky všech barev od vesla a zavedli podobné podmínky jako v Estonsku, tak můžeme být v první desítce a klidně můžeme czexitovat.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 509 × | Prestiž Q1: 7,51

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top